Civic FC5 Klimanın Doğru Kullanımı

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
ben her sart altında aouto da kullanıyorum sadece ihtiyaca göre dereceyi düşürüp arttırırım gerisini zaten makina yapıyor
. tam otomatik klima olup ta manuel kullanmak bana mantıklı gelmiyor

mturker

Özel Üye
Arkadaşlar özellikle uzun yolda klimamızı belirli bir derece ve sabit bir kademede mi kullanmak gerekir yoksa auto modda mı? Uzun yolda hangisi yakıt sarfiyatından tasarruf eder?
Merhaba, outo modla yakıt tuketimin alakası yok hiç bir fayda sağlamaz aksine daha çok götürü sağlar.
Çünkü klimayı ilk actiginizda, malum icerisi sıcak olduğundan en üst seviyeye kadar cikicaktir soğutmak için, uflemesi tam soguttum diycek, cam aç kapat yada farklı bişey, gene klima yüklenicek sogutcam diye, o yüzden bende outo durumuna sıcak bakmam ve kârda beklemem. Kârda yaptırmaz.
Alıcaksın en başta 2.levele derecen artık seni nasıl mutlu edicekse ona 5 dk sonra daha güzel ferahlık serinlik veriyor. Uzmanlar zaten direk koklemeyin klimanizi diyor hem çok yakar hem çok zorlarsiniz bazı şeyleri... Hemde cekisden düşer... Outo mod bunu ilk başta vermiyor malesef...

Honda madness

Aracınız
Ben genelde 20-24 arasında dışarının ve güneşin duruma göre, ön cama veririm. İlk başta 2. ve ya 3. Kademe fan ile soğuturum. Sonra durumu göre 1 veya 2 ye alırım. Güneşi ön camdan çok eğik alıyorsanız zaten pek yapacak bir şey kalmıyor. O güneş klimaya rağmen sizi yakıyor. Yasak olmasa ve ön cama film çekerken sensörlere filan sıkıntı verilmeyeceğini bilsem çoktan ön cama şeffaf film çektirmiştim.

Aracınız
Civic FC5 2020
klimayı AUTO ' ya almak tüketimi artırır. Aracın içini sürekli aynı soğuklukta tutmak istemesinden dolayı.... Ancak size en güzel tüketimin 22,5 - 23 derecedeyken olduğunu söyleyebilirim. Hem serin tutar içeriyi, hemde klima kompresörü sürekli devreye girmez... Bizzat uzun süre tecrübelerimden yola çıkarak öğrendim bunu... 22 altına veya LOW olarak ayarlarsanız , klima kompresörü sık sık devreye gireceğinden tüketim fazla olacaktır. 22-23 derece AUTO yaparsanızda tüketim az olur

mturker

Özel Üye
klimayı AUTO ' ya almak tüketimi artırır. Aracın içini sürekli aynı soğuklukta tutmak istemesinden dolayı.... Ancak size en güzel tüketimin 22,5 - 23 derecedeyken olduğunu söyleyebilirim. Hem serin tutar içeriyi, hemde klima kompresörü sürekli devreye girmez... Bizzat uzun süre tecrübelerimden yola çıkarak öğrendim bunu... 22 altına veya LOW olarak ayarlarsanız , klima kompresörü sık sık devreye gireceğinden tüketim fazla olacaktır. 22-23 derece AUTO yaparsanızda tüketim az olur
Mantıklı olanda odur zaten hem ekonomik hem tatlı serinlik. Ayrıca bı anda soğusun diye yapılan hatalar hiç fayda etmiyor aksine zarara sürüklüyor kullanıcıyı,

Honda madness

Aracınız
Civic FC5 2020
Hem ısıtma hem soğutma için auto mod kullanıyorum. Yazın 22 ya da 23° auto modda hem iç dış hava sirkülasyonu da ayarlıyor. Kışın da istediğim sıcaklığa ayarlı radyatör suyu ısındımı üflemeye başlıyor. Yapanlara saygım sonsuz ancak arabaya yüzbinler verip klimadan 1-2 TL kâr yapmaya çalışmak bana göre değil. Ayrıca siz dereceyi herhangi bir sıcaklığa ayarladığınızda Manuel mod dahi olsa kompresör iç sıcaklığa göre devreye girip durur. Çalışma mantığı olarak fazla bir fark yok.

mturker

Özel Üye
Hem ısıtma hem soğutma için auto mod kullanıyorum. Yazın 22 ya da 23° auto modda hem iç dış hava sirkülasyonu da ayarlıyor. Kışın da istediğim sıcaklığa ayarlı radyatör suyu ısındımı üflemeye başlıyor. Yapanlara saygım sonsuz ancak arabaya yüzbinler verip klimadan 1-2 TL kâr yapmaya çalışmak bana göre değil. Ayrıca siz dereceyi herhangi bir sıcaklığa ayarladığınızda Manuel mod dahi olsa kompresör iç sıcaklığa göre devreye girip durur. Çalışma mantığı olarak fazla bir fark yok.
Hocam benzin olmuş 20 TL, mazot olmuş 25-30 TL
Zamanında almış çoğu insan uyguna aracı bır lira indirim olsa diye bakıyor artık insanlar, araba şuan 600-700 bin olsa getirisi ne var ki parçalar ateş pahası, bakim 3-5bin olmuş okullarin açılmasına ramak kalmış, bazende ocağın altını kısmak lazım... Saygılar...

Honda madness

Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam benzin olmuş 20 TL, mazot olmuş 25-30 TL
Zamanında almış çoğu insan uyguna aracı bır lira indirim olsa diye bakıyor artık insanlar, araba şuan 600-700 bin olsa getirisi ne var ki parçalar ateş pahası, bakim 3-5bin olmuş okullarin açılmasına ramak kalmış, bazende ocağın altını kısmak lazım... Saygılar...

Honda madness
Haklısınız ancak yukarıda da açıkladığım gibi klimayı manuel modda kullanmanın pratikte kayda değer bir ekonomi sağlayacağını düşünmüyorum. Mutlaka siz de yapıyorsunuzdur ancak ben bu tarz ekonominin en iyi su, elektrik, doğalgaz vb. Kullanımında yapılabiceğini düşünüyorum.
Ben de saygılar sunuyor, keyifli sürüşler diliyorum ?

mturker

Özel Üye
Haklısınız ancak yukarıda da açıkladığım gibi klimayı manuel modda kullanmanın pratikte kayda değer bir ekonomi sağlayacağını düşünmüyorum. Mutlaka siz de yapıyorsunuzdur ancak ben bu tarz ekonominin en iyi su, elektrik, doğalgaz vb. Kullanımında yapılabiceğini düşünüyorum.
Ben de saygılar sunuyor, keyifli sürüşler diliyorum
Hocam bende sizinle aynı görüşteyim bende klimayı 10 şekle sokarak kullanıyorum acımam asla yolun durumuna içerideki yolcu sayısına ne bileyim hava şartına vs vs . O anki durum neyse ona göre hareket ederim.
Saydığınız örnekler de zaten şu zamanda şu ekonomide ne kisarsak kâr sayıyoruz artık
Sizlerede keyifli sürüşler kazasız belasız sürüşler dilerim. Hayırlı günler.

Honda madness

Geri