Civic ES7 Lambda değeri

Aracınız
Civic ES7 2004
Egzos muayenesinde lambda değerinin yüksek olduğundan ötürü henüz gaz basmaya gerek kalmadan aracım muayeneden kaldı. Oradaki çalışan katalitikle alakalı bir sorun olduğunu söyledi.
Aracım yaklaşık 2 ay önce senkromeç kırıldığından ötürü şanzıman değiştirdi. Şanzuman komple aşağıya indi. O günden bugüne de aracım fazla yakıyor ve yüksek devirde çalışıyor. Hepsi birleştiğinde bu lambda değerinin de bunla alakalı olduğunu düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-03-23 at 20.35.07.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-23 at 20.35.07.jpeg
    82.6 KB · Görüntüleme: 31

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geçmiş olsun. Soldaki verileride okuyabilseydik güzel olurdu. Lambda değeri hava yakıt karışımı ile ilgili bir olay. Katalizör için Karbonmonoksit (Co) değeri takip edilir. Lambda değeri çok yüksek. Fakat anlamı fakir karışım oluyor. Aracınızın birinci oksijen sensörünü kontrol ettirin. Sensörün çalışma voltaj aralığı bakılmalı. Subap ayarı, boğaz kelebeği ve bujilerde önemlidir. Ayrıntılı ecu taramasıda fayda sağlayabilir. Motor sessiz ve titremeden çalışmalı.

Aracınız
Civic ES7 2004
Muayene raporunun tamamını koydum. Eğer daha fazla fikir verebiliyorsa lütfen paylaşın, zira 2 deneme hakkım kaldı. Yeniden para vermek istemiyorum. Tespiti nokta atışı yapıp çözmek istiyorum.

Ekli dosyalar

• 20210324_233508.jpg
    20210324_233508.jpg
    88.9 KB · Görüntüleme: 22

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Muayene raporunun tamamını koydum. Eğer daha fazla fikir verebiliyorsa lütfen paylaşın, zira 2 deneme hakkım kaldı. Yeniden para vermek istemiyorum. Tespiti nokta atışı yapıp çözmek istiyorum.
Garip yukarıdaki değerler ile bu tablo tam tutmuyor?
Ortak olarak fakir karışım gözüküyor. Katalizör için sınırı biraz geçmiş. Fakat bu durum yanlış hava yakıt karışımındanda olabilir. Önce aracın lambda değeri normale çekilmeli. Ben böyle durumda emisyon ölçüm değerleri için işlem yaptırmıyorum. Problemi çözüp tekrar teste gidiyorum. Geçerse para veririm.
> Hidrokarbon çok yüksek çıkmış. Yani ciddi bir fakir karışım gözüküyor.

Aracınız
Civic ES7 2004
Aracımdaki motor lambası da bu yüzden yanıyor olabilir mi? Bu arada koyduğum değerler muayenenin son halidir. İlk koyduğum fotoğraf ise muayene henüz başlamadan, sensörlerin uyarısıdır.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Aracımdaki motor lambası da bu yüzden yanıyor olabilir mi? Bu arada koyduğum değerler muayenenin son halidir. İlk koyduğum fotoğraf ise muayene henüz başlamadan, sensörlerin uyarısıdır.
> Fakir karışım büyük ihtimal ile lpg ayarından kaynaklıdır. Ltf değeri %20 olduğu an arıza lambası yanar. Arıza kodlarını silersiniz gider sonra kilometre yapıldıkça bozuk ayardan dolayı değer yine artmaya başlar. Ve tekrar arıza lambası yanar. Ana problem bu ise şu tarz yol izlenir. En iyi ayar için subap ayarı yapılır. 50 kilometre benzinde kullanılır. Benzin haritası düzelir. Ardından Afr ayarı yapılır ise çok güzel olur. Elbette enjektör, filtre ve regülatör düzgün çalışması gerekiyor.
> İşin kötü yanı fakir karışım katalizörü eritir. Ne kadar süre bu tarz kullanıldı önem arzeder.

Aracınız
Civic ES7 2004
Arabanın lpg ayarı yapılalı 1 hafta oldu. O yüzden zannetmiyorum. 2.5 yıldır bu arabayı kullanıyorum ve motor lambası yanıyor. Honda tamircim sübab ayarını yaparız bir gün hallolur diye diye salladı beni. Geçen gittiğimde de dükkanı kapatmış, ustasız kaldım.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Arabanın lpg ayarı yapılalı 1 hafta oldu. O yüzden zannetmiyorum. 2.5 yıldır bu arabayı kullanıyorum ve motor lambası yanıyor. Honda tamircim sübab ayarını yaparız bir gün hallolur diye diye salladı beni. Geçen gittiğimde de dükkanı kapatmış, ustasız kaldım.
Hocam şimdi veriler hala böyle çıkıyor ise bir milyon kez ayar yapsalar yine düzelmez. İşin ana kaynağını bulmak gerekiyor. Arıza lambası yanık şekilde gezmekte doğru değil. Arıza kodlarını öğrenip paylaşırsanız yardımcı olurum. Size güzel bir tamirci ve lpg ustası lazım. Subap ayarı basittir fakat motor soğuk olması lazım. Forumdan özel servis araması yapabilirsiniz.

Geri