Lastik hava basıncı

maluus

0
Hocam olması gereken 32 ancak bu lastik soğukkenki değer. Kitapçığa göre eğer 2-3 km yok yaptıysanız, ya da yol yaptıktan sonra 30-45 dk beklemediyseniz 2 psi fazla ölçeceksiniz. Bu şartlarda gerçek hayatta nadir olduğundan olması gereken 34 psi basmak.

Enviado desde mi Nexus 5X mediante Tapatalk

Aracınız
Benim yazlık turanza t001 lere 34psi hava vuruyordu lastikcim. Kıslık lassa snoway lere 40psi hava vurdu. Lastik üzerinde max 44psi . Yazıyor 40psi bile az gibi duruyor ama normali buymus.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar continental premium compact marka lastik var aracımda.. lastikçi 36 bastı hava, cok degil mi dedim birsey olmaz duşük olursa sensör uyarı verir dedi. Saçma geldi bana, gidiyim 33-34'e düşürüyüm mü? Yoksa 36 iyi mi?

Aracınız
Lastik basıncı aracı nekadar yüklü kullandıgına bağlı olarak artırabilirsin. Ben önlere 34 arkalara 33 hava basıyorum .

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Hiç yüklü kullanmıyorum, genelde boş. O açıdan 36 çok gibi geldi bana. Tecrübeli arkadaslar ne diyor aceba? :)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Arkadaşlar continental premium compact marka lastik var aracımda.. lastikçi 36 bastı hava, cok degil mi dedim birsey olmaz duşük olursa sensör uyarı verir dedi. Saçma geldi bana, gidiyim 33-34'e düşürüyüm mü? Yoksa 36 iyi mi?

32 ye düşürün basınçları, 36 çok yüksek.

Aracınız
Civic FB7 2013
Konuyu hortlatmış gibi olacağım ama ben de normalde şehir içi 32 basınçla kullanıyordum ancak araba yığılıyor gibi geliyordu. Geçen gün lastikleri değiştirdim lastikçi 36 basmış bilmiyordum o şekilde kullanınca hem de lastikler de yeni araba çok akıcı geldi. Daha sonra basıncı biraz düşmüş gene yığılma hissettim baktım 34 olmuş. Şehir içi için biraz fazla gibi ama ben hem şehir içi hem şehirler arası 36 basınçla kullanıyorum artık hem yakıt tasarrufu sağlıyor hem de arabayı çok akıcı hale getiriyor.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Konuyu hortlatmış gibi olacağım ama ben de normalde şehir içi 32 basınçla kullanıyordum ancak araba yığılıyor gibi geliyordu. Geçen gün lastikleri değiştirdim lastikçi 36 basmış bilmiyordum o şekilde kullanınca hem de lastikler de yeni araba çok akıcı geldi. Daha sonra basıncı biraz düşmüş gene yığılma hissettim baktım 34 olmuş. Şehir içi için biraz fazla gibi ama ben hem şehir içi hem şehirler arası 36 basınçla kullanıyorum artık hem yakıt tasarrufu sağlıyor hem de arabayı çok akıcı hale getiriyor.
Placebo etkisi hocam. 32 psi olması gereken değer. 34-36 arsaındaki 2 psi farkı hissetmek çok zor o basınç aralıklarında. Mesela ben 32psi ile kullandığım lastikleri sıcak havalarda uzun süre kullanım sonucu oo araç akıcı oldu demek ki lastikler şişti 36 psi oldu diyemiyorum ?

36 veya daha yüksek basınçta olsa da lastik optimum basıncına göre herhangi bir yakıt tasarrufu sağlamamakta. Mythbusters diye bir programda bunu kanıtlamıştı adamlar. Bir taşa denk geldiğinizde veya engebeli bir yolda çukura - tümseğe denk geldiğinizde daha fazla zıplar araba. Daha fazla kontrolü kaybetme riski ve daha fazka amortisörlere zarar verme riski doğar lastiklerin çok şişirilmesinde. Lastiğin patlama riski de artmakta özellikle sıcak havalarda daha da yükselen basınçları sebebiyle. Bu sebeple genelde yüklü yüksüz belli bir basınç önerilmekte araçlarda güvenlik sebebiyle. Bu bizde 32psi...

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Kabus gibi bir konuymuş gerçekten.
36-40-42 psi basınç nedir abiler? İyi misiniz siz?
36 psi basan lastikçi varsa tam dayaklıktır, adam canınıza kast etmiş o ne öyle.

Sıfır bilginiz varsa sürücü kapısını açın, araç gövdesi üzerindeki bilgilendirme etiketinde lastiklerin basıncı 32 olarak belirtilmiştir. Kamyona da binsen yazar, otobüse de binsen üzerinde yazar.

Geri