Lastik tavsiyesi

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Merhaba, RS 30 bin km'ye yaklaştı ve lastikleri değiştirmek istiyoruz. Ebatlar 235/18/40, araç bayiden Michelin Primacy 3 lastik ile gelmişti.

Öncelik iyi yol tutuş (özellikle yaz mevsiminde) ve biraz da sessiz olması,

Uzun ömürlü olması, az yakması ve uygun fiyat öncelik değil.

Bunu uygun ne öneriniz olurdu?

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2015
Bu konu ile çok yorumlar yapıldı. Size tavsiye edebileceğim en iyi ve en ucuz lastik falken ziex ze310 serisidir. Michelin kadar yumuşak ve sessiz. Yol tutuş ıslak kuru A yakıt tüketimi B ve desibel olarak da 68db. Bu değerlerde bmw 316 aracın 17 inç lastik ebadı Michelin grubunda 900 küsür lira iken 450 liraya falken alındı ve şuan inanılmaz derecede memnunuz. Michelin continental gibi lastiklerin çok pahalı olmasının nedeni reklam giderleri. Pahalı lastik her zaman iyi olacak diye birşey yok. Lastik testlerinde de her zaman aynı lastik markalarının birinci gelmesi ne kadar doğru tartışılır. Öyle olsa bile falken o testlerde ilk 5 içerisinde olmuştur hep. Benim tavsiyem paranız varsa Michelin alın yoksa falken

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Teşekkürler cevabınız için. Bütçe pek problem değil, bir de Michelin içinde performansa yönelik ama iyice de pist lastiği olmayan model hangisi?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Goodyear Eagle Assymetric 5. Michelin pilot sport 4 veya Primacy 4.

GY Assy 5 ve Michelin PS 4, üst seviye performans odaklı, komforlu ve 50-60bin rahat götürecek lastiklerdir.

Primacy 4, sessiz ve nispeten daha tasarruflu bir lastiktir ancak performans olarak biraz daha alttadır.

Bunun dışında arkadaşın önerdiği Ziex 310 eco run oldukça iyi bir fiyat/performans ürünüdür.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Teşekkürler tavsiyeniz için. Araya epey ara girdi, en son Pilot sport 4 ve Primacy 4 arasında kaldım. Bu ikisinin tam bir karşılaştırmasını bulamıyorum.

Bizdek iRS sedanı 18 inc orijinal jant ile almıştık ve 235 Pilot 3 ile geldi, bir de sport plus var, o da primacy 3 ile geldi. Primacy 3 daha sessizmiş gibi bir his veriyor, yol tutuşu kıyaslayamıyorum tam çünkü araçların süspansiyoları değişik sertlikte.

Pirmacy 4 ve Pilot 4, fren mesafesi, yol tutuş olarak ne kadar farklı? İkisinin de fiyatı az çok aynı ve 1000 TL civarı.

akif

0
Aracınız
Teşekkürler tavsiyeniz için. Araya epey ara girdi, en son Pilot sport 4 ve Primacy 4 arasında kaldım. Bu ikisinin tam bir karşılaştırmasını bulamıyorum.

Bizdek iRS sedanı 18 inc orijinal jant ile almıştık ve 235 Pilot 3 ile geldi, bir de sport plus var, o da primacy 3 ile geldi. Primacy 3 daha sessizmiş gibi bir his veriyor, yol tutuşu kıyaslayamıyorum tam çünkü araçların süspansiyoları değişik sertlikte.

Pirmacy 4 ve Pilot 4, fren mesafesi, yol tutuş olarak ne kadar farklı? İkisinin de fiyatı az çok aynı ve 1000 TL civarı.
Fc5'i almadan önce fb7'de sessiz diye 205×55×16 ebatta primacy 4 almıştım ve hiç memnun kalmamıştım hocam hafif sert dönüşlerde anlamsız kaymaları vardı beni çok şaşırtmıştı o yüzden pilot sport dururken primacy 4'e bakmayın derim.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
2 hafta önce 30 bin kmde olan michelin Pilot Sport 3 235/40 ZR18 95Y lasitkleri (bunlar araç sıfır alınırken üstünde gelmişti), Pilot Sport 4 235/40 ZR18 (95Y) XL ile değiştirdik. Genel izlenim olarak Pilot Sport 4 lastikler biraz daha sert ve gürültülü, diğer taraftan viraj kabiliyetleri de daha yüksek. Tabii bunlar yeni lastikler olduğu için tam da neden kaynaklandığını anlayamıyorum.
Muhtemeln yakıt tüketimi biraz daha yüksek, yük endeksi ve hız endeksi biraz daha düşük olan Michelin Pilot 4 235/40 R18 91W olanlar daha uygun olurmuş diye düşünüyorum.

Araç FC5.
FK7'nin üstünde Primacy 3 var muhtemelen onları da daha yumuşak Pilot 4 ile değiştiririm diye düşünüyorum

Geri