LED ampuller ile kullanilan direncler hakkinda .. ısınmaya dikkat !

Aracınız
Ynt: LED ampuller ile kullanilan direncler hakkinda .. ısınmaya dikkat !

Stopların hemen arkası metal kasa ile döşeme arasında yeterince boşluk var. Piyasada direnç koruma diye plastik ürünler satılıyor. Ben almadım. Konuştuğum tüm elektrikçiler bir yere montaj yerine dirençlerin hiç bir şeye temas etmemesi sağlanabilirse havada asılı olarak kalamsının ısının etrafa yayılmasında ve soğumada daha etkili olacağını söyledi.

Ancak hem sallantı sırasında sağa sola çarpıp ses yapmaması hem de tehlike oluşturmaması için uygun yere kaportaya monteledik.

Aracınız
Civic FB7 2012

[quote author=Gelendostlu link=topic=850.msg15660#msg15660 date=1413785930]
Stopların hemen arkası metal kasa ile döşeme arasında yeterince boşluk var. Piyasada direnç koruma diye plastik ürünler satılıyor. Ben almadım. Konuştuğum tüm elektrikçiler bir yere montaj yerine dirençlerin hiç bir şeye temas etmemesi sağlanabilirse havada asılı olarak kalamsının ısının etrafa yayılmasında ve soğumada daha etkili olacağını söyledi.

Ancak hem sallantı sırasında sağa sola çarpıp ses yapmaması hem de tehlike oluşturmaması için uygun yere kaportaya monteledik.
[/quote]
Kaportaya montaj doğru tercih!

Bilgisayarların içindeki CPU soğutucularını düşünün: CPU üzerindeki soğutucu ile soğutma yüzeyi artırılıyor ve CPU chipinin aşırı ısınıp yanması önlenmiş oluyor. Arabanın kaportası da benzer şekilde ısı yayacak yüzeyi artırıyor, havaya doğru olan ısı geçiş direncini düşürüyor (ısıl dirençleri paralel bağlamak olarak hayal edin).

Havada kalırsa ne olur, bir şeycik olmaz. Ta ki aşırı yüklenme sonucu direnciniz neredeyse tutuşana kadar. Tabi eğer ilgili sigorta atmazsa. 15A sigorta yaklaşık 180W güç harcanmasına müsaade eder.

Aracınız
Civic FB7 2012

[member=3]sk67a[/member]

Gösterdiğiniz alâkaya binaen devam etmek istiyorum...

Madem elinizde iki türden de Cree var, madem lehimleme ve kablo sök-tak işlerinden korkmuyorsunuz, madem elinizde ölçü aletleri (multimetre, AVO metre)... Her iki tür LED'i de bir hatta ayrı ayrı bağlayarak, hatta aracın üzerinde gelen ampulü de bağlayarak her üç durumda hatta geçen AKIMları ölçebilir misiniz?

[tt]Ampermetreler hatta seri bağlanır: Lambanın herhangi bir ucuna bağlı kablo açılır, araya AMPERmetre bağlanır, geçen akım ölçülür.
[/tt]

Buradan hareketle gereksiz enerji kaybını da önlemiş oluruz, hem elimizdeki hurda kutusunda bulunan ekipmanı da değerlendirme şansımız olur.

sk67a

0

[quote author=Mesudum link=topic=850.msg15868#msg15868 date=1413876824]
[member=3]sk67a[/member]

Gösterdiğiniz alâkaya binaen devam etmek istiyorum...

Madem elinizde iki türden de Cree var, madem lehimleme ve kablo sök-tak işlerinden korkmuyorsunuz, madem elinizde ölçü aletleri (multimetre, AVO metre)... Her iki tür LED'i de bir hatta ayrı ayrı bağlayarak, hatta aracın üzerinde gelen ampulü de bağlayarak her üç durumda hatta geçen AKIMları ölçebilir misiniz?

[tt]Ampermetreler hatta seri bağlanır: Lambanın herhangi bir ucuna bağlı kablo açılır, araya AMPERmetre bağlanır, geçen akım ölçülür.
[/tt]

Buradan hareketle gereksiz enerji kaybını da önlemiş oluruz, hem elimizdeki hurda kutusunda bulunan ekipmanı da değerlendirme şansımız olur.

[/quote]

Bu yapici ve guzel oneri icin tesekkurler. Genelde lehim islerini bizim laboratuvarda ortalik sakin iken, araci iceriye alip yapiyorum.
Musait bir zamanda yapmaya calisacagim. Elimde de artan bir suru LED ampul var.
[member=251]Mesudum[/member]

Aracınız
Civic FB7 2012

[quote author=sk67a link=topic=850.msg15870#msg15870 date=1413877304]
Bu yapici ve guzel oneri icin tesekkurler. Genelde lehim islerini bizim laboratuvarda ortalik sakin iken, araci iceriye alip yapiyorum.
Musait bir zamanda yapmaya calisacagim. Elimde de artan bir suru LED ampul var.

[/quote]

Neden buna gerek duyuyoruz?

Lambaların, genelde de elektrikli cihazların, üzerinde yazan değerler genel sınıflandırma bildirir, biliyoruz. Ekipmana özel değerler ise üzerinde yazandan farklı olabileceği için, mesela birinde tek direnç yeterliyken diğerinde iki direnç gerekebilir. Burada ekipman farkından başka, direncin ve otomobil elektroniğinin tolerans farkı olabilir.

Böylece güzel bir veritabanı elde edilmiş olabilir.

Aynı gerilim, aynı platform, aynı yardımcı ekipmanlar yanında değişen tek şey lamba olursa sanırım güzel bir ölçüm olur.

Sinyal led lerini direnci içinde yapsalar millet uğraşmasa şunla..

[quote author=Excalibure5 link=topic=850.msg15938#msg15938 date=1413900532]
Sinyal led lerini direnci içinde yapsalar millet uğraşmasa şunla..
[/quote]

o zaman zevkli olmaz, neyi konuşacağız [;)]

sk67a

0

Sn. Mesudum sayesinde guzel elektrik teknik detaylar ogrenmemize vesile oldu bu LEDlerin direncleri.
Bence iyi.

:eek:k: :driver:

sk67a

0

Sn. Mesudum'un diger konu basligindaki yazisini buraya aktariyorum:

[quote author=Mesudum link=topic=835.msg15622#msg15622 date=1413747665]

[member=251]sk67a[/member]
[member=122]temizyurek[/member]
[member=12]Gelendostlu[/member]
[member=5]avansis[/member]

Dirençler, lambanın parlaklığı ile ilgili değil, tamamen yol bilgisayarının ilgili hattan geçen akımı görmek istemesiyle ilgili.

Paralel olarak 100 tane direnç bile bağlasanız, lamba parlaklığı aynı kalacaktır. Ancak paralel dirençlerde direnç ekledikçe sistemin gördüğü toplam eşdeğer direnç düşecek, o hattan geçen akım artacak, sigorta bir yerden sonra atacaktır!

Paralel bağlanan eşit değerli dirençlerin her biri eşit miktarda ısınır. Isıyı bölüşmezler.

Direnç bağlamadan amaç, her bir ampulden yaklaşık 2 Amper (21W/12V=1,75A) aktığını görmek isteyen bilgisayarı memnun etmektir. Sinyal hattında iki lambadan 42 Watt güç, o da yaklaşık 3,5 Amper akım ihtiyacı var demektir. Siz bu akımın bir kısmını (gücüne göre yaklaşık 0,5-1 Amper arası) LED ampulden, kalan kısmını dirençten geçiriyorsunuz.

Öneri:

Elinizde bol miktarda, yüksek Ohm (10R, 20R vs) ama düşük güçlü direnç varsa, bunları bol bol paralel bağlayabilirsiniz. Hesabımıza göre 6 Ohm 35 Watt direnç yerine, paralel bağlı iki adet 12 Ohm 20 Watt kullanabilirsiniz. Böylece her bir direnç daha az ısınacaktır.

Aşırı(!) teknik teori:
V: Gerilim (Volt)
I: Akım (Amper)
R: Direnç (Ohm)
W: Güç (Watt)

W=V×I = V²/R =I²×R
R= V/I

Görülmek istenen akım: 3,5A (2×21W/12V)
LED lambanın çektiği akım (LED ışık güçleri yaklaşık 6'ya bölünerek elektrik güç bulunur):
Cree 55W için: 55W/6/12V=0,75A
(Cree 85W için: 85W/6/12V=1,20A)

Kalan akım: 3,5-2×0,75=2A (1,1A)
Gereken minimum paralel direnç= 12V/2A=6R (11R)

55W Cree tam sınırda. Değerlerden ufak bir sapma arıza olarak algılanıyor ve flaşörler hızlı yanıyor. Paralel bağlanacak ikinci direnç daha büyük tutularak veya iki paralel direnci de daha büyük seçerek (örneğin iki adet 10R) ısınma azaltılabilir.
85W Cree durumunda yüksek akım ihtiyacı nedeniyle tek 6R yeterli. Hatta teorik hesaba göre 10R alınıp aşrı ısınmanın önüne bile geçilebilir.

Görüyorsunuz, normal ampule benzemek için düşük güçlü ampullerde daha düşük değerli paralel direnç gerekiyor. Bunun için iki adet 6 Ohm direnç paralel bağlanarak 3 Ohm elde ediliyor. Yüksek güçlü ampulde ise zaten lambadan geçen akım daha büyük olduğu için ilave dirençten akım geçirmeye gerek kalmıyor. İlave edilen ekstra direnç sadece elektrik sistemini yüklüyor, zorluyor, ısı kaybına dönüşüyor.

[/quote]

sk67a

0

Sn. Mesudum'un diger konu basligindaki yazisini buraya aktariyorum:

[quote author=sk67a link=topic=835.msg15324#msg15324 date=1413548921]
benim Putco seramik dirençlerden foto buldum; o zaman 1 adet idi; sonra 2 adet oldu.
beyaz seramik direnç. kasanın metaline güzelce sabitledim. kablolar lehimli. taş gibi sağlam.

1bs7.jpg

f954.jpg

[/quote]

[quote author=sk67a link=topic=835.msg15209#msg15209 date=1413527172]
Sn. Mesudum, bizil taktigimiz direncler asagidakinden. 6 Ohm, 50 Watt.

http://www.amazon.com/gp/product/B001FCRX0W/ref=oh_aui_search_detailpage?ie=UTF8&psc=1

http://www.amazon.com/gp/product/B001FCRX3Y/ref=oh_aui_search_detailpage?ie=UTF8&psc=1

biri seramik; digeri aluminyum.
[/quote]

Üstteki direnç metal, 6 Ohm, 50 Watt
Alttaki direnç seramik, 3 Ohm, 20 Watt

Seramik dirençleri iç piyasadan bulmak zor değil.
İki direnci seri bağlayıp, bunu metal direnç gibi ampule paralel bağlarsak aynı iş görülür. Dirençlerin güçleri düşük olduğu için daha az yer kaplar diye tahmin ediyorum.

Geri