LPG dönüşüm FE1

Ad Soyad
Muhammed Fatih
Aracınız
Civic FE1 2022
Selamun aleyküm değerli büyüklerim ve kardeşlerim, ismim fatih ilk defa bir honda sahibi olarak aranıza katılmış bulunmaktayım. Daha öncesinde hep dizel araç sahibi oldum o yüzden benzinli bilgim az (gerçi araç bilgim de az ) 😁 bu sebepten hani bir şeyler anlatırken bilgisiz olduğumu bilerek daha açıklayıcı ve bilindik ifadeler kullanırsanız çok sevinirim 🙂.

Konuya dönecek olursam 2022 1.5 elegance paket sahibiyim araç lpgsiz bende lpg taktırmayı düşünüyorum birçok kişi gibi youtubeda işte candan mühendisliğin videolarına denk gelip bu fikri eyleme dökmeye karar verdim. Aracımı 4 - 5 sene satma gibi bir düşüncem yok 10k kmden fazla km yaparım yılda yüksek ihtimalle ve hani gaza basmayı da seven biriyim bu sebeplerden dolayı lpgnin benim için iyi olacağını düşünüyorum. Biraz araştırdım brc maestro ve prins vsi3 takılıyor bu 1.5 motorlara bende sizlere bir danışmak istedim hem hangisini taktırmalı hem taktırınca sanırım motor garantisi bitecek (?) veya diğer garantileri de mi bitecek ? Kastamonuda yaşıyorum ama sıklıkla ankaraya git gel yapıyorum istanbula gidip candana mı taktırmalı yoksa ankarada da güvenli bir şekilde taktırabilir miyim hani malum eski sistem lpg değil turbolu direkt enjeksiyonlu araç vs yani kısacası bu mevzu nedir ne değildir nelere dikkat etmeli ne yapmalı ne yapmamalı bana açıklarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler iyi geceler.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Ve aleykümselam
CivicTR ailesine hoşgeldiniz.
Fe1 kasa 1.5 için forumda LPG taktıran görmedim. Fc5 için taktıran oldu. Uzun süredir kullandılar memnun olduklarını söylüyorlardı. Konusu var.

https://www.civictr.com/threads/fd6...suenueyorum-goeruesleriniz.261803/post-398327

@ugurozer ile irtibat kurabilirseniz size yardımcı olur. Kit olarak prins vsi2 takılıydı.
Garanti ve satış ile ilgili değerlendirmeyi kendiniz yapacaksınız. Sorumluluk size aittir.
LPG markası olarak Prins öneririm.

Ad Soyad
Muhammed Fatih
Aracınız
Civic FE1 2022
Allah razı olsun, teşekkür ederim. Konuyu ve konunun içindeki diğer konuyu biraz inceledim sanırım taktırmayacağım. Bu karara varmamdaki sebepler; garantinin gitmesi yani yarın olurda satmaya kalkarsam bu benim için bir dezavantaj olacak , çevremde kendisi lpg taktıran tanıdıklarım yok bu yüzden firmalara gözüm kapalı güvenemiyorum yukarıda dediğim gibi eski tip lpg olmayacak bu yeni tip ve malum ustalarında çoğuna güven olmuyor ya ölçüp biçen mühendisten çok biliyor ya işi bilmiyor vs. Sonrasında prins için (1500-1600 Euro) 55 civarı istiyorlar ort tüketimimin 7 olduğunu ve lpgninde yüzde 25 daha fazla yaktığını hesaba katarak bir amorti süresi hesaplarsak mevcut koşullarda 5 yıl gibi bir zamana denk geliyor hani kim öle kim kala mevzusu bu sefer çok işin içine giriyor.

Benim düşüncelerim bunlar yanlış düşünüyorsun doğru düşünüyorsun dediğiniz yerler varsa fikir alışverişine açığım lütfen fikirlerinizi esirgemeyin teşekkürler.

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
182lik benzinli 8lt ort yaktırsanız litresi 45tl'den 100km/360tl yapar,
Lpg taksanız genelde %10 fazla yakar + direk enjeksiyonluda birazda benzin yakar tamamı LPG değil, 8lt LPG 22tlden ,1lt benzin 45tl den yaksanız 221tl yapar.

yani 100kmde kazancınız 139tl
1000kmde 1390tl
10000kmde 13900tl

özetle LPG kitinin kendini amorti etmesi bile 4 sene 40000km alır oda hiçbir sorun çıkmaz ise ben şahsen ekonomik açıdan mantıksız buldum

Ad Soyad
Muhammed Fatih
Aracınız
Civic FE1 2022
182lik benzinli 8lt ort yaktırsanız litresi 45tl'den 100km/360tl yapar,
Lpg taksanız genelde %10 fazla yakar + direk enjeksiyonluda birazda benzin yakar tamamı LPG değil, 8lt LPG 22tlden ,1lt benzin 45tl den yaksanız 221tl yapar.

yani 100kmde kazancınız 139tl
1000kmde 1390tl
10000kmde 13900tl

özetle LPG kitinin kendini amorti etmesi bile 4 sene 40000km alır oda hiçbir sorun çıkmaz ise ben şahsen ekonomik açıdan mantıksız buldum
Bende 5 sene olarak hesapladım hocam işte ve ekonomik açıdan mantıksız oluyor diğer taraflarda da farklı sıkıntılar olunca bende vazgeçtim. Benim hızlı ve LPG'li hayalleri yine hayal olarak kaldı maalesef.

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
Esasında Türkiyede satılan BRC LPG kitli ECO 1.5 Turbo serileri tahminimce L15BJ Motoru
FE Kasa 182likler L15BG ona %100 eminim çünkü bendeki 182 liğe baktım kodu L15BG.

L15BJ motoru aslında vergilendirmesi motor gücü üzerinden fazla çıkan asya ülkeleri için (Singapor vs gibi) ama anladığım kadarıyla BRC nin daha basit kiti kullanılabilmesi,motorunda daha az basınçlı olması Hondanın hem finansal anlamda hemde garanti anlamında işine geliyor.

Eğer ECO Turbolardaki BRC kiti kurtarıyor ise bu 126hplik ECO alıp onu yazılım ile 160-165hpye çıkaran firmalar var yurtdışında (motor Gerçekten L15BJ ise)
Pakistanda Honda Oriel olarak satılıyor L15BJ motorlu Civic ,L15BG motoru ise Civic R.S olarak satılıyor.

bu yazılım firması 1.5sn aracı hızlandırmış +35hp güçlendirebilmiş, kağıt üzerinde ecolar 0-100 10.5sn ise bu 9sn olacağı anlamına gelir 3 aşağı 5 yukarı:

özetle 182lik aracınızı satar eco lgp motorlusunu alır ona 10-15bin tlye atıyorum yazılım attırabilirseniz 160hp lpgli 0-100 9sn olan nispeten güzel fiyat performans sunacak bir araç yakalayabilmiş olursunuz.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba hocam, bende birkaç kez lpg taktırmayı düşündüm ancak dönüşüm maliyetini çıkarabilmem için sizinde hesapladığınız gibi ortalama 5 yıl (yaklaşık 50.000 km) kullanmam lazım. Bizim araçlara en problemsiz dönüşüm prins. O da 1400 avro civarında. Bu yüzden vazgeçtim. Bence sizde yılda ortalama 10.000 km civarı yol yapıyorsanız benzinde binmeye devam edin derim.

Ad Soyad
Muhammed Fatih
Aracınız
Civic FE1 2022
Esasında Türkiyede satılan BRC LPG kitli ECO 1.5 Turbo serileri tahminimce L15BJ Motoru
FE Kasa 182likler L15BG ona %100 eminim çünkü bendeki 182 liğe baktım kodu L15BG.

L15BJ motoru aslında vergilendirmesi motor gücü üzerinden fazla çıkan asya ülkeleri için (Singapor vs gibi) ama anladığım kadarıyla BRC nin daha basit kiti kullanılabilmesi,motorunda daha az basınçlı olması Hondanın hem finansal anlamda hemde garanti anlamında işine geliyor.

Eğer ECO Turbolardaki BRC kiti kurtarıyor ise bu 126hplik ECO alıp onu yazılım ile 160-165hpye çıkaran firmalar var yurtdışında (motor Gerçekten L15BJ ise)
Pakistanda Honda Oriel olarak satılıyor L15BJ motorlu Civic ,L15BG motoru ise Civic R.S olarak satılıyor.

bu yazılım firması 1.5sn aracı hızlandırmış +35hp güçlendirebilmiş, kağıt üzerinde ecolar 0-100 10.5sn ise bu 9sn olacağı anlamına gelir 3 aşağı 5 yukarı:

özetle 182lik aracınızı satar eco lgp motorlusunu alır ona 10-15bin tlye atıyorum yazılım attırabilirseniz 160hp lpgli 0-100 9sn olan nispeten güzel fiyat performans sunacak bir araç yakalayabilmiş olursunuz.
Teşekkür ederim hocam ilginize evet dediğiniz gibi Eco almak daha mantıklı ama bu sefer de işin icine yazılım mevzusu giriyor remaps e güveniyorum da diğerleri hazır yazılım atıyorlar genelde o da ne kadar iyi tartışılır en iyisi benzinliye devam :))
Merhaba hocam, bende birkaç kez lpg taktırmayı düşündüm ancak dönüşüm maliyetini çıkarabilmem için sizinde hesapladığınız gibi ortalama 5 yıl (yaklaşık 50.000 km) kullanmam lazım. Bizim araçlara en problemsiz dönüşüm prins. O da 1400 avro civarında. Bu yüzden vazgeçtim. Bence sizde yılda ortalama 10.000 km civarı yol yapıyorsanız benzinde binmeye devam edin derim.
Hocam aynen dediğiniz gibi hesaplıyorum bende o yüzden de euronun artacağına eminim ama diğer etkenleri de göz önünde bulundurarak benzinliye devam edeceğim. Birde keşke şu 130 da 2.5 devirde gitmese su araba çok daha güzel olurdu zaten cvt şanzıman yap şunu işte 150 1.5 devir falan niye yani şanzımanin doğasına aykırı davranıyorsun ne gerek var

Aracınız
Civic FC5 2020
Uzun süre binmeyecekseniz LPG mantıklı olmuyor ama benim gibi yıllarca binecekseniz kesinlikle LPG takılmalı diye düşünüyorum

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ad Soyad
Muhammed Fatih
Aracınız
Civic FE1 2022
Uzun süre binmeyecekseniz LPG mantıklı olmuyor ama benim gibi yıllarca binecekseniz kesinlikle LPG takılmalı diye düşünüyorum

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Evet hocam uzun yıllar binilecekse LPG takılmalı benim o kadar binmek gibi bir düşüncem yok garanti falan da biteceği için girmek istemiyorum artık.

Geri