lpg hakkında baZı sorular

arkadaşlar 99 model 1.4 otomatik civic aracım var.. aracta lpg yok.,.. yakıt bu aralar beni gerçekten sıkmaya başladı.. şimdi bazı sorularım olacak
1- arac 100kmde 10lt yakıyor eğer lpg taksam bu değer 12-13 olur mu?? (şehiriçi)
2- servis brc'ye 1700tl dedi dışarda atiker 1000tl dedi sizce ne yapmalıyım.. serviste arkadaşlarım var.. kesinlikte atiker taktırma dedi..
yani şu an arac şehir içi 40-45 krş yakıyor ve hep şehir içi kullanıyorum aracı.. sizce lpg takmaya değer mi?? 30 krşun altına düşer mi tüketimim..
1.4 otomatik kullanan arkadaşların tüketim değerleri nedir acaba???
şimdiden herkese çok tşk ederim...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Trust

0
Aracınız
Yılda 10 bin den fazla yapıyorsanız taktirin.
Atiker bencede taktirmayin
En fazla su anki yaktığınız dan %40 ekonomi yapmış olursunuz .

aylık 1000km civarında yol yapıyorum yani yıllık 10 binden fazla yaparım.. daha önce 206 dizel aracım vardı.. ona göre bu içiyor resmen :) onla çok rahat gezerdim hiç yakmazdı :)

Trust

0
Aracınız
lpg ye geçtiginizde dizeli pek aramazsınız [MENTION=963]Ahmetuzunnn[/MENTION]

bu 206 kadar yaksın beklemiyorum tabi.. sonuçta aynı sınıf araclar değil.. alırken bilerek aldım.. dedim fazla sürmem ne olacak ne kadar yakabilir ki... ama öyle değilmiş. insanı yoruyor gerçekten :)

Trust

0
Aracınız
206 benzinlisini bi ara kullanmıştım benzinli olamsına ramen oda az yakıyordu iyide kaçıyordu.lpg yi taktırın rahat edersiniz benzin çok binen insanlar için iş degil bence.

Aracınız
Selam Ahmet Bey,

07.04.2015 tarihinde Alanyadan 2013 model bir civic aldım. Telefonda satan kişi ile görüştüm araçta lpg olduğunu ve BRC marka olduğunu söyledi. Aracı almaya gittiğimde Serviste enjektörlerin üzerinde AKL diye bir marka olduğunu gördüm AKL Atikerin yan sanayisi imiş ama ben aracı sevdim bu durumda biraz daha pazarlık yaparak aracı aldım. Aracı İzmire gelir gelmez AKL marka lpg montajı yapan bir servise götürdüm ayarlarına baktırdım gayet iyi olduğunu honda marka araçta bu kitin hayli hayli işinizi görür bir sıkıntı yaşamazsınız ifadesi üzerine biraz rahatladım. Şu anda bu markayı kullanıyorum yakıt durumum çok iyi şehir içi şehir dışı (çoğunluk şehir içi) üsturuplu kullanımlarımda 60 TL gaz ile rahat 260 km gidiyorum. Umarım ileride bir problem yaratmaz LPG nin araca takilalı 12 ay olmuş. Sürüşü de güzel ama BRC takılı bir araçla kullanıp arada fark varmı görmek gerekiyor. Belkide yoktur. Eğer yok ise fazla para ödemenin de anlamı yok.
Not: Alanyadan 130 TL lik gaz ile izmire geldim 615 km gerçek rakamlardır.

Aracınız
Civic FB7 2012
arkadaşlar 99 model 1.4 otomatik civic aracım var.. aracta lpg yok.,.. yakıt bu aralar beni gerçekten sıkmaya başladı.. şimdi bazı sorularım olacak
1- arac 100kmde 10lt yakıyor eğer lpg taksam bu değer 12-13 olur mu?? (şehiriçi)
2- servis brc'ye 1700tl dedi dışarda atiker 1000tl dedi sizce ne yapmalıyım.. serviste arkadaşlarım var.. kesinlikte atiker taktırma dedi..
yani şu an arac şehir içi 40-45 krş yakıyor ve hep şehir içi kullanıyorum aracı.. sizce lpg takmaya değer mi?? 30 krşun altına düşer mi tüketimim..
1.4 otomatik kullanan arkadaşların tüketim değerleri nedir acaba???
şimdiden herkese çok tşk ederim...

Genel kural olarak, LPG sarfiyatı benzinin %15-20 fazlasıdır.

Genel denge formülü:
LPG kiti + LPG fiyatı × LPG tüketimi × Yol = Benzin fiyatı × Benzin tüketimi × Yol

Ne kadar sürede değil, kaç km yol gittikten sonra bu müdahalenin kâra geçeceğine bakılır. Neden? Çünkü bu süreyi kimi 6 ayda alır, kimi için yıllar sürer.

1700TL + 2,50x(10x%120/100)xYol = 4,50x(10/100)xYol
Yol= 11.333 km

1700 liralık kitin amorti süresi 11bin km civarındayken 1000 liralık kitte bu 6500-7000 km civarındadır.
Uzun yolda sarfiyat düşeceği için amorti süresi uzar. Ama en kötü 20bin km kullanımda pahalı tercih bile kendinin kurtarır.

Son olarak %20 sarfiyat artışıyla 10lt yakan bir araç 12*2,50/100= 30 kuruş yakar.
Şehir içi kullanımda 45 yerine 30 kuruş yakmak, üçte bir tasarruf anlamına gelir, ki teşvik edici bir durumdur.

arkadaşlar servisse gittim bu gün zam gelmiş brc kite 1850 tl olmuş :)) serviste arkadaşım var konuştuk ne yapalım çok pahalı diye AKL kiti tavsiye etti o da... servise gelen başka müsteriler varmjş memnunmuşlar... bakalım sanayide bi fiyat araştırması yapacam... herkese cevapları için ayrı ayrı tşk ederim... altan bey bu arada sizin yazdığınız değerler gerçekten çok iyi.. inş bende ulaşırım o değerlere...

bende pejo 307 var akl marka taktırdım performans olarak benzinle lpg arasında bile farkı göremiyorum yani performans olarak gayet iyi. lpg taktırırken markadan daha çok takan ustaya dikkat edin. ben akl taktırdım sürekli su eksiltmeye başlamıştı araç. taktırdığım yere 5-6 kere gittim en sonunda adam abi senin kapak contan yanmış suyu ordan eksiltiyor dedi bende içimden has... dedim. zavoli marka takan iyi bir yere gittim durumu anlattım adamlar bütün hortumları baştan ayağa değiştirdi sorun çözüldü. ustaya dikkat yani=)

Geri