LPG hangi firma dan alınmalı.

akif

0
Aracınız
Lpg ve benzini yıllardır shell'den aynı istasyon hatta aynı pompadan alırım gayet memnunum özellikle nitro benzin arabaya sanki 2-3 hp ekliyor :) Şu an aygaz nasıldır bilmiyorum düzelttikleri söyleniyor ama bir kaç yıl önce arkadaşım aygaz almıştı araba arıza ışığı yakıp teklemişti zorla yarıya kadar bitirip shell'den doldurunca kendine gelmişti arabası daha farklı olarak akraba hep opetten alırdı dizel yakıtı passat'ın enjektörleri bozuldu servis kötü yakıttan dedi istasyonla bir sürü dava oldu felan o yüzden opet ve aygaz hiç denemedim denemem de şahsen. Ayrıca bu ay pek dur kalk trafiğe girmedim ve genelde sakin kullandım trafik lambaları haricinde çok fazla dur kalk trafik olmadı lpg 422 km'de bitti benzine attı şaşırdım uzun yol performansı gibi oldu yakıt tüketimi. Normalde şehir içinde 370 km civarı gidebiliyordum. Bu arada lpg tankı 36 litre alıyor.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Aralık ayında sıfır eco exe araç aldım. Servisten Aygaz harici her yerden alabilirsiniz uyarısı yaptılar. Çok zorda kalırsanız dahi benzinle gidin oradan almayın diyorlar

Aracınız
Civic FB7 2015
Burda yapılan yorumların çoğunlukla kişisel ve kulaktan dolma bilgiler olduğunu düşünüyorum. Öyle ki lukoil hariç tüm lpg'ler tek yerden alınıp firmalarca kullanılıyor. Gazın içerisindeki propan vb maddeler yasa gereği belli oranlarda eklenmek zorunda. Aygaz po Shell BP aytemiz falan gazların içine ne koyuyorlar da biri uzun götürüyor biri arıza lambası yaktırıyor. Birinin içinde 10 bileşen varken ötekinin içinde farklı eklentiler mi var. Neden biri iyi diğeri kötü. Kötü olan firma kendine biz neden kötüyüz diye sormuyor mu. X firmasında lpg gazı neden a marka araçta iyiyken neden b marka araçta iyi olmayabiliyor. Bütün bunlara bilimsel cevap verebilecek biri olursa şundan şundan dolayı diye tamam ama bana göre şu iyi bu kötü dersen afaki cevap vermiş oluyoruz.

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Burda yapılan yorumların çoğunlukla kişisel ve kulaktan dolma bilgiler olduğunu düşünüyorum. Öyle ki lukoil hariç tüm lpg'ler tek yerden alınıp firmalarca kullanılıyor. Gazın içerisindeki propan vb maddeler yasa gereği belli oranlarda eklenmek zorunda. Aygaz po Shell BP aytemiz falan gazların içine ne koyuyorlar da biri uzun götürüyor biri arıza lambası yaktırıyor. Birinin içinde 10 bileşen varken ötekinin içinde farklı eklentiler mi var. Neden biri iyi diğeri kötü. Kötü olan firma kendine biz neden kötüyüz diye sormuyor mu. X firmasında lpg gazı neden a marka araçta iyiyken neden b marka araçta iyi olmayabiliyor. Bütün bunlara bilimsel cevap verebilecek biri olursa şundan şundan dolayı diye tamam ama bana göre şu iyi bu kötü dersen afaki cevap vermiş oluyoruz.

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Bunun için hepsinden örnek alıp test yapılması gerekiyor. Ama şu bi gerçek aynı araç, aynı şöför, aynı yol kullanımı ile fark anlaşılıyor ise yakıttan kaynaklanması en büyük etken oluyor. Ben markaların gazı aldıktan sonra kendilerinin sonradan ekledikleri birşeyler olabilir diye düşünüyorum.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Hareket sıası yüksek ve performanslı lpg de propan oranı yüksektir. Hareket sıası düşük ve performanssız lpg de bütan oranı yüksektir. Propan pahalı, bütan ucuzdur. Her ne kadar TR de kanuni alt ve üst sınır %30 a %70 olsa da (Rusya da 50/50 dir) özellikle merdiven altı, adı sanı bilinmedik otogazcılarda bütan oranı yüksek lpg olma olasılığı yüksektir çünkü başka türlü çok fazla ucuza satılamaz. Tabi analiz edecek imkanımız yok ama genel olarak İstasyondaki pompa basıncı ne kadar yüksekse otogaz da okadar kaliteli diyebiliriz. Yani depo ne kadar kısa sürede dolarsa otogaz da o kadar iyidir diyebiliriz kabaca... (Shell hariç, onların sabit ve özel bir basınç sistemi var) Arkadaşların hepsi haklıdır, Aynı kullanım tarzında fazla ya da eksik km yapmanın sebebi budur. Aynı şey ev tüpü için de geçerlidir. Aynı kullanım tarzında bir marka 2 ay giderken bir diğer marka 1,5 ay gidiyorsa sebebi vardır. Katkılar vb tali sebeplerdir, ana sebep propan/bütan oranıdır. Onun için önünüze gelen yerden gaz almamak lazım, denediğiniz ve verim aldığınız gazcılardan (mümkünse aynı istasyondan münkün değilse aynı markadan o da mümkün değilse bilindik markalardan) şaşmamak lazım. Hem ev tüpünde, hem otogazda...

Son düzenleme:

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Sonuç olarak; Yüksek propan oranı, hareket sıasına olumlu etki yapmakla birlikte, performansı ve kış kullanımında konforu hissedilir derecede artırır.

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Hareket sı(ğ)ası = Aynı esaslarla; tam dolu 1 Depo ile gidilebilen maximum km.

:):cool:

Aracınız
Civic FC5 2019
Hareket sıası yüksek ve performanslı lpg de propan oranı yüksektir. Hareket sıası düşük ve performanssız lpg de bütan oranı yüksektir. Propan pahalı, bütan ucuzdur. Her ne kadar TR de kanuni alt ve üst sınır %30 a %70 olsa da (Rusya da 50/50 dir) özellikle merdiven altı, adı sanı bilinmedik otogazcılarda bütan oranı yüksek lpg olma olasılığı yüksektir çünkü başka türlü çok fazla ucuza satılamaz. Tabi analiz edecek imkanımız yok ama genel olarak İstasyondaki pompa basıncı ne kadar yüksekse otogaz da okadar kaliteli diyebiliriz. Yani depo ne kadar kısa sürede dolarsa otogaz da o kadar iyidir diyebiliriz kabaca... (Shell hariç, onların sabit ve özel bir basınç sistemi var) Arkadaşların hepsi haklıdır, Aynı kullanım tarzında fazla ya da eksik km yapmanın sebebi budur. Aynı şey ev tüpü için de geçerlidir. Aynı kullanım tarzında bir marka 2 ay giderken bir diğer marka 1,5 ay gidiyorsa sebebi vardır. Katkılar vb tali sebeplerdir, ana sebep propan/bütan oranıdır. Onun için önünüze gelen yerden gaz almamak lazım, denediğiniz ve verim aldığınız gazcılardan (mümkünse aynı istasyondan münkün değilse aynı markadan o da mümkün değilse bilindik markalardan) şaşmamak lazım. Hem ev tüpünde, hem otogazda...
Hocam shell hariç derken. sizden anladıgım kadarıyla en iyi lpg shell demi. yaşadıgım şehir de shell de 3,49 tl diğer markaşar da 3,39 tl. shell iyi diye 0.10 fazla ödeyelim litre başı. ne tavsiye edersiniz

Geri