Civic FC5 LPG Kalibrasyonu

Aracınız
Civic FC5 2019
İyi forumlar,

Aracım 1500km de. LPG de aracım full depo da max 300km gidiyor. Shell, BP ve Opet'i yakıt olarak denedim. Son aldığım yakıtta ise 250km anca gitti (Bunun 40km si lpg ışığı yandıktan sonra) ve İstanbul trafiğinde yaptım.
Dün akşam ki araştırmalarım sonucunda LPG kalibrasyonu ile ilgili birkaç yazı okudum. Araç LPG ye geçtiğin de yaklaşık 10sny kadar basıldığında LPG Yakıt Göstergesin de bulunan yakıtın 1-2 tık arttığını gördüm. Bu işlemi bu sabah aracımda uyguladım ve yarım deponun 1 tık üstünde yakıt gösterirken göstergede 2 diş arttı ve gidilecek km de 190km den 250 km ye kadar çıktı.
Biraz karışık oldu ama bu konuda bilgisi olan var mı? :)

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Evet düğmeye basarak yapılıyor. Yalnız lpg tankındaki gaz miktarı bellidir. Gösterge sensörü düzgün ölçemediği için bunu yapıyoruz. Depo bitirip tüketim hesabı yapılması daha iyi sonuç verir diye düşünüyorum. Birde artık havalar soğudu kilometremiz ister istemez düşecektir. Hele birde kısa mesafe kullanıyorsak.

Aracınız
Civic FC5 2019
Evet düğmeye basarak yapılıyor. Yalnız lpg tankındaki gaz miktarı bellidir. Gösterge sensörü düzgün ölçemediği için bunu yapıyoruz. Depo bitirip tüketim hesabı yapılması daha iyi sonuç verir diye düşünüyorum. Birde artık havalar soğudu kilometremiz ister istemez düşecektir. Hele birde kısa mesafe kullanıyorsak.
Teşekkürler. Lpg tankını komple dibine kadar kullanıp sonrasında yine yaparım o halde.

MI 9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Teşekkürler. Lpg tankını komple dibine kadar kullanıp sonrasında yine yaparım o halde.

MI 9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aynı tarz sürüş, aynı araç, aynı istasyondan aldığım gaz ile yaza oranla 1 depoda 50 kilometre daha az yaptığım oldu. Birde işin içinde benzinde daha hızlı azalma başlıyor. :)

Aracınız
Civic FC5 2019

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Hocam ben de günlük ortalama 3 km gidiş 3 km dönüş kullanıyorum. Acaba bu kış sizin dediğiniz gibi benzinde mi kullansam??
Olabilir. LPG benzin gibi değil. Regülatörde iyi ısınması gerek. Araç gaza geçse bile hemen verimli yanma gerçekleşmiyor. Sanayideki ustalarımda işyerlerine benzinle geldiklerini söylediler. 6 kilometre pek dokunmaz gibi duruyor.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Olabilir. LPG benzin gibi değil. Regülatörde iyi ısınması gerek. Araç gaza geçse bile hemen verimli yanma gerçekleşmiyor. Sanayideki ustalarımda işyerlerine benzinle geldiklerini söylediler. 6 kilometre pek dokunmaz gibi duruyor.
Anladım hocam teşekkürler. Bakalım değerlendiririm duruma göre o zaman..

Aracınız
Civic FC5 2019
İyi forumlar,

Aracım 1500km de. LPG de aracım full depo da max 300km gidiyor. Shell, BP ve Opet'i yakıt olarak denedim. Son aldığım yakıtta ise 250km anca gitti (Bunun 40km si lpg ışığı yandıktan sonra) ve İstanbul trafiğinde yaptım.
Dün akşam ki araştırmalarım sonucunda LPG kalibrasyonu ile ilgili birkaç yazı okudum. Araç LPG ye geçtiğin de yaklaşık 10sny kadar basıldığında LPG Yakıt Göstergesin de bulunan yakıtın 1-2 tık arttığını gördüm. Bu işlemi bu sabah aracımda uyguladım ve yarım deponun 1 tık üstünde yakıt gösterirken göstergede 2 diş arttı ve gidilecek km de 190km den 250 km ye kadar çıktı.
Biraz karışık oldu ama bu konuda bilgisi olan var mı? :)
Işin açıkçası ne o göstergedeki görünen miktar nede kalibrasyon sonrası gelinen nokta bana çok güven vermiyor açıkçası. Kalibrasyondan önceki seviye doğruysa diye düşünmüyor değilim bazen ama şehir içi bir depo gazla min 350 km psikolojik sınırını geçmeyi umut ediyorum. Çünkü eski aracım benzinli iken 100 tl ile 260 km gidiyordum zaten.

SM-G935F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri