LPG Motor Sıcaklığını Gerçekten Arttırır mıI? (VİDEO)

Aracınız
Kendiliğinden tutuşma sıcaklığı hocam onlar. Bu dediğiniz gibi her araçta aynı sonuçları vermiyor bu aracın motor hacmiyle alakalı olabilir 3 pistonlu motorlarda lpg/benzin yanma sıcaklığı farkı daha fazla belli oluyor. Motor hacmi benzini yanma odasında yakacak şekilde tasarlandıysa lpg yüksek ısıda gaz formuna gireceği için hacim sabit olduğundan yandığında basınc artarsa mutlak sıcaklık da artacaktır diye tahmin ediyorum bundan, Birde grafiklerin bazılarında kelvin bazılarında fahrenheit bazilarinda celcius kullanılıyor bundan da kaynaklanabilir. Hocam aracın teoriğiyle çoğu kişi ilgilenmez, meslek nedir ?
70 bin km dayanması lpg ayarlarınızın iyi olması kadar, Bu aracınızın motorunun ve parçalarının yapıldığı alaşım ile alakalı yapılan alaşım ne kadar düşük sıcaklığa dayanabiliyorsa lpg de kullanırken o kadar erken arıza açmaya başlar. Turbo motorlarda lpg dönüşümlerindeki arızaların çok fazla olduğunu gözlemleyebilirsin bu da basıncın artmasından dolayı sıcaklık ve aşınmayı daha fazlalaştırıyor daha erken arıza yapıyorlar. Atmosferik motorlu Araçlar 500bin-1milyon kilometrelere kadar dayanabiliyor ama biz lpg de kullandığımız için çoğu araç 200-250 binden sonra rektefiye ediliyor sadece japon olarak bakmamak lazım olaya zaten 152 olan 1.6 motorun yetersiz torkunu azaltıyoruz ülkemiz dağlık alanlarında yetersiz bu araç lpg için ama fakirliğin gözü kör olsun 2.0 ve üzeri atmosferik motorlara hiç binemedik malesef. Turbo motorları daha dayanıklı yaptıklarında lpg yi turboda kullanmak hem keyifli hem ekonomik olacaktır. 10-20 yıla elektrikli araçlara geçiş yapmazsak bizim ülkede turbo lpg geçiş olacaktır diye düşünüyorum, o zaman sıcaklık grafikleri daha çok ortaya çıkacaktır o zaman durumu daha net görebiliriz diye düşünüyorum.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Eğer lpg, Map haritasında wideband sensör ile bilen biri tarafından sürüş esnasında satır satır benzindeki afr değerine göre ayarlanırsa ve regülatör basınç sıcaklık düzeltmesi de yapılmış olursa uzun yıllar sorunsuz bir şekilde ve ayar yapmaya gerek olmadan kullanılabilir. Turbo makinalar sıcaklığa daha dayanıklılar atmosferiklere göre aslında ama turbo işin içine girdiği için fakir karışım(ayarsızlık) biraz daha büyük sıkıntı oluşturuyor. Eğer direkt enjeksiyonlu ise zaten lpg takmanın hiç bir anlamı yok. Ya çok maliyetli oluyor ya da enjektör silindir içinde olduğu için enjektörü soğutma amaçlı bir miktar benzin kullanması gerekiyor. O sebeple turbo motorlara hiç bir zaman sıcak bakmadım. Direkt enjeksiyonlu atmosferikler için de aynı durum geçerli.

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Ya arkadaşlar yazılanları okuyorum da
Lpg bu kadar benzin değerlerine yakın olsa tüm markalar emin olun LPG Li araçlar çıkartır.
LPG o kadar temiz yakıt olsa benzin ile aynı fiyatta olur.
Ne değeri aynı olursa olsun araçlara %100 zarar veriyor.
Benzin ile LPG yi bence kıyaslamayın.
Saygılar sunuyorum hayırlı geceler diliyorum

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri