LPG YE KAPALI OTOPARKLARA GİRİŞ İZNİ YOLDA

eray

0
Makine Mühendisleri Odası Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Komisyonu Başkanı Gürkan Topuzlar,"LPG'li araçların kapalı otoparklara giriş yasağının gelecek yıl içerisinde kaldırılmasını bekliyoruz" dedi.

Topuzlar, LPG'li araçlara ilişkin otogaz firmaları ve derneklerinden oluşan komisyon kurulduğunu, bu komisyonun kapalı otoparklara giriş yasağının kaldırılması için altyapı çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.
.muha.
LPG sistemli araçların kapalı otoparklara girmesinin yolunu açacak düzenlemenin tamamlanma aşamasında olduğunu anlatan Topuzlar, şöyle konuştu:

"LPG'li araçların kapalı otoparklara giriş yasağının gelecek yıl içerisinde kaldırılmasını bekliyoruz. Ruhsatlarına LPG işletmeden trafiğe çıkan yaklaşık 350-400 bin araç bulunuyor. Yasağın kaldırılmasının ardından otoparklar, havalandırma ve yangın söndürme sistemleri açısından daha güvenli hale getirilmeli. Aynı zamanda, araçlar tekrar Makine Mühendisleri Odası tarafından kontrol edilip camlarına hologram yapıştırılarak güvenli oldukları belgelendirilmeli. Komisyondan çıkacak kararla otoparkların fiyatlandırma mekanizmaları da LPG'li araçlar için cazip hale getirilecek." :clap:
sorun halloldu sayılır...Kendi adıma ben hiç bir kapalı otoparktan geri çevrilmedim ama ...zannediyorum sıkıntı baya var... 8)
ÖNEMLİ OLAN ŞU...
BU KANUN seneler evvel LPG taşıyan tankerlerin alev almasından kaynaklanan bir önlem olarak alındı ama şu anda yeni jenerasyon montajda benzinle aynı riske sahip (kaza darbe veya başka bir ters durumda 49 noktadan gaz akışı iptal oluyor)Araçlara merdiven altı LPG montajı yapan yerlere de müdahale edilmesi gerekir.Çünkü kazaların büyük kısmı yeterli kontrolleri yapılmadan, mühendisleri, izinleri ve eğitimli elemanları olmayan yerlerde üretilen araçlardan kaynaklanıyor
Neden Avrupa'da risk yok :gut:
Dünya LPG Derneği Otogaz Müdürü Alexander Stöhr bile Avrupa'da birçok ülkede yasakların kaldırıldığını ve araçların yapılan kontrollerin ardından kapalı otoparklara girebildiğini söyledi.biz hala ...neyse

yau

0
Ynt: LPG YE KAPALI OTOPARKLARA GİRİŞ İZNİ YOLDA

Benden hızlı davranmışsın :)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

[member=227]eray[/member] Abi konuyu lpg bölümüne taşıyorum, saygılar.

piyasadaki "merdivenaltı" montajlar oldukça, istediğimiz kadar uygun havalandırma tertibatı takalım bence zor. önce sistem düzelecek bütün lpg dönüşümleri adam gibi yapılacak, kapalı otopark kolay. bu şekliye çıkarsa, Allah muhafaza hiçbir güvenliği olmayan bir şahin patlarsa lpg nin zaten kötü olan ünü iyice yerlere serilir.

Ben arabayı aldığımdan beri hiç sıkıntı yaşamadım, hatta valeye verdim o bile anlamadan kapalıya soktu :)

yau

0

Bir eco da benim olsaydi, bu haber siradanlasirdi...

eray

0

[quote author=yau link=topic=933.msg18155#msg18155 date=1415122671]
Benden hızlı davranmışsın :)
[/quote]
hızlılık hangi konuda ve kime yazdın anlaşılmadı ?
[member=467]yau[/member]

yau

0

[quote author=eray link=topic=933.msg18241#msg18241 date=1415137177]
hızlılık hangi konuda ve kime yazdın anlaşılmadı ?
[member=467]yau[/member]
[/quote]

Konuyu ben acacaktim erken davrandin

Aracınız
Civic FB7 2012

Mesele otoparka giriş değil, TÜV'e verilen sızdırmazlık ve genel muayene yetkilerini tekrar MMO'ya kazandırmak! Yoksa şu anda montajı yapılan yerlerde olsun, TÜV'de olsun, "LPG" ibaresinin olmasına dikkat ediliyor, olmazsa da "hafif kusurlu" sayılıyor.

Kendileri bu kontrolleri yapacaklar, bu 1
Otoparklar LPG'ye uyumlu hale getirilecek, bu 2

LPG kontrolleri zaten yapılıyor, eskiden de yapılıyordu. O yüzden birinci madde düştü. 350-400 bin denen rakam, kontrollerin MMO tarafından yapıldığı zamanlarda da vardı. Yani TÜV'e verilmesiyle ortaya çıkmış bir durum değil.

..........
Bekliyorlarmış.... İnşallah!

Geri