Motor yağı hk.

Aracınız
Civic ES7 2004
bende 1.6 benzinli es otomatik var hangi yağı önerirsiniz ( 2004 model fakat 115 bin de )

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Aracınız
Civic ES7 2004
@mertgeziyor Sizin kasa için otomatik şanzıman yağı Orjinal Honda ATF-Z1, motor yağı ise bilindik markaların 10w40 numaralı yağını kullanmalısınız.
şanzıman yağını kendimiz mi alıp ekleme yapıyoruz?
10-40 da petrol ofisi mi castrol mü önerirsiniz? birde yağ fazla eklersek sorun olur dediler. onuda araştırıcam :)

Aracınız
Civic ES7 2004
Orjinal Honda ATF-Z1, yağ n11 de 300 tl bana çok geldi hocam başka alternatifi yokmu ( şuan şanzımanda yağ var yıllık mı değiştiriliyor?

Aracınız
Civic FB7 2015
Forum üyelerinin genelde tercih ettiği bazı yağ markaları olduğu malum. Ben de yetkili serviste bakımı terk ettikten sonraki son 3 bakımda Eneos 0W20 kullandım. Daha önceleri çok da dikkat etmediğim ancak dikkat edilmesi gereken bir noktayı gözden kaçırdığımı farkettim. Yağ tercihinde viskozite yanında başka teknik özellikler de önemli. Bunlardan birisi de TBN (Total base number) yani toplam baz numarası. Bu değer yağın alkalilik derecesini gösteriyor ve aşınmaya neden olan asitlerin yağ içinde absorbe edilebilme miktarı anlamına geliyor. Yağlama sırasında zamanla asitleşme meydana geldiğinden bu değerin yüksek olması aşındırıcı etkilerin azaltılması açısından avantajlı bir durum. Her ne kadar yağ tercihinde tek başına belirleyici bir özellik olmasa da aynı viskozite değerine sahip iki yağı karşılaştırırken önemli bir parametre olduğunu düşünüyorum. 0W20 olarak piyasada bulunan bazı yağları karşılaştırdığımda şu ana kadar kullanmış olduğum Eneos yağın aslında bu konuda diğerlerine göre biraz geride kaldığını gördüm. Yağların teknik bilgi sayfalarında bu TBN değeri mg KOH/g birimi ile veriliyor.

Eneos Premium Ultra 0W20 için bu değer 5.1,
Lıquy Moly Special Tec AA 0W20 : 6.6
Pertol Ofisi Maxima 0W20 : 6,8
Motul 8100 Eco_lite 0W20 : 7,2
Petronas Syntium 7000 0W20 : 8,5
Mobil 1 Advenced Fuel Economy 0W20 : 8.5

Bu değerlere bakıldığında Eneos gerçekten diğerlerinden geride görünüyor ve bu açıdan düşününce Eneos yağ kullanıldığı zaman aşırı devirli kullanmaktan kaçınmanın ve yağ değişim aralığını kısa tutmanın iyi olacağı anlaşılıyor. Daha önceki bakımlarda da Petronas kullanmak istemiştim ancak bulamamıştım, bir sonraki bakımda bulursam Petronas kullanmayı düşünüyorum. Bulamaz isem de Motul kullanırım sanırım. Baktığım bu yağların teknik bilgi sayfalarının hepsinde yüksek ısı dayanımı (HTHS değeri) bilgisini bulamadım ama motulun bu konuda iyi olduğunu okumuştum... Fiyatı uygun olursa Mobil de olabilir. Başka yağları inceleyen ya da yağları farklı açılardan da incelemiş olan arkadaşlar katkıda bulunursa faydalı olur diye düşünüyorum...

Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Forum üyelerinin genelde tercih ettiği bazı yağ markaları olduğu malum. Ben de yetkili serviste bakımı terk ettikten sonraki son 3 bakımda Eneos 0W20 kullandım. Daha önceleri çok da dikkat etmediğim ancak dikkat edilmesi gereken bir noktayı gözden kaçırdığımı farkettim. Yağ tercihinde viskozite yanında başka teknik özellikler de önemli. Bunlardan birisi de TBN (Total base number) yani toplam baz numarası. Bu değer yağın alkalilik derecesini gösteriyor ve aşınmaya neden olan asitlerin yağ içinde absorbe edilebilme miktarı anlamına geliyor. Yağlama sırasında zamanla asitleşme meydana geldiğinden bu değerin yüksek olması aşındırıcı etkilerin azaltılması açısından avantajlı bir durum. Her ne kadar yağ tercihinde tek başına belirleyici bir özellik olmasa da aynı viskozite değerine sahip iki yağı karşılaştırırken önemli bir parametre olduğunu düşünüyorum. 0W20 olarak piyasada bulunan bazı yağları karşılaştırdığımda şu ana kadar kullanmış olduğum Eneos yağın aslında bu konuda diğerlerine göre biraz geride kaldığını gördüm. Yağların teknik bilgi sayfalarında bu TBN değeri mg KOH/g birimi ile veriliyor.

Eneos Premium Ultra 0W20 için bu değer 5.1,
Lıquy Moly Special Tec AA 0W20 : 6.6
Pertol Ofisi Maxima 0W20 : 6,8
Motul 8100 Eco_lite 0W20 : 7,2
Petronas Syntium 7000 0W20 : 8,5
Mobil 1 Advenced Fuel Economy 0W20 : 8.5

Bu değerlere bakıldığında Eneos gerçekten diğerlerinden geride görünüyor ve bu açıdan düşününce Eneos yağ kullanıldığı zaman aşırı devirli kullanmaktan kaçınmanın ve yağ değişim aralığını kısa tutmanın iyi olacağı anlaşılıyor. Daha önceki bakımlarda da Petronas kullanmak istemiştim ancak bulamamıştım, bir sonraki bakımda bulursam Petronas kullanmayı düşünüyorum. Bulamaz isem de Motul kullanırım sanırım. Baktığım bu yağların teknik bilgi sayfalarının hepsinde yüksek ısı dayanımı (HTHS değeri) bilgisini bulamadım ama motulun bu konuda iyi olduğunu okumuştum... Fiyatı uygun olursa Mobil de olabilir. Başka yağları inceleyen ya da yağları farklı açılardan da incelemiş olan arkadaşlar katkıda bulunursa faydalı olur diye düşünüyorum...
TBN değerini birinin bilip de burada açıklaması güzel TBN değeri yüksek olunca daha uzun süre yağın koruyuculuğu sürer de diyebiliriz. Bakım zamanınızı aştığınızda Eneos'a göre üstte bahsi geçen diğer yağlar daha iyi koruma sağlıyor diyebiliriz. Bu bağlamda Eneos boşa hype edilmiş bir yağ. Japon araç japon yağı kullanır mantığından ileri gelen bir şey muhtemelen.
Bunların dışında 40 ve 100 derecelerdeki viscosity değerleri de önemlidir soğuk çalıştırmadaki koruma veya düşük sıcaklıktaki koruma gibi değerlendirmeleri bu değerler üzerinden yapabilirsiniz... Bunların yüksek olanı da daha iyi denilebilir yani. Bunun yanında 150 derece için HTHS değeri önemlidir. "High Tempature High Shear yani yüksek sıcaklık yüksek kayma" (alıntı) demektir ve aşınma konusunda kritik öneme sahiptir. Ancak bu değerin düşük olması yakıt tüketimini de düşürmekte ve sertifikasyonlara da etki etmektedir. Bu sebeple genelde bizim için uygun olan ve istenilen sertifikasyona sahip yağlarda bu değer 3'ün altındadır.

Edit: Yağ hakkında çok iyi bilgiler var şurada : otopark.com/2016/06/motor-yaglari-hakkinda-merak-edilenler/
Üstte de bir arkadaş farklı bir konuda paylaştığım linki paylaşmış yine buradan yağ testlerine bakabilirsiniz : https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fbb9qtL-yWlzDPLzvxzpF01gRRtH8fKxeVtXt6HPpgg/edit#gid=0
Yağları karşılatırmak için yağın markası ve diğer değerleri google'da aratırken yanına .pdf olarak yazarsanız genelde veri tablosuna ulaşırsınız. Örneğin : Motul 8100 Eco_lite 0W20 .pdf

İyi forumlar.

Son düzenleme:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Yağ markası olarak motul 6100 veya mobil 1 öneririm. Sizin aracınızın yağ kapasitesi 3.5 litre. 4 litre alıp yarım litre yedek yapabilirsiniz. Genelde 4 litre olarak satıyorlar. Yağ seviyesi üst deliği (Max) geçmeyecek şekilde olmalı. Fazla yağ zarar verir!
şanzıman yağını kendimiz mi alıp ekleme yapıyoruz?
10-40 da petrol ofisi mi castrol mü önerirsiniz? birde yağ fazla eklersek sorun olur dediler. onuda araştırıcam :)

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Geri