motor yağı önerisi

Xedos

Özel Üye
Gittiğim Honda özel serviste mobil 1 esp 5-30 kullanıyordu ve ondan koydu

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

O yagi hemen uretici kullaniyor. 5-30 yaglari tercih eden uretici cok diye adamin elinde bundan varil vardir. Ondan size de bundan koymustur. Honda tavsiyesi 0-20. Bunun da gercek sebebi yakit tasarrufu ve dusuk karbon ayakizi.

Motor yagi aslinda cografya ve hatta kullanim ile de alakalidir ancak bu ne yazik ki gozardi edilir. Turkiye mevsim sartlari itibariyle her sehrinde ayni yag kullanilacak bir ulke degildir. Ureticilerse ayni receteyi cakarlar herkese.

Adana’da yasayan adama 0-20 olmaz mesela. Zaten cayir cayir yanan bir motor.

Uzatmayayim ben Ankara’da 0-40 tam sentetik ester core yag kullanirim cunku devirli kullaniyorum.

<> 2020 Honda Civic Sport+ Man.

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Varilden değilde 4 litrelik kutudan açtırıp koydurdum. Kapak altındaki beyaz güvenlik bandınıda sökerken gördüm. Bazende yağı kendim alıp giderim. Dediğiniz gibi ülkemizden hava şartları bölgeden bölgeye değişiyor. İnternette çok var ama siz hangi bölge ve sıcaklıkta hangi kaç numara motor yağı kullanılmalı tablo nerden baktınız?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@Xedos Hocam yazın Adana cayır cayır 0w20 olmaz deyip de kışın -20'leri gördüğümüz Ankara'da 0w40 kullanmak da pek mantıklı değil (kapalı garajda -4 gördüm bu kış). Aracı type-R + yazılımla 500HP+ olan araçlar dahi sizin kadar kalınını kullanmıyor bilginize. Burada zaten olay devirli kullanımlarda 0w20'nin daha koruyucu olduğunu bilmekten geçiyor.. Size 0w20 300v'de yeterli 5w30'da... 0w40 sıkıntı yaratır mı ? Yaratmaz muhtemelen. Yazı - kışı düşünerek hareket edeceksek ilk çalıştırmadaki aşınmaya karşı korumada 0w20 rakipsiz. En çok aşınmada burada oluyor zaten.

Yağ aynı zamanda araç için bir soğutma görevi gören bir akışkandır. Yağın tek başına viskozitesi pek bir şey ifade etmez. Baz yağ kalitesi ve katkıları önemlidir. O nedenle her 5w30 ile her 0w20 aynı değil, kendi içlerinde viskoziteleri de farklı ömürleri de, koruyuculukları da...

@Ahmet Aydınlı Size konulan yağ sizin için sıkıntı yaratmaz. Orijinalliği yeterli ancak dizel araçlar için tercih edilen bir yağdır.

Şu konudaki paylaşımlarıma göz atılabilir @Xedos : https://www.civictr.com/threads/fb7-icin-motor-yagi-ana-konu.251736/page-40

Ad Soyad
Yunus ÇİFÇİ
Aracınız
Civic FD6 2007
Ankara için konuşuyorum 5w30 motuldan şaşmam, her arabamda kullanırım.

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
@Xedos Hocam yazın Adana cayır cayır 0w20 olmaz deyip de kışın -20'leri gördüğümüz Ankara'da 0w40 kullanmak da pek mantıklı değil (kapalı garajda -4 gördüm bu kış). Aracı type-R + yazılımla 500HP+ olan araçlar dahi sizin kadar kalınını kullanmıyor bilginize. Burada zaten olay devirli kullanımlarda 0w20'nin daha koruyucu olduğunu bilmekten geçiyor.. Size 0w20 300v'de yeterli 5w30'da... 0w40 sıkıntı yaratır mı ? Yaratmaz muhtemelen. Yazı - kışı düşünerek hareket edeceksek ilk çalıştırmadaki aşınmaya karşı korumada 0w20 rakipsiz. En çok aşınmada burada oluyor zaten.

Yağ aynı zamanda araç için bir soğutma görevi gören bir akışkandır. Yağın tek başına viskozitesi pek bir şey ifade etmez. Baz yağ kalitesi ve katkıları önemlidir. O nedenle her 5w30 ile her 0w20 aynı değil, kendi içlerinde viskoziteleri de farklı ömürleri de, koruyuculukları da...

@Ahmet Aydınlı Size konulan yağ sizin için sıkıntı yaratmaz. Orijinalliği yeterli ancak dizel araçlar için tercih edilen bir yağdır.

Şu konudaki paylaşımlarıma göz atılabilir @Xedos : https://www.civictr.com/threads/fb7-icin-motor-yagi-ana-konu.251736/page-40

Aynen dediğiniz gibi ustada dizeller içinde kullanılıyor demişti hatta bana garip gelmişti ilkin ama mobil 1 yağı kaliteli olduğu için kullanmaya devam ettim. Yalnız mobil deyince super 3000 ile karıştırılıyor ikiside mobil diye bilmeyen arkadaşların bilgisine. Yeşil renkli mobil 1 esp benim ustamın önerdiği.

Ayrıca önceki yıllarda ve şimdide dahil olmak üzere benim gittiğim ustaların verdiği bilgiye göre trigeri zincirli araçlara 10-40 konulmasa 5-30 konulsa çok daha uygun demişlerdi. Aklımdada hep öyle kalmış. Ben araştırmayı seven bir insan olduğum için zaman zaman farklı yetkili servisleri arar kafama takılan konularda bilgi almaya çalışırım. Hondanın bir yetkili servisi 10-40 koyduklarını söylemişti.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Aynen dediğiniz gibi ustada dizeller içinde kullanılıyor demişti hatta bana garip gelmişti ilkin ama mobil 1 yağı kaliteli olduğu için kullanmaya devam ettim. Yalnız mobil deyince super 3000 ile karıştırılıyor ikiside mobil diye bilmeyen arkadaşların bilgisine. Yeşil renkli mobil 1 esp benim ustamın önerdiği.

Ayrıca önceki yıllarda ve şimdide dahil olmak üzere benim gittiğim ustaların verdiği bilgiye göre trigeri zincirli araçlara 10-40 konulmasa 5-30 konulsa çok daha uygun demişlerdi. Aklımdada hep öyle kalmış. Ben araştırmayı seven bir insan olduğum için zaman zaman farklı yetkili servisleri arar kafama takılan konularda bilgi almaya çalışırım. Hondanın bir yetkili servisi 10-40 koyduklarını söylemişti.
Triger zinciriyle alakası yok olayın. Daha çok piston segmanı ve yağ kanallarıyla alakalı yağ seçimi mekanik olarak. Kimyasal olarak da yakıt ile alakalı. 10w40'ı akıl ve hayattan çıkarması lazım aslında herkesin. Sağlıklı bir araçta kullanılmaması gerekiyor.

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Bütün 5-30 yağların birbiri ile aynı olmadığını biliyordum, ki zaten bütün 5-30 lar bire bir aynı olsa kalite farkı ortaya çıkmazdı diye düşünürüm hep ama içindeki katkı maddeleri ve baz yağ olarak kıyaslamayı düşünmemiştim. Bu işlerde iyi olduğunu düşündüğümüz araştırmacı arkadaşların ve güvendiğimiz ustaların tavsiyelerine göre yağ seçimi yaptım bu zamana kadar. Siz anlatırken viskozite dışında baz yağ ve katkıları konularında bilgi vermişsiniz. Daha faydalı olması açısından içindeki katkı maddeleri ve baz yağ… vb açılardan farklı marka 0-20 veya 5-30 yağlardan karşılaştırmalı kalite olarak değerlendirme yapabilir misiniz?Araştırmak ve daha çok bilgi sahibi olmak isterim.

Aracınız
Aslında 0w20 yağlar aşınma testlerinde çok iyi sonuç veriyorlar ilginç bir şekilde.

Dexos1 gen 2 spesifikasyonunu karşılayanlar da aşınma konusunda iyi görünüyor.

Ama şu da var: yağ yeni ikenki koruyuculuğu kaç km boyunca üst seviyelerde tutacak?

Geri