• Forumumuzun gelişimini ve ayakta kalmasını desteklemek için, Özel üye olabilir veya Sticker alabilirsiniz, detaylar için lütfen TIKLAYIN!

Civic FB7 Motor Yağı

m2hamid

Sayfa Yönetim
Yönetici
Aracınız
Civic FB7 2013
0 w20 yağ sıcak iklimlerde sorun olur mu?
Hangi sıcaklık değerlerinde kullanımı uygundur??

Örneğin İzmir de 40 derece sıcaklar da yağin acaba koruma etkisi azalır mı?
@İsmail Beşiroğlu yüksek sıcaklıkta HTHS'si yüksek yağların koruma sağladığını söylüyordu. 0w20 esasen düşük yakıt tüketim amaçlı .
Bu açıdan sürekli 40 derece kullanımda bence 0w30'lar daha faydalı olabilir gibime geliyor :unsure: Ama İzmir sürekli bu sıcaklıklarda mı şüpheliyim :unsure:
Yazın 10bin km. yapacak olsam ve akdeniz bölgesinde yaşasam bende 0w30 kullanırdım muhtemelen ama iç anadolu'da 0w20 bence makul (y)

m2hamid

Sayfa Yönetim
Yönetici
Aracınız
Civic FB7 2013
Peki hamid bey benim kullandigim castrol edge 0-30 acea -c3 diyor bunu kullanmaya devam etsem ne zarari olabilir
Zararlıdır diyecek kadar bir bilgi birikimim yok :(
Ama C3 spesifikasyonu bizim araçlar için uygun değil diye biliyorum, A1, A3 veya A5 spesifikasyonu öneriliyor.
0w20'ler içinde ILSAC GF-5 olmalı bence.

m2hamid

Sayfa Yönetim
Yönetici
Aracınız
Civic FB7 2013
Peki hamid bey benim kullandigim castrol edge 0-30 acea -c3 diyor bunu kullanmaya devam etsem ne zarari olabilir
Hocam şu yağı da bir incele istersen, ACEA sertifikasyonu olarakta uyumlu.

h.k_ahmet

Sayfa Yönetim
Yönetici
Aracınız
Civic ES7 2001
C serisi dizel için üretilmiş yağlara verilen isimdir. Fiyat olarakta pahalıdır. Çünkü dizelde DPF denen illetin hemen dolmaması için yağa özel katkılar konur. Egzos hattında kurum istenmez. Benzinde az olur devir çevirirsin oda uçar gider. LPG kurum nedir bilmez. Eğer aracınıza bu yağı koyduysanız değiştirmeyin derim. Birdahaki bakıma değiştirirsiniz.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Aracınız
C serisi dizel için üretilmiş yağlara verilen isimdir. Fiyat olarakta pahalıdır. Çünkü dizelde DPF denen illetin hemen dolmaması için yağa özel katkılar konur. Egzos hattında kurum istenmez. Benzinde az olur devir çevirirsin oda uçar gider. LPG kurum nedir bilmez. Eğer aracınıza bu yağı koyduysanız değiştirmeyin derim. Birdahaki bakıma değiştirirsiniz.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.
Yok daha yag almadim.shell de guzel duruyor ustayla konustum. O da 5-30 al diyor . Bu hafta halledecem

Aracınız
Civic FB7 2012
motor yağı motul 0 20 koymuştum yağ olarak, adanada yaşıyorum. 0 30 koysam sıkıntı çıkar mı ?

bir de motulun 0 30 lara baktım eco clean, nergy, eco nergy gibi modelleri var hangisini alsam acaba, yardımcı olabilir misiniz

araç 2012 model fb7 kasa, 70.000 km ye gelecek

Aracınız
Civic FB7 2016
motor yağı motul 0 20 koymuştum yağ olarak, adanada yaşıyorum. 0 30 koysam sıkıntı çıkar mı ?

bir de motulun 0 30 lara baktım eco clean, nergy, eco nergy gibi modelleri var hangisini alsam acaba, yardımcı olabilir misiniz

araç 2012 model fb7 kasa, 70.000 km ye gelecek
Acea A5 kriterini sağlayan yağlara bakabilirsiniz. Bu bahsettiklerinizden 0w30 eco nergy size uygun olandır. Adana'da Acea A3 yağ (5w40 misal) kullansanız da uygun bir seçim denilebilir o yüzden 0w30'da sıkıntı yaşar mıyım diye tasalanmanıza gerek yok.