Civic FB7 Motor yağı

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
0w20 aldım bu senede daha değiştirmedim ama bazı arkadaşlar izmir için 0w20 için yetersiz diyorlar 0w30 larda daha pahalı kendimi serviste 0w20 kullanıyor diye telkin ediyorum ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
0w20 aldım bu senede daha değiştirmedim ama bazı arkadaşlar izmir için 0w20 için yetersiz diyorlar 0w30 larda daha pahalı kendimi serviste 0w20 kullanıyor diye telkin ediyorum ?
Bence rutinde aracı vites değişimleri sırasında 3500-4000 devir üstüne pek çıkmıyorsanız 0w20 hayli hayli yeterli olacaktır.

Aracınız
Batman'daysanız Shell 0w20 Ultra SN veya Shell Helix Ultra 0w30 a5 en iyisidir sizin için. Donma dereceleri en düşük yağ bunlardır. Buharlaşma oranı en düşük yağ da bunlardır. Gerekli spesifikasyonları sağlar ve yağ değişim periyodu içinde her türlü şartta kafanız rahat olur. Tabi burada yağ ne kadar iyi olursa olsun filtre kalitesi son sözü söyler. O nedenle hava ve yağ filtreinizi de en az yağ kadar yüksek kaliteli seçmelisiniz.
Fb7 var 2015 model, ben 5/30 modul yag kullanıyorum, kendim değiştiriyorum, , servis 10/40 kullanıyormuş, ben 5/30 tercih ediyorum.çokta performanslı kullanırım sıkıntı olmadı

akif

0
Aracınız
Fb7 var 2015 model, ben 5/30 modul yag kullanıyorum, kendim değiştiriyorum, , servis 10/40 kullanıyormuş, ben 5/30 tercih ediyorum.çokta performanslı kullanırım sıkıntı olmadı
Hocam fb7'ye yetkili servislerde
0-20 yağ koyuluyor ki önerilen yağ da 0-20 zaten. Hangi yetkili servis fb7'ye motor yağını 10-40 koyuyormuş merak ettim.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Bu yağın yeni nesil motorlara hitap ettiğini zannetmiyorum. Fabrika ne öneriyorsa onu kullanmakta yarar var.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Fabrikanın 0w20 önermesinin temel sebebi emisyon değerlerini düşük gösterebilmektir aslında arkadaşlar. 0w20 iyidir, güzeldir kullanın ancak lpg ve performanslı kullananlar dikkatli olmalı. Verdiğiniz zararı hemen görmezsiniz öyle 2-3 yağ bakımı periyodunda. O nedenle de belli senaryolarda 0w20 nin riskli olduğunu bilin de gaza basın.

akif

0
Aracınız
Fabrikanın 0w20 önermesinin temel sebebi emisyon değerlerini düşük gösterebilmektir aslında arkadaşlar. 0w20 iyidir, güzeldir kullanın ancak lpg ve performanslı kullananlar dikkatli olmalı. Verdiğiniz zararı hemen görmezsiniz öyle 2-3 yağ bakımı periyodunda. O nedenle de belli senaryolarda 0w20 nin riskli olduğunu bilin de gaza basın.
Sizin öneriniz nedir peki hocam performanslı kullanım için ?

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Biraz araştırmalarım neticesinde anladığım kadarıyla yağda alt viskozite rakamıyla oynamak pek tavsiye edilmiyor. Alt rakam değeri motor soğukken yani ilk çalıştırmadaki yağlama performansını ifade ediyor.0/20 ince geliyorsa 0/30 daha mantıklı olabilir kanaatindeyim. 10/40 hem tam sentetik değil hem de akışkanlık bakımından kalın gelebilir. Zaten tam sentetik yağ ile mukayese bile edilemez.

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Biraz araştırmalarım neticesinde anladığım kadarıyla yağda alt viskozite rakamıyla oynamak pek tavsiye edilmiyor. Alt rakam değeri motor soğukken yani ilk çalıştırmadaki yağlama performansını ifade ediyor.0/20 ince geliyorsa 0/30 daha mantıklı olabilir kanaatindeyim. 10/40 hem tam sentetik değil hem de akışkanlık bakımından kalın gelebilir. Zaten tam sentetik yağ ile mukayese bile edilemez.

Ülkeler arası farklılık göstermekle birlikte TR için Civiclerin fabrika dolum yağı 0w20, 07-12 CR-V lerin fabrika dolum yağı 10w40. Servisler de halihazırda civic modellerine 0w20 kullanıyor, CR-V lere ise 10w40 kullanıyor. Hondanın servislere güncel talimatı bu şekilde. (Zaman zaman talimat güncelleniyor , örneğin 3 sene önce CR-V ler için 5w30 tavsiye ediliyordu fakat 3 yıldır yeniden 10w40 a döndüler ama civic hiç değişmedi hep 0w20) Marka konusunda ise servislere dayatma yapmıyorlar. Honda Tr dönem dönem yağ firmaları ile anlaşma yapıyor ve servisleri yönlendiriyor. Fakat yine de illaki benim anlaştığım firmadan alacaksınız diye dayatma yapmıyor. -Hondanın ACEA standartlarını karşılaması şartıyla- servisler marka seçiminde bağımsız. Çoğunluğu Petrol Ofisi kullanıyor. Tedarik durumuna bağllı olarak Zaman zaman Honda orijinal marka ve Mobil ve Total de kullananıyorlar. Burda kritik konu markadan ziyade tam sentetik olması ve Honda ACEA standardını taşıması. Filtreler ise kesinlikle orijinal kullanılmak zorunda servislerde. Filtrelerde opsiyon yok. Bi ara yağını yanında götürdüğün zaman, filtreler servisten yağ müşteriden yapılıyordu ,daha ucuz oluyordu ama Honda Tr, Honda ACEA standartlarını karşılamayan yağlar da kullanılabildiği için o uygulamayı kaldırdı. Tabii yine de el altından bu işi yapan servisler vardır mutlaka. Zaten Servisler arası periyodik bakımlardaki fiyat farklılıklarının en temel sebebi de kullanılan yağın markasından kaynaklanıyor çoğunlukla...

Ayrıca 10w40 ların hepsi sentetik değil diye bişey yok, yağın Sentetik olup olmaması tamamen üretim yöntemi ve teknolojisi ilşe ilgili bir durum. Full sentetik yağlar çok daha karmaşık yöntemlerle ve katkılarla üretildiği için maliyetli ve dolayısyla daha pahalı. Her numara yağın tam sentetiği de var yarı sentetiği de... 10w40 ların da sentetiği ve yarı sentetiği de.. Mesala LPG li araçlar için üretilen 10w40 ları değerlendirisek; PO Maxima Auto LPG 10w40 sentetik bir yağ, OPET 10w40 LPG de sentetik bir yağ fakat ELF Taxi 10w40 ise semi (yarı) sentetik bir yağ.

Geri