Civic FD6 Motordan gelen tak tak vurma sesi - V Kayış Gergisi Sorunu

Aracınız
Civic FD6 2007
Arkadaşlar 2007 Premium Otomatik Vites aracimdaki sesin kaynağı hakkında yardımcı olurmusunuz ? Videonun ilk 10 sn si Vites P modundaki motor sesi 11.snden itibaren Vites D modunda iken gelen motor sesi...

Çözüm
D konumundayken ortaya çıkan "tak-tak" tarzı ses V kayışı zamanla bollaştığı/yıprandığı veya gergi arızalandığı için oluşuyor.
Sorunun çözümü için öncelikle V kayışın değiştirilmesi (tavsiyem uzun ömürlü olduğu için orjinal kayışla), kayış değişimine rağmen ses azalmadan devam ediyorsa gergiyi değiştirmek yoluna gitmek gerekli diye düşünüyorum.
Araçlarımızdaki gergiyi çıkan parçalardan anladığımız kadarıyla INA firması üretmektedir. INA firması SCHAFFLER grupta yüksek kalitede üretim yapan bir otomotiv parça firmasıdır.
Bence gergi'nin fahiş fiyatlı ise servisten alınması pek zorunlu değil gibi çünkü bu parça Honda'nın kendi üretimi değil.
Araştırmalarımda parça kodları olarak,

FD6 için gerginin kodu INA 534 0316 10, gergi...
Aracınız
Civic FD6 2009
Anlatımınız motor kulağını düşündürtüyor, yan sanayi kulaklarda arızalı çıkabiliyor, bir tanıdığımın başına bu gelmişti, orjinal servisten motor kulağı taktırınca sorunu kalmamıştı.
Bence öncelikle aracın önceki sahibi ile konuşup subap ayarını ne zaman yaptırdığını öğrenin, eğer 40bin geçmişse güvenilir bir yerde subap ayarı yaptırın, bu sürede de motor bölümünde yerine düzgün oturmamış bir parça varmı iyice kontrol ettirin, gevşek veya birbirine değmemesi gereken hortum varsa düzenlettirin.
Eğer bu kontrol ve subap ayarı sonrasında da hiçbir iyileşme yoksa veya subap ayarı daha önceden zamanında yapılmışsa ve kayış gergisi hiç değişmemişse kayış ve kayış gergisi değişimi üzerinde durulabilir (veya isterseniz subap ayarından önce gergiyi değiştirebilirsiniz), düşük bir ihtimal yan sanayi motor kulağıda arızalı olabilir.
İhtimalleri eleyerek aşama aşama ilerlemeye çalışın(y)
Teşekkür ederim hocam, vaktim olunca bi gostericem anlayan bir ustaya.

Aracınız
Civic FD6 2009
Anlatımınız motor kulağını düşündürtüyor, yan sanayi kulaklarda arızalı çıkabiliyor, bir tanıdığımın başına bu gelmişti, orjinal servisten motor kulağı taktırınca sorunu kalmamıştı.
Bence öncelikle aracın önceki sahibi ile konuşup subap ayarını ne zaman yaptırdığını öğrenin, eğer 40bin geçmişse güvenilir bir yerde subap ayarı yaptırın, bu sürede de motor bölümünde yerine düzgün oturmamış bir parça varmı iyice kontrol ettirin, gevşek veya birbirine değmemesi gereken hortum varsa düzenlettirin.
Eğer bu kontrol ve subap ayarı sonrasında da hiçbir iyileşme yoksa veya subap ayarı daha önceden zamanında yapılmışsa ve kayış gergisi hiç değişmemişse kayış ve kayış gergisi değişimi üzerinde durulabilir (veya isterseniz subap ayarından önce gergiyi değiştirebilirsiniz), düşük bir ihtimal yan sanayi motor kulağıda arızalı olabilir.
İhtimalleri eleyerek aşama aşama ilerlemeye çalışın(y)
Hocam benim sorunum gergi gibi duruyor. Bu sabah çalıştırdım ve elfreni çekik iken D konumuna aldım baktım. Yine bir zangırdama var . Baktığımda gerginin oradaki alyan gibi olan kısım bayağı titriyordu. Yağlı motor takozu çok stabil ve sabit bir şekilde hiç oynama yoktu. Muhtemelen sorunum gergi kütüğü. Ama başına gelen tecrübeli kişiler varsa bu gergi sorunu yüksek hızlarda ses çıkarırmı onu merak ediyorum. Bende hızlandıkça artan bir uğultu sesi var.

Geri