Muayenede LPG borusu izolasyonu

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Arkadaşlar bu sabah aracımı muayeneye götürdüm ve lpg boruları egzoza yakın geçtiği için ağır kusurlu olarak kaldım. Videoda çektiğim üzere lpg tankından çıkan sargılı olan borunun hem egzozdan 10cm'den fazla olacak şekilde uzaklaştırılması hem de etrafına izolasyon yapılması gerekiyor. Son halini çekmeyi unutmuşum kusura bakmayın, fakat muayene öncesi montajınızı kontrol ettirin tekrar muayeneye girmek zorunda kalmayın. 4 sene önce montajı yapılmıştı benim, bu şekilde geçiyordu fakat sonra yönetmelik değişmiş böyle bir şart arıyorlarmış. Ekstra olarak bu işlemden sonra tekrar sızdırmazlık raporu almak gerekiyor. Eğer siz önceden kontrol edip işlemi yaptırırsanız sızdırmazlıkla tekrar uğraşmadan (en başından montajı öyleymiş gibi) direkt muayeneden geçersiniz. Ben yandım siz yanmayın :)

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Bizimkilerin standart montajı böyle mi ki acaba? Hiç dikkat etmedim. Çok yerinde bir uyarı ve paylaşım olmuş. Bu arada tesisatı değiştirmek için ne kadar ücret ödediniz. Teşekkürler.

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Ben 2 yıl önce muayeneden geçmiştim fakat bu yönetmelik 2 yıl içinde değişmiş olmalı ki yeni sistemde böyle bir şey arıyorlar. Yani 2 yıl öncesine kadarki montajlarda değişiklik olabilir. Tesisat değişmedi aslında. Mevcut borunun uzunluğu yeterli olduğu için sadece egzozla arası açıldı ve boruların etrafına sarılan dışı parlak içi sünger olan malzemeden kullanıldı. Ben gaz ayarına da baktırdım toplamda 60tl ödedim. Bir de şöyle bir şey var, sizin aracın montajında belki egzoza hiç yaklaşmamıştır öyle bir durum da olabilir ve hiç müdahale etmeye gerek olmayabilir.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=194]Can[/MENTION] Benim araç 2015 aralıkta muayeneye girmiş, bu yönetmeliğe uygun olduğunu düşünmüyorum :)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
O zaman daha yakın tarihli bir uygulama olabilir abi. Yarına randevu aldım MMO'dan, tekrardan sızdırmazlığa gidicem. Cuma da muayene tekrarı.

Sızdırmazlık ne kadar?
Bu ara sanki lpg kokusu alıyorum sanayide eski usul köpüklü su sıkıp kontrol ediyorlar :)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Sızdırmazlık ne kadar?
Bu ara sanki lpg kokusu alıyorum sanayide eski usul köpüklü su sıkıp kontrol ediyorlar :)

Köpük yine iyi çakmakla kontrol etmesin de :D
Hocam dün filtreyi değiştirdim adam sonrasında kontrol ederken bir cihaz tuttu boruların oralara kaçak olunca uyarı veriyormuş

Geri