Neden trafikte bu kadar saygısız var.

Neden insanlar trafikte bu kadar düşüncesiz.

İstanbul'da saygısızlık diz boyu ama son günlerde takıldığım bir konuyu paylaşmak ve görüşlerinize açmak isterim.

Halk otobüsü, taksi, minibüs yolcu alırken, çöp arabası ise çöp toplarken, yolun sağı boş olmasına rağmen sağa yanaşmazlar, yolun ortasında durup arkadaki trafiğin durmasına sebep olurlar.

Yolcu indirip bindirenleri kendince sebepleri var (haklı / haksız) da çöp arabası ne akla hizmet yol ortasında durur inanamıyorum.

Ülkemizin azgelişmişliğinin en net görüldüğü ortamlardan birinin trafik olduğunu düşünüyorum.

Daha bu sabah, baltalimanında bulunan lisenin önündeki ışıklarda bir hatlı minibüs ile kafa kafaya geldim. Işıklarda tek sıra bekleniyor, sağ şerit müsait ama iki araba sonra park halinde bir araç var, bunu gördüğüm için solu bırakmadım, minibüs arkama geldi korna çalıyor, yürü diye, çünkü kendisi u dönüşü yapacak. Gitmedim, umursamadım, çıldırdı girdi sağıma önüme geçti oradan u yapmaya çalıştı, bu sefer yol vermedim, kafa kafaya geldik önünde kısa bir süre durdum sonra yürüdüm. İnsanı ışıklarda sakin sakin biel bekletmiyor bunlar.

sk67a

0
Ynt: Neden trafikte bu kadar saygısız var.

Geçen hafta Prag şehrinde, Çek Cumhuriyeti'nde idim. Küçücük ülke ama pek medeni, pek bayındır.
Eti ne, budu ne. Ama medeni.

Trafikte saygısız davranış gösteren insancıklar biraz yurtdışına çıkabilseler idi belki yontulurlardı.
Sivri köşeleri traşlanırdı. Malesef durum öyle değil.
[:-]

Nerede Pırag, orada Bırag. İşte böyle.
:aman:

[quote author=sk67a link=topic=846.msg15268#msg15268 date=1413541359]
Geçen hafta Prag şehrinde, Çek Cumhuriyeti'nde idim. Küçücük ülke ama pek medeni, pek bayındır.

Trafikte saygısız davranış gösteren insancıklar biraz yurtdışına çıkabilseler idi belki yontulurlardı.

[/quote]

katılmıyorum. Yurtdışında yaşayan gurbetçilerimiz Edirnden içeri girdi mi resmen zincirlerinden boşanıyorlar. İstanbul-Ayvalık-Dikili-İzmir istikamatinde o kadar çok örneğini gördüm ki bu iki ayaklı h.yvanlardan.....

Sorun bizim havamız da suyumuzda mı bilemem, ama Türkiye trafiğinde millet sapıtıyor. Kontrol göstermelik, cezalar az ve caydırıcı olmaktan o kadar uzak ki.....

İşin kötüsü, gelecek için de ümitsizim. Zira trafikte her türlü kural ihlali yapıp, bir de kendini haklı gören araçların çocukları da bunlara şahit oluyor.

[quote author=sk67a link=topic=846.msg15268#msg15268 date=1413541359]

[/quote]

Eskiden Vego Hoca vardi bu yorum bana kendisini hatirlatti sahi burada da var ama nedense yorum gelmiyor gerci orada Kocakafaya kızmıstı gidis o gidis bir daha goren olmadi :aman:

Sami Hocam yorum yaratici olsa da sanirim ben Nonickname ile ayni fikirdeyim :+1:

sk67a

0

gurbetçi deyince. bir anekdot.

1 ay önce benim honda servisteydim. bir beyefendi ile sohbet ediyorduk.
yanda başka bir bey de kulak misafiri oldu.

ben verip veriştiriyorum; hem vosvosa, hem de genel olarak güncel Alman araçlarına.
1998-2007 arasında benim 1998 model VW Golf IV hakkındaki tecrübelerimi anlatıyorum.

diğer bey "ben de sohbetinize katilabilir miyim?" dedi. "hay hay, buyurun" dedik.

bir başladı Türkiye eleştirilerine. kendisi Alamanya'lara gitmiş seneler önce. yaşı 60'larda.
mak. mühendisi imiş. BMW için üretim bandı poroceleri üretmişmiş. Alaman arabaları
aslında şöyle iyi imiş, böyle güzel imiş. Japon arabaları kelekmiş. işe yaramazmış.
Japonlar hırsızmış. kendisi BMW'ye proje yaparken, Japonlar ona rica ediyorlarmış;
al şu fotoğraf makinesini de bizim için üretim bandını çek; biz de taklit edelim.
Japonlar çok zavallıymışmış.

tövbe tövbe.. La havle ve la kuvvete..

benim ilk sohbet ettiğim beyefendi merak etti; tabii ben de merak ettim; doğal olarak; adama sorduk:
"peki Alaman arabaları çok iyi de; Japon arabası olan Honda serviste ne işiniz var?".

Alamanya'da şöyle durumu iyi imiş; böyle durumu iyi imiş. Ne süpermiş. Beycağız anlattı da anlattı.

Aman efendim. Honda Civic eşinin aracı imiş. Onun adına Honda aracı servise getirmişmiş.

Biz tabii güldük. terbiyeme sahip çıkamasam lafı yapıştıracaktım; "eşinizin araba konusunda kafası
siz muhterem mak. mühendisi zat-ı alinizden daha iyi çalışıyor" diye.

ben adama tembihte bulundum; "ne yapın aman Türkiye'de bari vosvos ve benzeri Alaman araçlardan
uzak durun, zira eğer Doğuş Otomotiv'in eline düşerseniz (kucağına oturursanız) size kök söktürürler;
Alamanya'daki gibi değil bu işler; adamı şişler" diye.

adam bayağı bir gerildi.

söyleyecek daha çok şey vardı. ama "bırak Allahasen" dedim kendi kendime.

bu kadar yazı yeter. şimdi biraz müzik.

"Mein Land" (Benim Toprağım). Rammstein.

Rammstein - Mein Land

[member=7]Attila Khan[/member]

Yaşa, taşa, doğuşun kucağına oturmamak lazım Sami abi :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

sk67a

0

[quote author=Attila Khan link=topic=846.msg15309#msg15309 date=1413547314]
Azınlıklara laf sokuyor belli ki adamlarda haklilar biktilar bizimkilerden :)
[/quote]

İnanır mısın; 2008'den beri senede bir defa bizim Alman meslektaşlar ile projeyi devam ettirmek için
Düsseldorf yakınlarında küçük bir kasabaya gidiyorum. Araştırma merkezi orada.

O küçük kasabada da "bizimkilerden" var. Bazen restoranda denk geliyorum. Hem Almanca konuştuklarını
hem de Türkçe konuştuklarını malesef anlıyorum. Keşke bu iki dili de bilmeseydim diyorum.
Rezillik. Onlara denk geldiğimde şöyle bir 100-150 metre güvenlik mesafesi bırakıyorum.

Onlar ne Alman oluyorlar, ne de Türk. Ne olduklarını ben çözemedim. Çözmek de ilgi alanımın 20 kilometre
yakınından bile geçmiyor. Ne halt yerlerse yesinler; yeter ki benzen uzak olsunlar.

[member=7]Attila Khan[/member]

Geri