Online Konser 2 - Beethoven 250

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Sevgili Honda ailesi,

Aralık ayında bir solo konserim olmuş, bu güzel forumda bunu severek paylaşmış ve harika geri dönüşler almıştım. Daha nicelerinde görüşmek üzere diye de not düşmüştük, ve işte bir tanesi daha geliyor :)

Bu akşam (1 Şubat 2021) saat 21.00dan itibaren şuradan yayınlanacak (isteyenler daha sonra da dinleyebilirler):

Beethoven 250 yazınca sanki Peugeot 308 gibi anlaşılmasın :) 2020 yılı Beethoven'in 250. doğum yılı idi ve dünya çapında yüzlerce, belki binlerce etkinlik ve konser oldu. Tabi araya salgın girince bir çoğu iptal oldu veya ertelendi. Aşağıda paylaşacağım konser canlı olması planlanan bir konserdi fakat şartlar gereği bu şekilde yapmak zorunda kaldık. İnanın seyirci/dinleyici ile çalmayı o kadar özledim ki, resmen burnumda tütüyor. Ama bu online mevzuların da güzellikleri var tabi: Her yerden insanlara ulaşabilmek gibi.

Her neyse, Beethoven'i müzikle alakası olan-olmayan herkes bilir, burada çok bilgi verip laf kalabalığı yapmayayım, zaten yukarıda paylaştığım YouTube konser linkinin açıklama kısmında gereken her türlü bilgi az ve öz bir şekilde var. Sadece şahsen eklemek istediğim ufak bir şey var:

Klasik müzik denen meret birçok insan için gerçekten uzak veya zor bir olgu. Bahsettiğimiz uzaklık, bu meşakkatli fakat gönülden yapılan işi yapan benim ve meslektaşlarımın işini daha da zorlaştırıyor. Sebebi de kabaca şudur: biz yıllarca oramızda buramızda nasırlar çıkarak her gün saatlerce enstrümanımıza hakim olmak, müziği anlamak için uğraşıyoruz. Tabi ki uğraşacağız ama, dışarıdan bakınca "adamların 200, 300 sene önce yazdığı şeyleri çala çala bıkmadınız" gibi düşünceler geliyor, bazen ben de düşünüyorum, hakikaten bıkmadık mı diye. Ama cevap: bıkmadık, bıkamadık; çünkü çalıştığımız her gün, her saat gerek bu eserlerle ilgili, gerekse kendimizle ilgili çok şeyler öğrendiğimiz, keşfettiğimiz bir yolculuk oluyor. Tabiri yerindeyse bağımlısı oluyoruz. Evde eşimden-çoğumdan kaçarak çalışacak bahane üretiyorum çoğu zaman ::p

Şimdi bu uzaklığın sebebine gelirsek, herkes bu müzik türünü illa ki sevmek zorunda değil. Fakat bir şeyi bilmeden, araştırmadan sevip sevmediğine karar vermek biraz önyargı gibi geliyor bana. Klasik müzik de birazcık temel bilgi ile herkesin zihnine, kalbine hitap edebilecek bir müziktir (tabi zevk meselesi ayrı).

Kısaca aşağıdaki konseri dinlerken veya dinlemeden önce aşağıdaki metni de okumanızı tavsiye edeceğim. Onun dışında çok merak ettiğiniz, sohbet etmek istediğiniz konular olursa ister özelden ister buradan yazınız, sohbetimizi edelim :)

Herkese sevgiler, saygılar ve salgınsız günler dilerim.

Beethoven 1792’de Viyana’ya taşındığında modern piyanonun ilk virtüözlerinden biriydi. Aslında piyano ve Beethoven beraber büyüdüler; klavsen piyanoforteye evrilirken, diğer enstrümanların ses kapasiteleri de neredeyse ikiye katlandı.

Beethoven dinleyicilerini sadece piyanodaki teknik rahatlığıyla değil, müzik yapmasındaki ifade zenginliği ile de büyülüyordu. Czerny onun çalışı için “hızda kimse onunla yarışamaz” demişti ama onun şarkı söyler gibi çalışı ile renk ve müzikal fikirlerdeki çeşitliliği de dinleyicilerini derinden etkiliyordu. Enstrüman müziğindeki radikal değişim sadece piyano için geçerli değildi. Beethoven bu erken dönem viyolonsel sonatının ilk seslendirilişini Fransız virtüöz Duport ile yapmıştır. Bu sonat ilk basımında viyolonsel eşlikli piyano sonatı olarak isimlendirilmiş olsa da, viyolonsel partisi hiç de ikincil bir parti gibi değildir. Hatta stil olarak daha çok konçertoyu andırır. Yayımlanmış ilk üçlüsünde, icrası büyük hakimiyet isteyen üç ayrı partiyi Beethoven bir örgü gibi dokumuştur.

Programdaki bu parlak keman sonatı ise Fransız Konservatuarı’nın kurucularından Kreutzer’e adanmış olmasına rağmen Kreutzer bu sonatı çok zor bularak çalmamıştır. Beethoven, sonatın ilk seslendirilişini siyahi virtüöz Bridgetower ile yapmış ama sonradan bu müzisyenin iddiasına göre Beethoven bir aşk hikayesi yüzünden sonatını kendisine adamaktan vazgeçmiştir.

Program
VİRTÜÖZ BEETHOVEN
Piyano ve Viyolonsel Sonatı No. 2, Op. 5 No. 2
Adagio sostenuto e espressivo
Allegro molto più tosto presto
Rondo; Allegro

Mi bemol Majör Piyanolu Üçlü, Op. 1, No. 1
Allegro
Adagio cantabile
Scherzo / Trio
Finale; Presto

Piyano ve Keman Sonatı No. 9, Op. 47 “Kreutzer”
Adagio sostenuto - Presto
Andante con variazioni
Finale; Presto

Özgür Baskın, keman
Indira Rahmatulla, viyolonsel
Çağdaş Özkan, piyano

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Her ne kadar klasik müzik benim ilgimi çekmese de, sanata ve sanatçıya saygım sonsuz. Sonuçta ortada müthiş bir emek ve yetenek var. Şimdiden sizi kutlar ve başarılarınızın devamını dilerim hocam. ???

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Konunuzu üst sıralarda kalması için bugünlük sabitledim. Umarım hakettiği ilgiyi görür.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@cagdasozkan hocam kendinizi çok üzmeyin. Severek ve zevk alarak bu işi yapıyorsunuz. Gerisi teferruattır. Ön yargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur. Çalışmanızda başarılar dilerim.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Her ne kadar klasik müzik benim ilgimi çekmese de, sanata ve sanatçıya saygım sonsuz. Sonuçta ortada müthiş bir emek ve yetenek var. Şimdiden sizi kutlar ve başarılarınızın devamını dilerim hocam.
Kendim ve arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim, tabi ki herkes beğenmek zorunda değil. Saygı ve anlayışınız için sonsuz teşekkürler. Çok kıymetli bir düşünce.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
@cagdasozkan hocam kendinizi çok üzmeyin. Severek ve zevk alarak bu işi yapıyorsunuz. Gerisi teferruattır. Ön yargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur. Çalışmanızda başarılar dilerim.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...
Hocam, mesaj biraz pesimist olmuş, doğru :) ama bu ufak düşünce aslında her iş için geçerli. Güzel dilekleriniz ve çabanız için çok teşekkür ederiz.

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Harikaydı emeğinize yüreğinize sağlık

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Çok çok sağolun, ben bile henüz dinleyemedim çoluk çocuk muhalefetinden. Harika dilekler ve ayırdığınız zaman için teşekkürler. Umarım size de güzel hisler ve düşünceler katabilmişzdir bu konser vesilesiyle. :)

WolfRaM

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Emeğiniz için çok teşekkürler.
Burada paylaşıyor olmanız da ayrıca harika ve güzel bir düşünce, renk kattınız.
Teşekkürler

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri