Otomatik Vites Araç Nasıl Kullanılır??

Arkadaşlar otomatik vitesi uzun zamandır kullananlar için çok basit olan bazı şeyler yeni kullananlar için çok zor ya da tereddütlü olabiliyor. Size yeni bir otomatik vites kullanıcısı olarak bir kaç soru sormak istiyorum. Bunlar daha sonraki arkadaşlar için de faydalı olacaktır inşallah. Tecrübeli arkadaşlar cevaplayabilirse sevinirim:

1. Yaklaşık 20-30 km rampa aşağı ve virajlı yollarda sürekli frene basmak balataları öldürüyor. Bunun yerine vitesi S konumuna alıp, F1 kulakçıkları ile motor freni yapmanın herhangi bir zararı olur mu?

2. Şehir için yoğun dur-kalk trafiğinde rampa aşağı dur-kalk yaparak inerken vitesi D ye alınca her seferinde araç vites atıyor ve gaz veriyor. Bunun yerine aşağı inerken vitesi N konumuna alsak ve aşağı doğru biraz bırakıp trafik tıkanınca yine frene bassak araç zarar görür mü?

3. Dik rampa çıkarken vitesi S konumuna alıp rampaya göre vitesi manuel değiştirmek aracı yormaz diyorlar. Bu bana mantılı gelmiyor. Neticede araç otomatik ve vitesi kendi ayarlıyor zaten. Siz ne dersiniz?

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Hocam aracım manuel bildiğim kadarıyla yazayım, otomatik kullanıcıları görünce cevap verecektir.

Rampa inerken fren balatalarına yük binmesin istiyorsanız, spora alıp kendi vitesinizi belirleyin motor freninden faydalanın.
Seyir halindeyken vitesi n ye almayın şanzıman zarar görebilir, ışlıklarda beklerken yakıt ekonomisi için n ye alabilir harekete geçerken d ye tekrar alabilirsiniz yakıt için az da olsa bunun faydası olabilir.

Aracınız
2- sorunun cevabi aracı kesinlikle N konumuna alma D3-D2 viteslerini kullanirsan daha güvenli iniş yaparsın aracda bir üst vitese atıp gaz vermez

Tapatalk....

Aracınız
O zaman sadece kulakçık eğer kulakçık zararlı olsaydı koymazlardi sonuçta Honda otomatik sanzimaniyla ünlü

Tapatalk....

Aracınız
N sadece dururken kullanılıyor. Ben rampa aşağı giderken veya rampa yukarı cikarkenden bahsetmiştim

Tapatalk....

S modunu tam kullanmak icin dururken s moda alip - kulakcik ile vitesin 1 olmasini saglamalisin. Yoksa direk s moda alip yurursen normal d modda gibi vites degistiriyor.

Aracınız
Peki rampa aşağı inerken S alıp kulakcikdan vites kuculyulemiyormu

Tapatalk....

Geri