Otomatik vites gecisleri

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@NoFeaR konu konuşulalı baya olmuş da ben merak ettim 2-3 aylık fb7 kullanıcısıyım. şimdi ben kitapçıktakinin aynısına elimi alıştırdım. mandal kullanım şeklinin birebir aynısını uyguluyorum. R den D ye atacağım zaman malum mandalsız geçiyor. bende direk çekiyorum mandala basmadan. ama bir fark var. mandala basıp çekersem daha az bir ses çıkıyor vites kolundan. mandala basmadan r den d ye çekersem o zaman tak tak diye kolun geçme sesi duyuluyor baya bi daha keskin atlıyor. bunun sebebi nedir mekanizması mı böyle bunun?

Mandal ayırıcı görevini görüyor ama tam olarak çalışma prensibini bende bilmiyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@NoFeaR konu konuşulalı baya olmuş da ben merak ettim 2-3 aylık fb7 kullanıcısıyım. şimdi ben kitapçıktakinin aynısına elimi alıştırdım. mandal kullanım şeklinin birebir aynısını uyguluyorum. R den D ye atacağım zaman malum mandalsız geçiyor. bende direk çekiyorum mandala basmadan. ama bir fark var. mandala basıp çekersem daha az bir ses çıkıyor vites kolundan. mandala basmadan r den d ye çekersem o zaman tak tak diye kolun geçme sesi duyuluyor baya bi daha keskin atlıyor. bunun sebebi nedir mekanizması mı böyle bunun?
Ben cevaplayayım :)
Mandala basmadan geçirdiğinizde mandalın mekanizması bu harekete izinverse de o mekanizma üzerinden geçiyorsunuz, mekanizma üzerindeki mekanik hareketlerin sesini duyuyorsunuz, bu gayet normal (y)
Gerektirmese bile mandala basarak geçerseniz aslında mekanizmayı maximum ayırma halinde hareket ettiriyorsunuz, bu sayede daha sessiz geçişler oluyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben her değiştirme için mandalı kullanıyorum :D

nolur nolmaz zihniyeti mi desem alışkanlık mı bilemiyorum :)
Hocam aman hareket halinde iken dikkat, ben bir kere araç durmak üzereyken farkında olmadan mandala basılı Rye aldım, garç şeklinde dişli sıyırma sesi geldi, içim acıdı :)
Sonrasında dikkat etmeye başladım, şükürki şimdilik bir sıkıntı yaratmadı :)

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Hocam aman hareket halinde iken dikkat, ben bir kere araç durmak üzereyken farkında olmadan mandala basılı Rye aldım, garç şeklinde dişli sıyırma sesi geldi, içim acıdı :)
Yok hocam hareket halinde ve ya tam durmadan vites değiştirmiyorum :D

Hatta D ye aldıktan sonra frenden bile hemen çeklmiyorum ayağımı :D

Aracınız
Civic FD6 2011
Aracımızın ilk zamanlarında babam farkında olmadan r ye takıp ileri olarak bayır aşağıya yaklaşık 30 metre inmiş ama şükür bir şey olmamış motor şanzıman konusunda honda üzmüyor ?

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Ben de 3-4 kez eski 1.6 ies aracımda araç hala geri giderken düşük hızda D ye atıp gitmişliğim var. Doğru bir hareket degil tabi ama maşallah araçlar tolere ediyor.

Aracınız
Civic FB7 2014
benim FB7 de vitesi D ye aldıktan 1 sn sonra frene basar haldeyken hafif bir öne doğru atılıyor gibi oluyor araç normal midir?

Geri