P2A00 oksijen sensör arızası

Merhabalar aracımın sürekli olarak arıza ışığı yanmakta olup obd cihazına bağladığımda P2A00 O2 sensörü arızası vermektedir. Obd cihazı ile arızayı sildiğimde 1 hafta sonra bazen 2 hafta sonra tekrar yanmaktadır. Acaba sensörüm gerçekten arızalımı yoksa yakıtla alakalı bir sorunummu var. Sehir içinde aracım normal kullanımda 73 krş yakıt yakmaktadır. Bu arada aracım 2010 model fd6 LPG li. Yardımcı olursanız çok sevinirim...

Redmi Note 9 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

P2A00 O2 Sensör Devresi Aralığı/Performans Sıra 1 Sensör 1

- Geçmiş olsun hocam, birinci oksijen sensörü diye çıkıyor. Önemli olan bir sensör. Motorun direkt çalışmasını etkiler. Ecu hava yakıt karışımını bu sensör yardımı ile yapar. Ömrü dolmaya başladığı zaman yüksek devir sürüşlerde yanar. İlerleyen vakitlerde sıklaşır ve değişmesi gerekir. Araç bu arızaya geçtiği zaman sistem otomatik olarak açık sisteme (zengin karışıma) geçer. Rölantiniz 1.500 civarı olur. Başka marka oksijen sensörünü Honda seçer. Üstünden çıkan markadan takmak lazım. Benim araçta uzun süre 4.000 devir ve üstü kullanımda arıza veriyor. Obd cihazım ile silip devam ediyorum. Çok sık arıza verdiği zaman değişim yapacağım. Kendi aracım için biraz araştırdım orjinali Denso dox-1453 marka ve fiyatı 1000 tl.'den başlıyor. İşin tek güzel yanı uzun ömürlü olmasıdır.

Son düzenleme:
P2A00 O2 Sensör Devresi Aralığı/Performans Sıra 1 Sensör 1

- Geçmiş olsun hocam, birinci oksijen sensörü diye çıkıyor. Önemli olan bir sensör. Motorun direkt çalışmasını etkiler. Ecu hava yakıt karışımını bu sensör yardımı ile yapar. Ömrü dolmaya başladığı zaman yüksek devir sürüşlerde yanar. İlerleyen vakitlerde sıklaşır ve değişmesi gerekir. Araç bu arızaya geçtiği zaman sistem otomatik olarak açık sisteme (zengin karışıma) geçer. Rölantiniz 1.500 civarı olur. Başka marka oksijen sensörünü Honda seçer. Üstünden çıkan markadan takmak lazım. Benim araçta uzun süre 4.000 devir ve üstü kullanımda arıza veriyor. Obd cihazım ile silip devam ediyorum. Çok sık arıza verdiği zaman değişim yapacağım. Biraz araştırdım orjinali Denso marka ve fiyatı 1000 tl.'den başlıyor. İşin tek güzel yanı uzun ömürlü olmasıdır.
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim Ahmed bey. Peki bu sensör üsttekimi yoksa alttakı sensörmü oluyor?

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim Ahmed bey. Peki bu sensör üsttekimi yoksa alttakı sensörmü oluyor?
Rica ederim. Kaputu açtığınız zaman katalizörün hemen üstünde bulunan sensör oluyor. images (5).jpg

Tekrardan merhaba, oksijen sensörü mü değiştirdim (denso marka). Bir gün sonra tekrardan aynı arıza kodunu verdi ne yapmalıyım?
Üzücü bir durum. Parça takıldıktan sonra ecuya reset atıldı mı?
Yerine takılan parça orjinal olduğu teyit edilmeli. Densonun seri numarası önemli olabilir. Elektronik temassızlık var mı kontrol edilmeli. Obd'den Stft (anlık yakıt hava karışımı) ve birinci oksijen sensörünün düzgün bir sinüs dalgası oluyor mu kontrol edilmeli. Geriye subap ayarı, bobin ve buji iyi olmalı.

ECU ya reset atılmadı sadece arıza kayıdı silindi. Aldığım sensör aracımın üzerinden çıkan sensörler karşilastirdim birebir aynısı (denso 1.550tl ödedim). Bujilerini 1 km önce değiştim onuda denso almıştım yaklaşık 2 buçuk ay önce 500 TL ye supap ayarında aynı zamanda yaptırmıştım.

ECU ya reset atılmadı sadece arıza kayıdı silindi. Aldığım sensör aracımın üzerinden çıkan sensörler karşilastirdim birebir aynısı (denso 1.550tl ödedim). Bujilerini 1 km önce değiştim onuda denso almıştım yaklaşık 2 buçuk ay önce 500 TL ye supap ayarında aynı zamanda yaptırmıştım.
Geriye motor çalışır iken elektronik geri dönüşleri izlemek kalıyor. Soketler, kablolar, sinüs dalgası, Stf, Ltf değerleri. Oksijen sensörünün motordan gelen kablosuna gelen akım ölçülebilir. Ya beyin tam kabul edemedi. Veya bir yerde küçük bir elektronik problem var. Ecuya reset atıp benzinde kullanılabilir. Sabır kuvvetinizi dağıtmayın.

Geri