Civic FB7 Radyoda oluşan cızırtı ve kalite düşmesi

Aracınız
Civic FB7 2016
Araç Durur Vaziyette radyo çok net fakat harekat halindeyken cızırtı başlıyor bazen harekat halindekende net oluyor
Bide şöyle mesela harekat halindeyken power fm geçtim 3..5 saniye net çekiyor sonra cızırtı başlıyor kanal değiştirip radyo fenomen geçiyorum o an net fakat yine 3..5 saniye sonra yine cızırtı yapıyor
Normal MP3 CD Yaptım teyip gümbür gümür çalışıyor en ufak bir cızırtı yok
AF TF ayarında kapattım yine aynı dün 15 TL verip daha uzun bir anten aldım hiç bir şey değişmedi bu sorunu çözebilen varmi Neden sabit dururken parazit yapmıyor seyir halindeyken yapıyor bu durum 1haftadır böyle...?
Not:şehir içinde geziyorum ve daha önceki aracım g.punto active idi ve böyle bir esrarengiz radyo cızırtı sorunum yoktu

SM-A107F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
günümüz otomobillerinde çok fazla elektronik ve elektrikli ekipman var elektromanyetik parazit kaçınılmazdır, bu sebeple orjinal teyplerin dahilinde parazit önlemeye yarayan ufak cihazlar bulunur ancak aracınıza sonradan herhangi bir elektriksel modifikasyon yada değişiklik yaparsanız dengeyi bozabilirsiniz ve radyo paraziti ortaya çıkar

eğer radyo antenini herhangi bir sebepten değiştirdiyseniz piyasada kötü kalite ucuz dandik işe yaramaz bir anten taktıysanız bu türden antenlerin soketleri ve kendisi iletkenlik konusunda çok kötüdür teneke türünden kabloları yüksek ohmajlıdır ve vericiden uzaklaşıldığında radyo kötüleşir çekse de parazit yapar, orjinal radyo antenlerinin soketleri yüksek oranda bakır yada altın kaplamadır bu sebeple pahalıdır ancak hiçbir yan sanayi radyo anteni bu kadar kaliteli malzemeler içermez.

parazitin bir başka sebebi sıkıntılı bir elektrik donanımıdır yani kalitesiz bir buji kablosu veya kalitesiz bir indüksiyon bobini parazite sebep olur, olabilir demiyorum olur. Hatta soğutma fanlı xenon ampüllerin soğutma fanları bile parazit yapabilir.

bunun dışında şarj dinamosunda konjektördeki problemler de radyo parazitine sebep olur

eğer otomobilinizle alakalı başka hiç bir şikayetiniz yok ise piyasada ucuza satılan ufak tefek sonradan takılan parazit önleyici cihazlardan alıp takabilirsiniz linkini bulursam buraya ekleyeceğim.

evet buldum burada ekliyorum aşağıya linkini ancak bu ürünleri satıcıya sorup iyice araştırmadan satın almamak lazım:) radyo ve ses sistemi parazitleri için belki farklı türde çeşitleri olabilir 50 liralık ucuz parçalardır genelde.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
yok
Araç Durur Vaziyette radyo çok net fakat harekat halindeyken cızırtı başlıyor bazen harekat halindekende net oluyor
Bide şöyle mesela harekat halindeyken power fm geçtim 3..5 saniye net çekiyor sonra cızırtı başlıyor kanal değiştirip radyo fenomen geçiyorum o an net fakat yine 3..5 saniye sonra yine cızırtı yapıyor
Normal MP3 CD Yaptım teyip gümbür gümür çalışıyor en ufak bir cızırtı yok
AF TF ayarında kapattım yine aynı dün 15 TL verip daha uzun bir anten aldım hiç bir şey değişmedi bu sorunu çözebilen varmi Neden sabit dururken parazit yapmıyor seyir halindeyken yapıyor bu durum 1haftadır böyle...?
Not:şehir içinde geziyorum ve daha önceki aracım g.punto active idi ve böyle bir esrarengiz radyo cızırtı sorunum yoktu

SM-A107F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Yeni anteni teybin arka çıkışına mı bağladınız anlamadım?
Bahsettiğiniz durum eski FD6mda da vardı, FB7de de ara ara oluyor ama diğer istasyonlardan zayıf çeken istasyonlarda oluyor diyebilirim.
@erenuzel41 hocamın dediği gibi parazit başlı başına bir faktör, özellikle baz istasyonu veya başka bir vericinin olduğu bölgede çok belirgin oluyor bu durum.
Parazit harici arka camın üst kısmındaki 3lü parça anten olarak iş görüyor ve üzerinde kir/su veya alıcıyı engelleyici herhangi bir malzeme birikmesi veya zamanla o parçaların çekim özelliklerinin zayıflaması bu durumun oluşumun katkı sağlıyor.
Başlığı da konu içeriğine göre düzenliyorum.

Geri