Rölantide dalgalanma sorunu

Merhaba!
Arkadaslar 2008 otomatik Fd6 kullanıcısıyım aracın hava filtresinede bulunan sensörü ve gaz kelebeğini temizlettim bugün aracın rölantisinde dalgalanmalar oluyor daha önce böyle birsey yoktu nasıl halledebiliriz yardımcı olabilecek var mı?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
Civic FB7 2013
Aynı ustaya mı gittiniz ?

Aynı usta ise ücret aldılar mı adaptosyon için ?
Bizim hatamız gerekeni yaparız diyen yok mu ?

Aracınız
Adaptasyon yaptırdım özel servıste fakat sorun hala devam edıyo ustam boğaz kelebegının temızleme sonucu arızalandığını değişmesi gerektıgını sıfır fıyatının 1500 2000 arasında oldugunu söyledı

Zaten temizleyen aynı usta değil mi? Bozduysa o bozdu, ücret ona ait olmalı.

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynı ustaya mı gittiniz ?

Aynı usta ise ücret aldılar mı adaptosyon için ?
Bizim hatamız gerekeni yaparız diyen yok mu ?

Farklı bı ustaya gttım adaptasyon ıcın ücret almadı ama adaptasyonun işe yaramadıgını boğaz kelebeğinin değişmesı gerektıgını söyledı

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam temizlik sonucu o parça arızalanmaz, bence temizleme işlemi sırasında birşeylerin arıza vermesine neden oldular.
Farklı bir kaynakta sizin soruna benzer sorun yaşayan bir kişinin yazısını olduğu gibi buraya aktarıyorum, inceleyin, faydalı olabilir.

Sol motor takozunu değiştirmek için kolları sıvadım ve başladım hava filtresi, akü, beyni söktüm. Motor takozunu değiştirdim. Sonra hava filtresi kabininin paramparça olduğunu ve silikonla yapıştırdıklarını fark ettim temizleyip hızlı japon yapıştırıcısı ile tamir ettim.

Bundan dolayı boğaz kelebeği aşırı derece tozlanmıştı. Ona da elimde bitek WD40 olduğu için az miktarda 2 defa sıktım. Daha sonra her şeyi topladım ve marşa bastım.İlk marştan itibaren 1 ve 2. devir arasında rölanti dalgalanmaya başladı.2 defa kelebek boğazı söküp temizledik, arıza cihazından sıfırladık. Hararet müşürünü değiştirdik.Hiç bir şekilde düzelmedi.

Sorun bence şuydu ; WD40 sıktım o kelebeğin ortasındaki milden potansiyometrenin içine gitmiş ve ayarı bozmuş olabilir. 2. Seçenekte beyni söktüğüm için tüm ayarlar sıfırlanmış olabilir ve kalibrasyon istediği için rölanti bozuktur .

İNALLAR HONDA YETKİLİ SERVİSİNE götürdüm . arıza tespit icin 300 tl aldılar ve bana 19400 tl parça fiyatı çıkarttılar . bu duruma yol açacak tüm muhtemel parçalar değişecek yazılmış. Yani servis boş iş gitmeyin .

Çözüm şu şekilde oldu. Sanayi de özel Honda servisine gittim . Gruptaki bi abiyle mahallede karşılaşmam üzerine tavsiye de bulundu sağ olsun .
Kalibrasyon yaptırmak istedim. Subapları kontrol edip tam sorunu bulalım dediler .
Kelebek boğazı komple dağıtıp motoru da dahil temizleyip toplamışlar .

Subap ayarı yapılmış “buna gerek yoktu” ama yaptırmayı düşünüyordum aradan çıktı .
Birde kalibrasyon yapılmış .
Şuan araç maşallah eskisinden daha iyi.

Kaynak: https://www.hondafd6team.com/rolanti-dalgalanmasi/

Hocam temizlik sonucu o parça arızalanmaz, bence temizleme işlemi sırasında birşeylerin arıza vermesine neden oldular.
Farklı bir kaynakta sizin soruna benzer sorun yaşayan bir kişinin yazısını olduğu gibi buraya aktarıyorum, inceleyin, faydalı olabilir.

Kalıbrasyon da yaptrdm düzelmedı hala IMG_7458.JPGşöyle bı bılgı buldum acaba bogaz kelebeği sıgortası atmıs olabılır mı dıye düşünüyorum

Aracınız
Civic FB7 2015
Galiba hava debimetresinide temizletmişsiniz o sensör zarar görmüş olabilir. Arıza tespit cihazı bağlandığında herhangi bir arıza varmıydı. Bazen emme manifolduna gelen hava hattında çatlak olduğunda rölantide dalgalanma motorun durması gibi durumlar olabiliyor. Bence adaptasyonu düzgün yaptıysalar bunlarada bakın derim. Konuyu takip edicim en kısa sürede çözersiniz inşallah.

Galiba hava debimetresinide temizletmişsiniz o sensör zarar görmüş olabilir. Arıza tespit cihazı bağlandığında herhangi bir arıza varmıydı. Bazen emme manifolduna gelen hava hattında çatlak olduğunda rölantide dalgalanma motorun durması gibi durumlar olabiliyor. Bence adaptasyonu düzgün yaptıysalar bunlarada bakın derim. Konuyu takip edicim en kısa sürede çözersiniz inşallah.

Rölantıde adaptasyon sonrası pek fazla dalgalanöa olmuyo sadece yüksek devırde calısyo 1500 lerde falan cihaza bağlayınca boğaz kelebeği arızası verıyo

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Rölantıde adaptasyon sonrası pek fazla dalgalanöa olmuyo sadece yüksek devırde calısyo 1500 lerde falan cihaza bağlayınca boğaz kelebeği arızası verıyo

Peki 1500 devirde çalışma motor ısınınca da devam mı ediyor sürekli?

Aracınız
Civic FB7 2013
Hava debimetresini bi arkadaşından alıp dene. Bu parçayı herkes adam gibi temizleyemez. genelde bozar. Boğaz kelebeği'nde anlattıklarına göre sıkıntı yok gibi görünüyor.

Geri