Rot ayarı

buki87

0
Aracınız
Arkadaşlar merhaba,rot ayarı için lastikçiye gittim,kontrol sonucunda sol arka tekerde toe açısında sorun olduğunu söylediler. Torsiyon ayarı yapacağım dedi usta fakat kontrol edince bizim araçlarda ayar olmadığını söyledi. Bozulma sebebi olarak da sert şekilde çukura düşmüş olabileceğimi ,sorunu şasecinin düzeltebileceğini ama gerek olmadığını söyledi.
Durumdan anlayan ustalarımız sizce ne yapmam gerekir? Teşekkürler.
8d8ad5a493efe06c53f8ad54dcb3155f.jpg

SM-A500F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2014
@Emirbey26 aynı durum benim başıma da geldi ve benimde kafam karıştı. fb7 kasa honda civic arka tekerlekler içten çok deforme olmuş. lastiği değiştiren kişi rot ayarı yaptırınız dedi fakat rotçu arkadaş önlere rot ayarı yapıp arkaya rot yapılmıyor handa civiclerde dedi. ben de şaşkınım, şaseden mi janttan mı...

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@Emirbey26 aynı durum benim başıma da geldi ve benimde kafam karıştı. fb7 kasa honda civic arka tekerlekler içten çok deforme olmuş. lastiği değiştiren kişi rot ayarı yaptırınız dedi fakat rotçu arkadaş önlere rot ayarı yapıp arkaya rot yapılmıyor handa civiclerde dedi. ben de şaşkınım, şaseden mi janttan mı...
Honda'larda arka çok kollu bağımsız süspansiyon mevcuttur. Arkada Z rot bulunuyor. Bu demektir ki değişim sonrası ayar ihtiyacı olur. 2001-2006 modelde 4 teker rot ayarı çok yaptırdım. Ama arkası torsiyon olan araçlarda sabit olduğu için gerek yok denir.
Aşınma için önce 4 teker rot yapılmalı. Rot yapan makinenin kalitesi ve tecrübeli usta bulmalısınız.
Sonra burçlarda oluşabilecek zamanla eskime ve yırtımadan kaynaklı toe ve kaster açıları fabrika ayarından kaymışta olabilir.

Son düzenleme:
Ad Soyad
Ömer dinç
Aracınız
Civic FD6 2009
Konunun üzerinden epey bir zaman geçmiş. Fd6 aracıma 2 yıl once rot ayarı yaptirmistim. Bu süre icerisinde rot değişimi sokme takma yada sert çukura girme gibi bir durum oluşmadı. Yazlık lastikleri takarken 2 lastiğin içten yediğini gördüm. Rot ayarı yaptirdigim yer arkalara ayar yapılmıyor demişti. Şimdi yapılır diyorlar yapılmaz diyorlar. Kafam karıştı. Doğrusu tam olarak nedir?
Aynı durum benim başıma geldi nasıl çözdün usta sıkıntıyı

Aracınız
Aracımda arkada savrulma vardı. Kavşaklardaki beyaz tırtıllarda, viyadüklerdeki yol birleşim yerlerinde, çukurlarda filan arkası atıyordu. Bu sorun için daha önce rot yaptırmıştım ama düzelmemişti. Kışları taktırınca tekrar başka yerde rot yaptırdım. Şükür sorun ortadan kalktı. Yani yukarıda hocamın dediği gibi rot ayarı yapırırken cihaz ve usta fark ediyor demek ki.

Geri