Rs - LPG :)

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
tabi ya:) hem aslan edinin beslemek için sonra et pahalı bu aslan samanla beslensin bari diye uğraşın, soruyorum aslan samanla beslenir mi? yazık yazık, yazık bu motorlara, 182 beygir motor ne yakıyor ki? değer mi ? illa ki madem tasarruf edilecekse o zaman gidip dCi motorlu hafif manuel vitesli az yakan clio ya binilecek:) 3 litre mazotla 100km gider şehirler arası.

civic i geçtim atmosferik piyasa otomobillerinde bile sonradan takılan lpg kitlerinden adam gibi tam verim alan kişi oranı 10 kişiden 2-3 kişi ancadır. Hatalı montaj veya ayardan supap eriteni, hava filtre kutusu patlatanı, ayar tutturamayanı, sabah zor çalışanı, kırmızı ışıkta durunca tekleme yapanı, her 3000km de bir buji seti yiyeni, yoğuşturucu kaçağından hararet yaptırıp motor yiyeni, her 5000km de buji kablosu ve bobin değiştireni, her hafta ayar yaptırmaya gidip lpg cileri zengin edeni, benzin pompası yakanı, 25*C motor suyu sıcaklığında lpg ye geçtiği için yanmamış lpg yi eksozdan attığından sebep eksozda muayeneden kalanı hepsini gördüm duydum.

eski arabam 1.4 motorlu 97hp benzinli getz idi, 100km de şehir içi 8.3 litre şehirler arası 5,5-6 litre benzin yakardı sonra civic hatchback sport aldım bu araba 182hp yani getz in tam iki misli güç üretmesine rağmen şehir içi 10 litre şehirler arası 6.5 litre yakıyor:) doğru orantıya bağlayıp matematik hesabı yapsak getz in iki mislini yakması lazımdı üstelik civic getz den 200kg daha ağır, hemde civic te 225 taban lastik var ve yağlı kavrama tork konvertörlü otomatik şanzıman var, getz manuel idi ve 175 taban lastik vardı.

Bu kombinasyonda civic in bu kadar az benzin tüketmesi bence süper denilecek kadar az miktarda.

Dünya genelinde lpg ye geçiş yapan araçlara çok büyük imtiyazlar tanınıyor, vergi indirimleri avantajlar

Ayrıca lpg en çevreci en temiz fosil yakıttır motoru da kirletmez kurum bağlatmaz, katalitik konvertörü tıkamaz eksozu kapkara yapmaz motor yağının ömrünü de uzatır.

Ama gel gelelim Türkiye de benzin fiyatıyla yarışıyor lpg, 100km de 7 litre benzin yakan araba aynı 100km yi lpg ile yol alsa 8-9 litre lpg harcıyor yani lpg de verim az, o zaman lpg benzine göre ucuz da olsa fark aslında sadece litre bazlı fiyatta değil onu da bilmek lazım lpg 3 lira benzin 7 lira olsa 1litre benzinle gidilen mesafe 1 litre lpg ile gidilebilen mesafeden fazla bu durumda iyi ayar tutturalamamış bir lpg de aynı mesafe 5 liraya verimli çalışan benzinli bir araba ile 7 liraya gelir gibi.

turbo FSI GDI tarzı yani enjektörü silindirin içine bakan motora uyumlu denilen sıvı lpg kitlerinin en ucuzu yerli marjet onun da fiyatı 7-8000 lira civarı eğer taksici değilseniz 182hp bir civic in bu parayı amorti etmesi çok zor

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bir yerde denk gelirsem durdurup soracam cidden, uzun vadeli memnuniyet durum nasıl? diye :)

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Şu güzelim arabayı lpg takarak mahvetmesinler. Zaten yakıt değerleri güzel. Ekonomi isteyen Eco civiğe binsin. Kimi memnun kimi değil. Onada birşey diyemem.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Candan muhendislik 5 aracami ne taktik diyordu en son. Yok mu tanidigi vs taktiran

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Uzun vadeli sonuçları görmek için en azından 3 yıl beklenmeli ama o zamana kadar da araç eskiyor :unsure: Yeni motorlarda LPG ikileminin nedeni de bu işte.

Aracınız
Yeni motorların ülkemiz dahilinde ki sorunları kullanılan magnezyum alaşım sübapları. Örneğin insignia 1,6 turbo araçların lpg kullanımı sonrası sübap erittiği vs gibi konular kulağınıza gelmiştir. Ne gariptir ki ülkemizde sonradan lpg takılıp sübap sorunu yaşayan araçların olduğu dönemde Almanya'da insignia'nın lpg uyumlu alaşımdan üretilmiş parçalarla satışta olan bir seçeneği vardı ama bu seçenek ülkemize hiç gelmedi.

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri