Servis Garantisi, Yetkili Servis Dışı Periyodik Bakımlar ve Garanti Kapsamı Hakkında

aok

0
Aracınız
Merhaba arkadaşlar,
Uzun zamandır ilgimi çeken, yeni araç sahibi olunca da mecburen araştırmam gereken bir konu oldu bu garanti konusu.
Herşeyden önce ufak bir soru ile başlamak istiyorum. Civic Eco Executive OV. 2019 model aracım henüz 1 aylık. Hatta ilk 1000 bakımına bile gitmedim. Evde biraz vakit ayırıp şu garanti kitapçıklarını okuyarak işe başladım. Malumunuz, bujiden cam sileceklerine, filtrelerden motor yağına, balatalardan ampüllere, aküye kadar normal kullanım sonucu zamanla aşınan parçalar, periyodik bakımlara ait parçalar, sarf malzemeler GARANTİ KAPSAMI DIŞINDADIR (kitapçıkta sayfa 11).

Peki garanti kapsamı dışında kalan sarf malzemeyi biz kendimiz değiştirirsek, ya da özel bir serviste değiştiğine dair bir belge ile bunu belgelersek, garantimiz devam etmeyecek mi?

Bu başlıkta bu konuyu geliştirerek bir sonuca ulaşabilirsek hatta en kısa sürede avukatlardan, varsa mahkeme kararlarından, mevzuatın ilgili maddelerinden güzel paylaşımlar yapabilirsek, Yetkili servis mecburiyeti anlayışına bir son verebilmeyi ve fiyatları daha makul seviyelere çekmelerini sağlayabilmeyi başarabilirsek, tüm Türkiye için güzel bir hareket yapmış olacağız.

Öncelikli tavsiyem, herhangi bir honda yetkili servisine bu konuda bir soru sorulması bizi bağlamayacaktır. Her halukarda tabi ki garantiyi bozar cevabı alacağımızı şimdiden söylemek isterim. Elini vicdanına koyarak <ya aslında bozmuyor da bakma işte...> gibi bir cevap verecek yigit bulur muyuz bilmem.

Konuya şu iki videoyu izleyerek giriş yapabiliriz. Bu konuda çevresi olan arkadaşların biraz daha üzerine düşerek bizi başta honda kullanıcılarını, sonra da tüm Türkiye'deki yetkili servis mecburiyeti anlayışını çözmeye yardım etmesi dileğiyle, hayırlı forumlar...

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Önemli bir konuya deginmissiniz. Dediginiz gibi yetkili servis mecburiyeti olmasa cok daha guzel olabilir. Yetkili serviste kendi yapmadigim is icin garanti veremem diyebilir. Konunun çözüme kavuşacağını zannetmiyorum. Yine de mücadele etmek lazım.

Aracınız
Civic FC5 2017
Normal şartlar altında bakımda kullanılan orjinal OEM parçaları kullanarak ve kullanma klavuzunda belirtilen yağ speklerinde yağ (10w30, 5w30 değil, --> API ACEA değerleri önemlidir) kullanıldığı taktirde aracın garantisi bozulmaz.

Bu işlemleri başka bir yerde yaptırabilirsiniz. Yeterki elinizde resmi bir evrak olsun. Tüketiciler yetkili servise gitmek zorunda değil, markanın belirlediği orjinal OEM ürünlerini kullanmakta zorunludurlar.

Geri