Serviste Subap ayarı

Aracınız
Benim fd6'm lpg'li, 2010 model ve 53000kmde. Her bakıma yetkili servise giderim. Şimdiye kadar bu araca subap ayarı yapalım diyen servis elemanı görmedim. Hangi servis size her bakımda ayar yapalım diyor?

Unutmadan 53000kmdir henüz subap ayarı yaptırmadım, ihtiyaçta duymadım.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Eksoz 0.23 emme 0.18 bu sentil araliklari fabrika ölçüleri ama heryer 0.25'e 0.20 olarak ayarliyor. Orjinal sentil araligi icin ozel sentil gerekiyor.
Bunu ilk defa duyuyorum :unsure: Servislerde 0.25e 0.2 olarak ayarlıyor:unsure:

Aracınız
Civic FB7 2013
Uzun süredir yetkili servise gitmiyorum burada yazılanları okudukça iyiki gitmiyorum diyorum. Subap ayarının km'si yoktur zamanı gelince anlaşılır zaten arkadaşların dediği gibi. Serviste çalışan müşteri temsilcilerinin basit manipülasyonlarına veya korkutmalarına fırsat vermeyin. Buji konusuna gelince kitapçıkta 120000 km yazıyor. Eco araçlarda lpg uyumlu buji var onlarda aynı şekilde 120000 km değişiyor. Aracım 128000'de ne subap ayarı yaptırdım ne de buji değiştirdim. Sıfır almıştım

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
0.20 ye 0.25 olarak yapilan islem yanlış bir işlem değil. +/- 003 olarak belitiliyor zaten.
20190704_093607.jpg

Aracınız
Honda CRV
Kmyi söylersınız Servis yetkılısının ekranına bakım bilgilerı gelır. Atıyorum bujıdır sanzıman yagıdır subab ayarıdır, ekrana bıldırım gelır. Sıkıntı yoksa ben sahsen yapmam ama illa sıkıntı çıksın da öyle yapıyım da demem. 50 olmaz 80 90 bın de yaparım sıkıntım yoksa bile . Ama araç 60 bın de tıtremeye başladı mı yapcak bısey :) Çünkü standart birşey yok. Benim subabım 100 bın de bozulur senın 30 bınde. Sen agresıf kullanıyorsundur lpgde, ben hafıf kullanıyorumdur aracı lpg yormuyomdur. Bunlar hep önemlı.
600 km lık uzun yolda her 200 km de bır 5 km benzıne alırım ben Her gün evıme son 2 km kala benzınde kullanırım Sehır ıcınde her 4 depo lpg de 1 depo benzın kullanırm sırf benzınde lpgye almam. 4 e 1 yaparım. Her 7500 de motor yagı degısırım aracta lpg var 10 bını beklemem. Başka bırı de full lpg dıp gaz yapar 40 bınde subab gıder . O yuzden sıkıntı yoksa bosuna bosuna subab ayarı yapılması saçma herkesın kullanım tarzı farklı

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2014
Uzun süredir yetkili servise gitmiyorum burada yazılanları okudukça iyiki gitmiyorum diyorum. Subap ayarının km'si yoktur zamanı gelince anlaşılır zaten arkadaşların dediği gibi. Serviste çalışan müşteri temsilcilerinin basit manipülasyonlarına veya korkutmalarına fırsat vermeyin. Buji konusuna gelince kitapçıkta 120000 km yazıyor. Eco araçlarda lpg uyumlu buji var onlarda aynı şekilde 120000 km değişiyor. Aracım 128000'de ne subap ayarı yaptırdım ne de buji değiştirdim. Sıfır almıştım

Olayin ozu budur..Araca her 40 50 binde bir subap ayari falan yapilmamali. Bozulmayan ayara ayar yapmanin mantigi yok.. Bozuldugunda zaten subap ayari yapacaz der heryer :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Olayin ozu budur..Araca her 40 50 binde bir subap ayari falan yapilmamali. Bozulmayan ayara ayar yapmanin mantigi yok.. Bozuldugunda zaten subap ayari yapacaz der heryer
Bu konuda muhalefet şerhi koyuyorum :)
Bence LPGli araçlarda 40-50bin aralık civarında subap ayarı yapılmalı, motorun daha sağlıklı çalışması ile yakıt ve çekiş açısından çok faydası var. Benzinli araçlarda zaten kullanım kitapçığında 100bin olarak tavsiye ediliyor.
Deneyimlerime göre FB7ler subap ayarı bozulmasına FD6lardan daha dirençli, FD6da 40bin km sonrası çekiş inanılmaz düşüyor ve yakıt ciddi artmaya başlıyor, ama 40binde subap ayarı yaptırdığım FB7de subap sıkılığı daha az ve çekişi pek etkilemeyecek seviyedeydi, ama ayar sonrası yokuşta hızlanması çok daha istekli hale glemişti (y)
Tabi bu sürede kullanım agresifliğine göre esniyor, genelde sakin kullanımlı araçlarda bu süre daha uzayabilir.
FC5lerinde subap ayarına gereksinim durumunun FB7 gibi olduğunu düşünüyorum çünkü ikiside R16B kodlu motoru paylaşıyorlar, FD6larda R16A2 motor mevcut.
Kısacası FD6 için 40bin, FB7 için 50-60bin aralığı geçirilmeden subap ayarı yapılması bence gerekli (y)

Geri