Ses Yalıtımı

Aracınız
Civic Type R
Yalıtım+Lastik yapmadan tam anlamıyla fayda elde edemezsiniz.
İkisininde olması gerekiyor.

Aracınız
Civic FC5 2020
Lastik fiyatlarına baktım ve biraz dumura uğradım! Geçen sene enson bakmıştım ve tam iki kat artmış ? falken ziex 17 inç olanlar 900 TL ye kadar tırmanmış ? inanılmaz bir fiyat

kayhanbozkus

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2016
Bundan önceki aracım 2012 model Mercedes b180 idi üzerinde 18 jant vardı otomatik vitese geçmek için 2 sene önce 2017 model fc5 eco Executive aracıma geçtim ilk etapta pek anlayamadım ama daha sonra mucurlu asfalt kullanımlarında sesin rahatsız edici seviyede olduğunu farkettim ve bu bir süre sonra takıntı oldu
Ses yalıtım maliyetli bir iş olduğu için kendim yapmaya karar verdim
YouTube videolar izledim şu an fc5 civic için yapılan videolar var
Ben n11.com db mat ve bitüself kullandım bunlar titreşim kesici bitüself biraz daha ucuz bunların üstüne uygun bölgelere db ürünleri kullandım
Uygulama ysptığım bölgeler
Kaput keçe altı izolasyonu- %70 üst devirlerdeki motor sesi azaldı
Bagaj izolasyonu- en çok fayda gördüğüm bölge
Çamurluk taban izolasyonu-lastik sesi %50 azaldı ama lastik değişim şart izolasyondan randıman alabilmek için
Kapı izalasyonu ve hoparlör xetec SP 16,5 değişimi- trim sesleri azaldı ses kalitesi Alman grubundan iyi oldu
Araç izolasyonu trim Sökme aparatları aldım elim bu işlere yatkın değil ancak araba ile uğraşmayı seviyorum YouTube video izleyerek bu işe giriştim 5-6 Klips kurmak dışında sorunsuz izolasyonu yaptım

Ses izalasyonu sonunda 4 db yakın bir düşüş şağladım buda 3 kat falan düşüş olmuştur artık yol sesi rahatsız edici seviyede değil ancak sıfırada inmedi
Lastik değişimi şart bekli yol sesine dahada indirmek için davlumbaz arkalarında gerekir oralarada yapmayı düşünüyorum
Toplamda aklımdakilerle sadece malzemeye 1250 tl vermiş olacağım

300-400 hallederim derken orayı bursyıda derken bu rakamlara geldim

Sonuç iyi oldu ama buraya kadar gelmişken neden mükemmel olmasın lastik değişimi ve davlumbaz arkalarını yaparak sonuncu merak ediyorum
Lastik olarak formda geçtiği üzere bende falken Zeix düşünüyorum

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri