Sohbet konusu > Yeni ve ikinci el araç fiyatları hakkında...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@insatiable Bu iş tek kelime ile karaborsacılık.
Ancak devletin regülasyon mekanizmaları uzun süredir etkisiz olduğu için bu şekilde üretimin değil komisyonculuğun havadan para kazandığı bir düzen oturtmaya çalışıyorlar. Yani herşeyin fiyatı sürekli sonsuza kadar artacak gibi saçma sapan bir konsept, bunun sürdürebilirliği yok.
Esas benim anlayamadığım B sınıfı Premium olmayan araçta bile bu şekilde manipülasyonu yapmaya çalışmaları :unsure:
Şahsen 230bin'i istediği kadar süslerse süslesin B sınıfı Peugeot bir araca o fiyatı vermek istemem.

Aracınız
Civic FD6 2010
Önümüzdeki aylarda otomotiv sektöründe daha doğrusu fiyatlarda bir zıplama daha olabilir. Karaborsacılık gibi.
Özellikle ABS beyinlerinde bulunan bir çip temini konusunda yaşanan bagzi problemler var. Bir çok markaya elektronik çip üreten firmanın tedarik problemlerinden dolayı hondasindan forduna subarusuna kadar bir çok marka etkilenmek üzere.Hatta Ford Otosan tesisleri önümüzdeki bir kaç hafta içinde 2 aylık bir duruşa geçebilir gibi bir haber var. Sıfır araçlarda bir sekte olursa bayiler ve galeriler yine fırsatçılığı devam edebilir gibi geliyor bana. Seyredelim bakalım ne olacak.

Aracınız
Civic FC5 2020
Önümüzdeki aylarda otomotiv sektöründe daha doğrusu fiyatlarda bir zıplama daha olabilir. Karaborsacılık gibi.
Özellikle ABS beyinlerinde bulunan bir çip temini konusunda yaşanan bagzi problemler var. Bir çok markaya elektronik çip üreten firmanın tedarik problemlerinden dolayı hondasindan forduna subarusuna kadar bir çok marka etkilenmek üzere.Hatta Ford Otosan tesisleri önümüzdeki bir kaç hafta içinde 2 aylık bir duruşa geçebilir gibi bir haber var. Sıfır araçlarda bir sekte olursa bayiler ve galeriler yine fırsatçılığı devam edebilir gibi geliyor bana. Seyredelim bakalım ne olacak.

Hocam
Araçlarla ilgili Tüyolara devam
kimse yanlış anlamasın arkadaşlar lütfen zam karaborsa olayına değil alkış

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bilgi için teşekkürler :) Belki bu tip sektörel haberleri erkenden aldıkları için yeni çıkan modellerde tekrardan stokçuluğa başlamaya çalışıyor olabilirler.
Mevcut koşullarda belirli bir miktar birikmiş sıfır araç stoğu var ve kredi faizleri hissedilir derecede yüksek seviyede, umarım bu iki unsur karaborsaya biraz sekte uğratır :)

Aracınız
Civic FD6 2010

Çip mevzusuyla ilgili haberleri bu linklerden okuyabilirsiniz. Şimdilik eldeki stoklarla devam eden üretimler ilerliyen aylarda probleme dönüşebilir.Bu sadece benim şahsi tahminim.
Diğer yandan yukarıdaki pejo ornegindeki fırsatçılık durumu diğer markalarda da var. Malesef buda ÖTV deki %50ve %80 lik durumdan kaynaklanıyor. 230 dan satışa başlayan model en geç ikinci zamda bir üst dilime geçeceği için fiyat direk 280 bin gibi rakama geliyor buda artık insanların takip ettiği bir durum oldu.bir iki ayda 50 bin kâr az değil. Fırsatçılığin bir sebebide bu ÖTV durumundan meydana geliyor ne yazikki. Bakalım devlet olarak bu ÖTV oranlarına el atılacak mi bende merak ediyorum.

Aracınız
Civic FC5 2019
2021 Model Eco Elegance ler "Ocak kampanyası" adı altında 260 bin tl ye satılıyor.
Almak isteyenler kendi bulunduğu ildeki bayiden sorabilir.
Yok derlerse Malatya'da var.

Karaborsa olayında ise ben bu araç piyasasında bayiden alsatçılara-galerilere sıfır araç çıkışının önüne "yasalarca engel konulmadığı" sürece bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum.
Bayiden sıfır araç almak hayal olabilir bundan sonra.
Nasıl bir yasa getirilebilir? Sıfır alınan bir araca en az bir yıl satmama sözü verilebilir.
Ya da bu bir yıl içerisinde yapılacak satışta, satış esnasında noterde ödenmesi gereken ekstra bir vergiye tabi tutulabilir.
Bunlar bi miktar caydırıcı olabilir.

Dün Civic e, bugün 208 e yapılanlar hiç kuşkunuz olmasın yarın Leon ve Golf a yapılacak.
Ve pandemi bitse de, herşey normale dönse de bu düzen böyle devam edecek.

Edit: Yapılmaya başlamış bile.
•• https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-yeni-leon-ilk-sahibinden-897077836/detay

Pejo 208 in bayiden önce galericiler tarafından satışı ilan edildiğinde birçok kişi pejo yetkilileri ile iletişime geçtiğinde şu cevabı almış: ee parayı vermiş almış yapacak birşey yok.
Ne diyeyim.
Biz burada ne dersek diyelim bu durumun kanunlar, yasalar çerçevesinde çözülmesi gerekiyor.

Son düzenleme:
Aracınız
Ya bayilerin elden aldığı, faturaya yansıtmadığı 40-50 binler. Düpedüz vergi kaçakçılığı. Ve devlet piyasa canlı kalsın diye göz yumuyor. Kurumsal firmalar nasıl böyle bir topun altına giriyorlar aklım almıyor. Cahil cesareti gibi.

Redmi Note 9S cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
sarı sitede 2. el civic fc5 bakıyorum da birileri piyasanın çok üzerinde aracını satılığa çıkarmış açıklama kısmına da saçma sapan fiyat vermeyin diyede not düşmüş. anladık mal senin istediğini yazarsın da sen makul fiyat yazmışsın da başkasına niye atar yapıyorsun diyesim geliyor....

MI 6X cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
sarı sitede 2. el civic fc5 bakıyorum da birileri piyasanın çok üzerinde aracını satılığa çıkarmış açıklama kısmına da saçma sapan fiyat vermeyin diyede not düşmüş. anladık mal senin istediğini yazarsın da sen makul fiyat yazmışsın da başkasına niye atar yapıyorsun diyesim geliyor....

MI 6X cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
O tip ilanlara bakarak vakit kaybetmek anlamsız, direk kapatın geçin :)

Aracınız
Civic FC5 2019
Böyle bir fiyat listesi mümkün müdür acaba? Benim bildiğim 231 bin ile 280 bin arası sıfır araç fiyatı olmuyor. Yüzde 80lik dilim yüzünden.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210126-000805.jpg
    Screenshot_20210126-000805.jpg
    131.4 KB · Görüntüleme: 69
Geri