Civic FD6 Su Eksiltme Problemi hk

Aracınız
Civic FD6 2007
Selamun aleyküm hayırlı işleriniz olsun.

Arkadaşlar, üstadlar, bir konuda bilgi ve tecrübenize ihtiyacım olacak. 2007 model civic fd6 aracım var aracım da su eksiltme sorunu ile karşılaştım ama kontrol ettirdiğimizde hiç bir yerden kaçak göçek yok sızıntı yok ama araç su eksiltiyor. aşağı yukarı 1 ay 1,5 ay sonra fark ettiriyor velakin 2-3 gün de bir kontrol ettiğimde yine su eksik yarım 1.5 su sişesi kadar su alıyor tekrar ama dediğim gibi aracı 2-3 ustaya gösterdim hiç birşekilde kaçak ve sızıntı göremediler. en son ise honda servisine götürdüm onlarda kontrol etti conta yakmış olabilir dediler ee çözüm motor inecek silindir alt kapaklar önce kontrol edilecek vs 70-80 bin tl tutar dediler. bende bu sorun ve problem canımı sıktı tik oldu bu artık bende her 2 günde bir su kontrolü yapıyorum conta yakmasın diye ama birşey dikkatimi çekti 1 ay önce istanbul - konya - alanya - antalya - kırklareline gittim ne suyunu kontrol ettik nede başka bişe benzini koy gez misali istanbula döndükten 3-4 gün sonra bu problem oldu problemin olduğu gün hararet göstergesi yükseldi panikledim sağa çektim sonra normale döndü ertesi gün honda servise götürdüm bu olayı söyledi.

bunun aslı astarı nedir bilen veya çözüm ne yapabiliriz veya öneriniz.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Selamun aleyküm hayırlı işleriniz olsun.

Arkadaşlar, üstadlar, bir konuda bilgi ve tecrübenize ihtiyacım olacak. 2007 model civic fd6 aracım var aracım da su eksiltme sorunu ile karşılaştım ama kontrol ettirdiğimizde hiç bir yerden kaçak göçek yok sızıntı yok ama araç su eksiltiyor. aşağı yukarı 1 ay 1,5 ay sonra fark ettiriyor velakin 2-3 gün de bir kontrol ettiğimde yine su eksik yarım 1.5 su sişesi kadar su alıyor tekrar ama dediğim gibi aracı 2-3 ustaya gösterdim hiç birşekilde kaçak ve sızıntı göremediler. en son ise honda servisine götürdüm onlarda kontrol etti conta yakmış olabilir dediler ee çözüm motor inecek silindir alt kapaklar önce kontrol edilecek vs 70-80 bin tl tutar dediler. bende bu sorun ve problem canımı sıktı tik oldu bu artık bende her 2 günde bir su kontrolü yapıyorum conta yakmasın diye ama birşey dikkatimi çekti 1 ay önce istanbul - konya - alanya - antalya - kırklareline gittim ne suyunu kontrol ettik nede başka bişe benzini koy gez misali istanbula döndükten 3-4 gün sonra bu problem oldu problemin olduğu gün hararet göstergesi yükseldi panikledim sağa çektim sonra normale döndü ertesi gün honda servise götürdüm bu olayı söyledi.

bunun aslı astarı nedir bilen veya çözüm ne yapabiliriz veya öneriniz.
Merhabalar...Motorun hiç bir yerinde terleme, ıslanma,kaçak yok diyorsunuz....

Yazdıklarınızdan yola çıkıyorum..

Hareret yapması başka bir arıza vermediyse aracınız su eksilmesinden yapmıştır...

Tahminim Üst kapak contanızda yanık var ve burdan su buharlaşma yapıyor....

Benim tavsiyem ;
güzel bir honda özel serviste iyi bir usta bulun yada Yetkili serviste yaptırın......Üst Kapak contasını değiştirip,,,üst kapak düzgün mü kontrol ettirin...Başka ekstra bişey çıkacağını sanmıyorum...Screenshot_20230720-141715_Chrome.jpg

Son karar tabiki sizin...Saygılar

Aracınız
Civic FD6 2007
Merhabalar...Motorun hiç bir yerinde terleme, ıslanma,kaçak yok diyorsunuz....

Yazdıklarınızdan yola çıkıyorum..

Hareret yapması başka bir arıza vermediyse aracınız su eksilmesinden yapmıştır...

Tahminim Üst kapak contanızda yanık var ve burdan su buharlaşma yapıyor....

Benim tavsiyem ;
güzel bir honda özel serviste iyi bir usta bulun yada Yetkili serviste yaptırın......Üst Kapak contasını değiştirip,,,üst kapak düzgün mü kontrol ettirin...Başka ekstra bişey çıkacağını sanmıyorum...Ekli dosyayı görüntüle 271235

valla usta üst kapak contası dediğiniz çıkar veya bunu tespitini sağlam bir usta bulup baktırmak gerekiyor istanbul da yaşıyorum k.çekmece ilçesinde eğer bu taraflarda bildiğiniz var ise götürüp baktırayım. çünkü herkese kurcalatmak istemiyorum asıllı asılsız problemler çıkartacak masraf vs

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@erdiuzunoglu Geçmiş olsun hocam soğutma su problemini bulmak her zaman kolay olmuyor. Çeşitli testler ve yöntemler var. Hararet sonrası olmaya başladı dediğiniz için conta tam yanmasa bile hasar görmüş olabilir. Kaçak yok dediniz.
- Radyatör kapağı vazifesini yapıyor mu kontrol edilebilir.
- Bujiler tek tek çıkarıp uçları kontrol edilir.
- Her piston için kompresyon testi yapılabilir
- Buji yerinden kompresör yardımı ile hava basarak radyatör kapağında fokurdama var mı takip edilebilir.
- Radyatör kapağının yerine büyük huni takıp rölantide gaz vererek gaz kabarcıkları gelip gelmediği kontrol edilebilir.
- Fan devreye giriyor mu kontrol edilir.
- Renkli tüp ile conta testi yapılabilir.
- Yetkili servis motoru parçalayıp tekrar birleştirmeyi düşündüğü için fiyatı yüksek vermiş. Silindir ve segmanları da kontrol edecektir.
- Kısa süre hararet yaşadığınız için alt kısım zarar görmemiştir diye düşünüyorum. Hararette ilk önce conta ardından üst kapak sonra piston, segman, kol diye gider.
- Sadece Conta değişimi için motor inmesine gerek yok. Üst kapak çıkar kontrol edilir. Conta ve üst blok kontrol edilir. Yüzeyde herhangi eğri büğrü yerler var mı kontrol edilir.
- Honda araçlarına metal conta kullanır. Orijinal takılırsa güzel olur. Muadil olarak Stone marka da kullanılabilir.

Aracınız
Civic FD6 2007
araç hararet yapmadı ama yapacak gibi oldu gösterge yükseldi kenara çektim çalışır halde bekledim ne duman veya ne birşey olmadı 1-2 dkk sonra devam ettim o gün akşama kadar kullandım hiç birşey olmadı. fan açıyor onda problem yok
- Radyatör kapağı vazifesini yapıyor mu kontrol edilebilir. - bunu tam anlamadım hocam

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
araç hararet yapmadı ama yapacak gibi oldu gösterge yükseldi kenara çektim çalışır halde bekledim ne duman veya ne birşey olmadı 1-2 dkk sonra devam ettim o gün akşama kadar kullandım hiç birşey olmadı. fan açıyor onda problem yok
- Radyatör kapağı vazifesini yapıyor mu kontrol edilebilir. - bunu tam anlamadım hocam
Radyatör kapağı vazifesini yapmıyor ise basınç esnasında su kaçırır. Kapak altı yaylı çıkıntı rahat hareket etmeli.

Aracınız
Civic FD6 2009
Hocam siz buraya radyatör kapağının alt kısmını resmini çekip atarmısınız. Hararet olayı bazen termostat yüzünden olabiliyor olmaz olmaz ama belki termostatınızda bozulmuştur bu esnada. Bendede yedek depoda hiç su olmazdı ve radyatörden sürekli yarım bardak gibi bir seviyede su eksik olurdu, kapağı değiştikten sonra sorunum kalmadı. siz bi kapağın alt kısmını resim olarak paylaşırmısınız.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018

Hararet göstergesinin yükselip inmesi,,,,,aşırı sıcaklarda normal kabul edilir ama.....motor soğutma sistemi parçalarından termostat arızalanma durumlarında da yapabilir...

Radyatör kapağının vazifesi derken ne demek istemiş arkadaşlar anlamadım ama... Benin bildiğim Radyatör kapağının öyle aman aman bi görevi yok GÖREVİ ; Suyun eklenme yeri ve basınç ta sızdırma yapmaması gerekiyor,,,,,birde soğutma suyu belli bi basınca geldiğinde motor suyunun tahliye hortumundan su atmasını sağlıyor....Başka bi ekstra görevi yok...

Aracınız
Civic FD6 2007
Hocam siz buraya radyatör kapağının alt kısmını resmini çekip atarmısınız. Hararet olayı bazen termostat yüzünden olabiliyor olmaz olmaz ama belki termostatınızda bozulmuştur bu esnada. Bendede yedek depoda hiç su olmazdı ve radyatörden sürekli yarım bardak gibi bir seviyede su eksik olurdu, kapağı değiştikten sonra sorunum kalmadı. siz bi kapağın alt kısmını resim olarak paylaşırmısınız.
aynen hocam dediğin gibi yapıcam resmi çekip atıcam bugün buraya

Geri