Subap ayarından sonra dengesizlik

Byplt

0
Merhaba tüm üyelere. Başlıkta da belirttiğim üzere bir sıkıntımız oldu aracımızda. 100000 km gelmişti. Birkaç bakımdır özel bir servise götürüyordum bu bakımda da götüreyim demiştim. Oradaki ilgili arkadaş sağolsun subap ayarı yapalım dedi zira aracın deviri çok düşüyordu bazen stop edecek zannediyordum. Neyse işlem bitti teslim aldık ilk başta gayet güzel. Kullanmaya devam ettikçe bir şeyler dikkatimi çekti çünkü rölanti düşmesinden daha sinir bozucu maalesef. İlki düz bir yolda gittiğimizi varsayarsak gazdan ayağımı çektiğimde arabanın birden yığılması , kendini bırakması bu ayardan önce yoktu. İkincisi ise mesela 110 km/h ile gittiğimi düşünelim , vitesi boşa attığımda 700 devir seviyelerine değil de 1500 devir seviyelerine geliyor ve orada kalıyor ta ki tekrar vitesi D konumuna alana kadar. Sıkıntımız bundan ibarettir ayardan sonra yakıtın da bir miktar artması da üzdü beni. Yetkili servise gidip tekrar ayar yaptırmayı düşünüyorum. Sizlerin bu konu hakkındaki görüşleri nelerdir? Teşekkürler.

krmmrt

0
Aracınız
Bu sabah ben de işe lpg yi kapatıp geldim. Benzinde kullanırken tık yok arabada. Lpg kullanırken yapıyor hafif yığılmayı.

LG-H961N cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Bu tip araçlarda subap ayarından sonra LPG ayarına ihtiyaç yoktur. Subap ayarı mekanik olarak yapılan bir ayar, LPG ayarı ise yazılımsal olarak yapılan bir işlem.
LPG ayarı yapılırken bilgisayardan araç modeli giriliyor ve ilgili markanın sağladığı değerler otomatik olarak LPG ECU'süne yazılmış oluyor.
Dolayısıyla LPG ECU'süne müdahale edilmediği sürece ayar bozulmaz...

Benim şahsi fikrim ayarı yapan usta olması gereken subap boşluklarını kafasına göre yapmış. Fabrika değerlerini öğrenip tekrar subap ayarı yaptırırsanız probleminiz düzelecektir...

"VTEC" Bir milin yaptığı fırlamalıklar bütünüdür...

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2018
Subap boşlukları 0.20mm emme, 0.25mm egzoz olması gerekiyor. Ben özel serviste bu şekilde ayarlattım. Hiç bir sıkıntı yaşamadım. Ayar yapılmadan önce bahsedilen dalgalanma olayı vardı araçta. Ayardan sonra kesildi. Tekrar kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

Bu arada subap ayarı ile ilgili servis manueli linki ekliyorum. Nasıl yapıldığına dair tüm aşamaları anlatıyor.

http://civic.hondafitjazz.com/A00/HTML/30/SNB6E30A14680200000MBAT00.html

Son düzenleme:

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Bu tip araçlarda subap ayarından sonra LPG ayarına ihtiyaç yoktur. Subap ayarı mekanik olarak yapılan bir ayar, LPG ayarı ise yazılımsal olarak yapılan bir işlem.
LPG ayarı yapılırken bilgisayardan araç modeli giriliyor ve ilgili markanın sağladığı değerler otomatik olarak LPG ECU'süne yazılmış oluyor.
Dolayısıyla LPG ECU'süne müdahale edilmediği sürece ayar bozulmaz...

Benim şahsi fikrim ayarı yapan usta olması gereken subap boşluklarını kafasına göre yapmış. Fabrika değerlerini öğrenip tekrar subap ayarı yaptırırsanız probleminiz düzelecektir...

İlgili markanın sağladığı değerler lpg beynine işleniyor ya bu o programın belirlediği standart değerleri mi işliyor lpg beynine yoksa aracın yapmış olduğu değeri mi algılıyor o an?

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
LPG firmasının sizin aracınız için sağladığı değerler program aracılığıyla LPG ECU'süne yazılıyor.

"VTEC" Bir milin yaptığı fırlamalıklar bütünüdür...

Byplt

0
Teşekkür ederim ilgilerinize. Benim ve yorum yazan diğer üyelerin de tahmin ettiği gibi kendini usta zanneden vatandaş kafadan ayar yapmış ya da başka araçla karıştırmış. Servise teslim edince her şey rayına oturdu. İlk günkü gibi.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Fb7 Aracıma Honda Servisinde 30.000 bakımı yaptırdım. Aracıma Subap ayarı yapıldıktan sonra lpg çok yakmaya başladı 32 litre LPG ile şehir içi 220 km yol gidiyorum. Supap ayarı yapılmadan önce 300 km yol gidiyordum. Aracımın çok yakmasının sebebi nedir. Teşekkür ederim.

Geri