T20 ledler eridi!

Aldığınız bu ledlere 6.8 ohm 50 vatt metal direnci paralel bağlayın sorun olmaz. Araç çalıştığında akımın yükselmesi ile bozuluyor. Akımı sınırlamak için direnci takarsanız sorun kalmaz. aynı ledi geri viteste kullanıyorum bende 5 sn sonra yanıp sonmeye başladı aşırı ısındıpğını fark ettim paralel direnç attım sorun düzeldi.İsteyen t20 canbus decoder alarakta soketli şekildede kullanabilir.
O kadar anlasam elektrikten keske

SM-N920C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2015
Aldığınız bu ledlere 6.8 ohm 50 vatt metal direnci paralel bağlayın sorun olmaz. Araç çalıştığında akımın yükselmesi ile bozuluyor. Akımı sınırlamak için direnci takarsanız sorun kalmaz. aynı ledi geri viteste kullanıyorum bende 5 sn sonra yanıp sonmeye başladı aşırı ısındıpğını fark ettim paralel direnç attım sorun düzeldi.İsteyen t20 canbus decoder alarakta soketli şekildede kullanabilir.

Bir elektrik devresinde akımı sınırlamak istiyorsanız direnç paralel bağlanmaz, seri bağlanır. Paralel bağlı devrede kaynak gerilimi değişmediği sürece yükün çekeceği akım değişmez. Direnci paralel bağladığınızda diğer yüke akan akım azalmışsa, bağladığınız paralel direnç üzerine fazla akım çektiğinden güç kaynağında gerilim düşümüne sebep olmuştur. Bu pek isteyeceğimiz bir durum değil. Ve bu gerilim düşümü de belki o kadar küçük ki yükünüzü ancak sınırda kurtarıyor olabilir ve eskisi kadar olmasa da ısınmaya devam ediyordur. Araç çalıştığında akü gerilimi yaklaşık 14 Volt olsa bahsettiğiniz 6.8 ohm luk direnci paralel bağladığınızda bu direncin çekeceği güç de yaklaşık 30 Watt olur ki bu direnç de ısınacaktır. Metal direnç bile olsa bulunduğu kapalı alanda yeterince soğuma imkanı yoksa zamanla sürekli ısınmadan dolayı çevresine zarar verebilir. Ayrıca 30Watt'lık enerjiyi ısıya çevirerek çöpe atıyorsunuz demektir. Bu nedenle doğru olan, takacak olduğunuz ledin gücüne ve gerimine göre uygun hesap yaparak seri direnç bağlamak olur. Ama en doğrusu direnç bağlamak değil, bunlar için yapılmış uygun gerilim regülatörlerini kullanmaktır. Bahsettiğiniz canbus decoder diye satılan ürün de temelde mutlaka bu tür bir gerilim regülatörüdür. Aracınızda can sıkıcı elektrik arızaları yaşamamak için direnç vb. bağlamak yerine profesyonel ürünler kullanmanızı tavsiye ederim. Bahsettiğiniz uygulamayı bir oto elektrikçi veya başka birisi tavsiye etmiş olabilir belki ancak kesinlikle doğru bir uygulama değil. Bugün yarın sorun yaşamazsınız belki ama ilerde çok canınız sıkılabilir.

Trust

0
Aracınız
Kirchhoff bitince bi zahmet ohm kanununa da bakalım... Böylece akım, gerilim, güç hesaplarını öğreniriz heralde....
hocam hiç zamanınızı harcamayın birbirinizi de kırmayın. biz 2013 yılından beri bu led işleri ile uğraştık direnç pareler bağlanır ?

Aracınız
T10 bunlar yalnız. T20 olmasi lazım

SM-N920C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ustadim haklisin t10 ama sadece urun gorseli bu. modeli gorsunler diye, bu tarz alisveris yaparken ampul modeli secenegi var oradan seciyorsun t20 diye. Her ampul tipini ayri ayri fotograflamazlar zaten ;) uzun zamandir kullaniyorum , sorunsuz

Arkadaşlar üşenmedim ve okudum. Kusura bakmayın ama mesleğim olmamasina rağmen lisedeki direnç derslerine dayanarak [MENTION=2987]joseph41[/MENTION] arkadaşın VERDİĞİ BİLGİ OLARAK sonuna kadar haklı olduğunu söyleyebilirim. Yine de yorum yazmadan önce emin olmak istedim. Elektrik-elektronik müh. kardesime danıştım ve yanlış hatirlamadigimi teyit ettim. Bu forum benim gozumde bir aile ortami kadar sıcak böyle kalması için lütfen saygıdan ödün vermeyelim. Bir bilgiyi o öyle değil demeden önce eğitimini almış birine danışalım.
Arkadaşın sorununa da gelirsek benim tahminim çinde aynı gorunumde olan farklı farklı kalitedeki ürünler. Aldığım bazı ledlerin iki saatte bozulduğunu bile gördü bu gozler bu nedenle memnun arkadaşların linklerini tercih etmeye özen gösterirseniz sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum.

LG-H850 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:
Geri