tam otomatik şanzıman

Aracınız
Civic EK
selamlar,
98 model 1.6ies otomatik araç sahibiyim.bildiğim kadarıyla tork konvektörlü tam otomatik şanzıman.yaklaşık 6 aydır sorunsuz kullanıyorum.merak ettiğim bazı sorular var.
1-araç seyir halinde giderken vites değiştirmenin sakıncası varmı. mesela, d4 ten d3 e almak gibi.( r,, p kesinlikle alınmamalı bunu biliyorum.)
2-motor çalışırken uzun süre bekleyeceğimiz zaman vitesi N ye mi almalıyım.viteste beklerken şanzımanda ısınma oluyormu?
3-şanzıman arızası olduğunda tamir işçilik maliyeti pahalı mı.
4-parça değişimi yapıyorlar mı.şanzımanın parça fiyatları ne kadar.
5-bu araçların sıfır şanzıman fiyatı ne kadar.

yardımınız için teşekkür ederim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
1. Hızınıza göre doğru vitese aldığınız sürece sorun yok.
2. Viteste iken şanzıman motorun gücünü tekerlere iletmeye devam eder, siz fren kuvveti ile aracı tutarsınız, ben 45 sn üstü beklemelerde boşa alıp bekliyorum, altında pek gerek yok.
3. Bu çok değişken bir soru ancak Ankara'daki meşhur bir otomatik şanzıman tamircisi, eski pejo aracımın şanzıman tamiri sonrası Honda şanzımanları dışında diğerlerinin tamirinden hiç randıman alamadığını, mümkünse bi civic edinmemi, civic revize ettiği hiçbir aracın geri gelmediğini anlatmıştı, hatta benim Civic sahibi olmamın nedeni de biraz buydu. Yani mekanik olarak basit ve tamir sonrası yine uzun yıllar kullanabilirsin bence.
4. Bu soruyu bir otomatik şanzıman ustasına sormanız lazım ancak onlarda araca göre revizyon ve balata-dişli setleri mevcut, bunlarla şanzımanı dağıtıp tekrar topluyorlar.
5. Servise hiç sorma, FC5 şanzımanı için 32bin fiyat verdiklerini duydum :oops: Ama piyasada 3bin tl civarına çıkmacılarda iyi durumda şanzıman bulabilirsin.

Sizin şanzımanın ömrünü arttırma konusunda yapacağınız hamle düzenli olarak yağ değişimini yaptırmanızdır ve kontrol ettirmenizdir. Bu araçların erken dönem şanzıman sorunları hep zamanında yapılmayan yağ değişimi kaynaklı diye biliyorum.

Düzenleme Notu: Konu içeriğe uygun bölüme taşınmıştır.

Geri