Tuhaf Kaza :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Geçen yıl Kurban Bayramı döneminde önümde böyle tuhaf bir kaza olmuştu, kazanın tuhaf olan kısmı çarpışan araçların aynı renk-model ve marka olması :)

Son düzenleme:
Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Bakın siz ne güzel sola döneceğiniz için içeride kalıp kavşağa o şekilde girmişsiniz. Kaza yapan kişi yavaşlamadan en sağdan kavşağa girip sola devam etmek isteyince ortaya bu sonuç çıkıyor :D

Tipi tip araçların çarpışması da dediğini gibi tuhaflaştırıyor kazayı :D

Ama suçlu sağdan sola girmeye çalışan.

Aracınız
Bakın siz ne güzel sola döneceğiniz için içeride kalıp kavşağa o şekilde girmişsiniz. Kaza yapan kişi yavaşlamadan en sağdan kavşağa girip sola devam etmek isteyince ortaya bu sonuç çıkıyor :D

Tipi tip araçların çarpışması da dediğini gibi tuhaflaştırıyor kazayı :D

Ama suçlu sağdan sola girmeye çalışan.
Konya'yı ne kadar biliyorsunuz bilmiyorum ama Konya'nın göbekleri Avrupai tasarımlıdır ve göbeklerde trafik oldukça hızlı akar, trafik ışığı vs yoktur ve yol 3 şeritlidir. Bu tip kazalar genelde sürücülerin bu tarz göbekli kavşaklarda ki kararsız tepkilerinden kaynaklanıyor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Konya'yı ne kadar biliyorsunuz bilmiyorum ama Konya'nın göbekleri Avrupai tasarımlıdır ve göbeklerde trafik oldukça hızlı akar, trafik ışığı vs yoktur ve yol 3 şeritlidir. Bu tip kazalar genelde sürücülerin bu tarz göbekli kavşaklarda ki kararsız tepkilerinden kaynaklanıyor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bizim bölgede de bu tarz kavşaklar var. Dediğiniz gibi trafik ışığı yok. Işıkta beklemeyi kaldırmak için ışıklı kavşakları büyük çaplı dönerlere çeviriyorlar.

Sorun kararsızlık değil en sağdaki sürücünün sola döneceği belli olduğu halde yavaşlamadan geçme çabası başka bişey değil :)

Spin atan beyaz araç sağından egea geldiği için yavaşlamış egeanın geçmesini beklemiş mesela.

Bu arada ben bu büyük kavşakları da hiç sevmiyorum çünkü ülkemizde kavşağa girme çıkma konusundaki eğitim yetersiz.

Trafik lambası olacak kırmızı dur, yeşil geç, ki onu bile beceremeyenler varken böyle Avrupai kavşaklar bizim neyimize.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Kazanın sebebi belli. Yolda tek başına gibi sürüş yapan şöförlerde. Şerit ihlali apaçık belli. İnsan dibinde araç varmı bir bakar. Diğeride takip mesafene dikkat etmeli.
Burası Konya'da Otogar Aksaray yolu üzeri Novada kavşağı hele akşam üzeri daha fena kalabalık oluyor.
Konya'nın kavşakları Avrupa tarzında olduğunu yeni öğrenmiş oldum. Kavşaklar çok büyük ister istemez fren yapmak zorunda kalıyorsun. Sadece fark sürüş tarzımız.

Konya'daki kavşak kuralları
(öncelikle dönel kavşağa göbek derler. )
1 > Göbeğe hızlı giren kazanır.
2 > Göbekte durup yol verirsen çok beklersin.
3 > Göbekte aniden yol vermeyi düşünürsen arkadan gelen size toslar.

Aynı kavşakta yaşadığım tecrübe. Ben kavşağa girdim sağa sinyal verdim çıkacağım. Sağ yoldan yeni kavşağa girecek kırmızı bir araç geliyor. Ben gördüm yavaşlıyacak mı? diye takip ediyorum. Yavaşlamak nere beni görmedi bile. Döneceğim yerde kesiştik. Baktım çıkış yapamayacağım ya sabır dedim, el ele kavşağı beraber döndük. Şöförle bir göz teması yapayım dedim. Dümdüz önüne bakıyordu. Bir şey diyecektim demedim. Çünkü o bir hanımefendi idi.

Bizde temel sıkıntı kavşağa girecek olan şoförlerin birbirleri ile irtibat kuramamaları ve hız ayarlamasını yapamadığımızdan kaynaklanıyor.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Konya'daki kavşak kuralları
(öncelikle dönel kavşağa göbek derler. )
1 > Göbeğe hızlı giren kazanır.
2 > Göbekte durup yol verirsen çok beklersin.
3 > Göbekte aniden yol vermeyi düşünürsen arkadan gelen size toslar.
İşte bu :) Konya'nın kavşak kuralları ancak bu kadar doğru tanımlanabilirdi :) (y)(y)(y)(y)(y)???????
Ben Ankara'dakiler çok bodoslama kavşaklara dalıyor düşünüyordum ama Konya gerçekten farklı bir boyut, her gittiğimde ilk 1-2 gün biraz adaptasyon sürecinden geçip alışmam gerekiyor :)
Ayrıca bu kuralları Konya'daki yol ağzı ve dönüşlere de birebir uygulayabilirsiniz.
Normal sürdüğüm her koşulda yan yoldaki araç mutlaka ama mutlaka önüme çıkıyor :)

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
İşte bu :) Konya'nın kavşak kuralları ancak bu kadar doğru tanımlanabilirdi :) (y)(y)(y)(y)(y)
Ben Ankara'dakiler çok bodoslama kavşaklara dalıyor düşünüyordum ama Konya gerçekten farklı bir boyut, her gittiğimde ilk 1-2 gün biraz adaptasyon sürecinden geçip alışmam gerekiyor :)
Ayrıca bu kuralları Konya'daki yol ağzı ve dönüşlere de birebir uygulayabilirsiniz.
Normal sürdüğüm her koşulda yan yoldaki araç mutlaka ama mutlaka önüme çıkıyor :)
İl dışı gelenler hemen farkediyor.
Birde sinyal sıkıntımız var. Pek kullanma alışkanlığı yok. Yavaşlayınca dönebilir diye ben kendim tahmin ediyorum. Artık bu konuda usta oldum.
Yayalar için ise yeşil ışıktan ziyade gelen aracın hızına göre geçmeliler. Sakın yol benim deyip geçmesinler. Yada koşarak geçmek en iyisi.
Sürücüler ise elinde telefon yolda sallana sallana yürüyenleri hiç sevmez.
Yaya geçişleri hakkında cezalar başlayınca araçlar yol vermeye başladı. Bunada şükür.
Şimdide yayalar heryerden yola atlamaya başladı. Buda yeni bir problem.

Velhasılı kelam trafik bir ahlaktır. Gerisi teferruat...

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam araç kameranız ne marka fiyatı nedir çok net gösteriyo almak istiyorum

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Kamera eski aslında 2015 yılında almıştım, HD çekim yapabiliyor, ama günceldeki kameralar çok daha iyi çekim yapabiliyorlar :)
Şu konudaki tavsiye üzerine almıştım şu anda güncelde satışta değil.

Bence şu kaynaktaki konuyu inceleyerek güncel kameralar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz,

Geri