Civic FB7 Ufak bir kaza yaptım. Bazı konularda fikirlerinize ihtiyacım var.

Merhabalar arkadaşlar. Bugün bir araç benim araca arkadan vurdu. Zaten kendisi de hatasını kabullenip masrafları üstleneceğini belirtti. Aracın kazalı fotolarını aşağıya ekledim.
Tampon hasarlı, bagaj kapağı boyasız düzeltöeyle onarılabilecek düzeyde hafif bir hasar var. Ve sağ arka lambanın da bir sekmanı kırılmış durumda.

Sizlere sormak istediğim soru ise sizce aracı karşı tarafın sigortasından yaptırıp tampon ve lambayı orjinali ile mi değiştirmek daha mantıklı? Yoksa tampon ve farı adam kabul ederse (kendi cebinden) değişim yerine onarma işlemi mi daha mantıklı?

ec0fb5cfb4ef859ee183779cb2770e7f.jpg
962b9355c2423dc3365dfc6734346c8e.jpg
eb4f0ca45568ffbe4326938780a516c4.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Reis geçmiş olsun götür ustana yapsın boyasız değişensiz ama bagaj kapagı kapanmaz orda bir kaç işlem lazım gibi görünüyor plakanın oraya bir parça boya yapılır. Servise götürsen bagaj kapagını komple değişir tampon değişir 13 14 bin lira tramer çıkar satarken sıkıntı yaşarsın ama bagajı iyi bir kaportacıya göster çünkü orda ince işcilik var eğer iyi yapamazlarsa bagaja yagmur girer
Merhabalar arkadaşlar. Bugün bir araç benim araca arkadan vurdu. Zaten kendisi de hatasını kabullenip masrafları üstleneceğini belirtti. Aracın kazalı fotolarını aşağıya ekledim.
Tampon hasarlı, bagaj kapağı boyasız düzeltöeyle onarılabilecek düzeyde hafif bir hasar var. Ve sağ arka lambanın da bir sekmanı kırılmış durumda.

Sizlere sormak istediğim soru ise sizce aracı karşı tarafın sigortasından yaptırıp tampon ve lambayı orjinali ile mi değiştirmek daha mantıklı? Yoksa tampon ve farı adam kabul ederse (kendi cebinden) değişim yerine onarma işlemi mi daha mantıklı?

962b9355c2423dc3365dfc6734346c8e.jpg
eb4f0ca45568ffbe4326938780a516c4.jpg

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
> Geçmiş olsun.
> Hocam bence hiç riske girmeyin derim. Bu işlerde gördüğüm tecrübeden hasıl sözüm meclisten dışarı. Köprüyü geçene kadar melek olunuyor. İyi birine dek gelip geçersede artık tanımıyor. Siz zaten suçlu değilsiniz. Tutanak tutun fotoğraf çekin. Gidin istediğiniz yerde yaptırın. İlla servis olacak diye bir şart yok. Öncelik orjinal olursa güzel olur. Yalnız Expertlerde işini biliyor!
> Siz değer kaybınıda almaya bakın.
> Bir dahaki sigortada ise kazasızlık indirimi olmayacaktır.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Reis geçmiş olsun götür ustana yapsın boyasız değişensiz ama bagaj kapagı kapanmaz orda bir kaç işlem lazım gibi görünüyor plakanın oraya bir parça boya yapılır. Servise götürsen bagaj kapagını komple değişir tampon değişir 13 14 bin lira tramer çıkar satarken sıkıntı yaşarsın ama bagajı iyi bir kaportacıya göster çünkü orda ince işcilik var eğer iyi yapamazlarsa bagaja yagmur girer

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Açıkçası gerek hasar kaydı oluşmaması gerekse de sigortanın hasarsızlık indiriminin bozulmaması için adamı kendi cebinden yaptırmaya ikna etmek için uğraşacam. Orjinal parça değişimi maliyetli olacağı için adam cebinden yaptormayı kabul etmez diye tahmin ediyorum. Ama değişim yerine onarım istersem maliyet az olacağı için cebinden yaptırma ihtimali yüksek. Zaten tanıdık kaporta ustam da var o konuda sıkıntım yok.

> Geçmiş olsun.
> Hocam bence hiç riske girmeyin derim. Bu işlerde gördüğüm tecrübeden hasıl sözüm meclisten dışarı. Köprüyü geçene kadar melek olunuyor. İyi birine dek gelip geçersede artık tanımıyor. Siz zaten suçlu değilsiniz. Tutanak tutun fotoğraf çekin. Gidin istediğiniz yerde yaptırın. İlla servis olacak diye bir şart yok. Öncelik orjinal olursa güzel olur. Yalnız Expertlerde işini biliyor!
> Siz değer kaybınıda almaya bakın.
> Bir dahaki sigortada ise kazasızlık indirimi olmayacaktır.

Teşekkür ederim hocam. Tanıdık kaporta ustam var işçilikte sıkıntı yaşamam. Sadece onarıma gidip cepten mi yapılsa daha mantıklı. Yoksa değişime gidip sigortadan mı yapılsa daha mantıklı olur bilemedim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Teşekkür ederim hocam. Tanıdık kaporta ustam var işçilikte sıkıntı yaşamam. Sadece onarıma gidip cepten mi yapılsa daha mantıklı. Yoksa değişime gidip sigortadan mı yapılsa daha mantıklı olur bilemedim.

Tanıdık varsa onda yaptırın. Daha uygun olur. İş sağlam olsun diye sigorta olsun dedim. Expert gelecek en uygun parçalar seçip fiyat biçecek. Sende orjinal olsun diyeceksin üstüne para eklersen olur diyecek. Yan sanayi bulamaz ise orjinal takmak zorunda. Bu sizin Expert ile istişarenize bağlı.
Birde madem kaportacınız var. Onada atın fotoğrafları bizden daha iyi akıl verir. Bazı şeyleri kendi bile halledebilir.

Tanıdık varsa onda yaptırın. Daha uygun olur. İş sağlam olsun diye sigorta olsun dedim. Expert gelecek en uygun parçalar seçip fiyat biçecek. Sende orjinal olsun diyeceksin üstüne para eklersen olur diyecek. Yan sanayi bulamaz ise orjinal takmak zorunda. Bu sizin Expert ile istişarenize bağlı.
Birde madem kaportacınız var. Onada atın fotoğrafları bizden daha iyi akıl verir. Bazı şeyleri kendi bile halledebilir.

Yarın gidecem kaportacımın yanına zaten. Bakalım ne diyecek

Aracınız
Karşı tarafın cebimden kabul etmesi elbette en iyisi.

Öncelikle o tampon tamir olur ki benim birçok noktadan sislerin dahi bağlantı ayakları kopmuş şekliyle ön tampon tamir olmuştu.

Stop için ayak geri kaynatılır gene ama orjinal gibi olmayabilir.

Siz karşı tarafı ikna ederseniz bir kaportacıya gidip bagaj düzeltme ve tamponu tamir ettirip temiz çıkma stop bulabilirsiniz.

Bu kadar işleri neden söyledim, çünkü yetkiliye çekerseniz en az 5-6 hasar kaydı çıkar.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
Bu olayda zaman geçti ve bir şeyler yoluna girmiştir. Yine de kendi tecrübem anlatmamda yarar olabilir.

Düz yolda, akşam trafiğinde makaslı ilerleyen motosikletlerden biri sağ arka tampona girip hasar oluşturdu. Kenara çektik, çocuk geldi, hatasını kabul etti. Ustamla görüşüp durumun fotoğraflarını çektim. 300 liraya tamir olacağını söyledi. Ben hiç ağzımı bile açmadım, değişim veya tamir konusunda. Çarpan çocuk kabul etti rakamı.

Ancak, üzerinde para olmadığını, 1 saat sonra havale yapacağını söyledi. Ne kadar temiz yüzlü bir delikanlı olsa da paranın ne insanları bozduğunu gördüğümden ve kaza anında verilen sözlerin olay soğuduğunda unutulduğuna çok şahit olduğumdan kendimi de güvene almak istedim, mecburen. Telefonumda yüklü Mobil Kaza Tutanağı uygulamasını açıp sanki bildirim yapacak gibi bilgileri girdim. Olay kaydı, konum bilgisi, belgelerin fotoğrafları, kazanın tarifi, skeci, olay yeri ve hasar fotolarını telefona yükleyip tutanak ifadelerini sesle yazdırdık, en sonda dokunmatik ekrandan imzalarımızı aldık ve tutanağı kaydettik. Sadece hasar talebini yapmadım ama bütün bilgiler bendeydi. Sanırım bilgiler bir şekilde karşı tarafa da gitti, ama emin değilim açıkçası.

1 saat sonra para geldi, gidip tamiri yaptırdım. Çocuk doğrucuymuş ama zamana göre safmış da. Ben adilik yapacak olsam, hem parayı alıp hem hasar kaydını işleme koyarak bir de sigortasından masraf alabilirdim de, eğer haram-helal inancım olmasa. Ancak, aksi halde, hasar kaydı oluşmasın derken hasarı cepten karşılamak zorunda kalmak da söz konusu olabilirdi.

Mobil Kaza Tutanağı uygulaması

Geri