Civic FB7 Ufak bir kaza yaptım. Bazı konularda fikirlerinize ihtiyacım var.

Merhabalar arkadaşlar. Bugün bir araç benim araca arkadan vurdu. Zaten kendisi de hatasını kabullenip masrafları üstleneceğini belirtti. Aracın kazalı fotolarını aşağıya ekledim.
Tampon hasarlı, bagaj kapağı boyasız düzeltöeyle onarılabilecek düzeyde hafif bir hasar var. Ve sağ arka lambanın da bir sekmanı kırılmış durumda.

Sizlere sormak istediğim soru ise sizce aracı karşı tarafın sigortasından yaptırıp tampon ve lambayı orjinali ile mi değiştirmek daha mantıklı? Yoksa tampon ve farı adam kabul ederse (kendi cebinden) değişim yerine onarma işlemi mi daha mantıklı?

ec0fb5cfb4ef859ee183779cb2770e7f.jpg
962b9355c2423dc3365dfc6734346c8e.jpg
eb4f0ca45568ffbe4326938780a516c4.jpg
ec0fb5cfb4ef859ee183779cb2770e7f.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2018
Araca gözünüz gibi bakacaksınız. satarken 1000-2000 TL fazlasına satacaksınız belki denyonun biri alacak sizin gözünüz gibi baktığınız arabanızın 1-2 sene de haşatını çıkartacak. Sizce bu kadar ayrıntıcı olmaya değer mi? Bırakın dünya malı siz keyfinize bakın :)
Bu olayda zaman geçti ve bir şeyler yoluna girmiştir. Yine de kendi tecrübem anlatmamda yarar olabilir.

Düz yolda, akşam trafiğinde makaslı ilerleyen motosikletlerden biri sağ arka tampona girip hasar oluşturdu. Kenara çektik, çocuk geldi, hatasını kabul etti. Ustamla görüşüp durumun fotoğraflarını çektim. 300 liraya tamir olacağını söyledi. Ben hiç ağzımı bile açmadım, değişim veya tamir konusunda. Çarpan çocuk kabul etti rakamı.

Ancak, üzerinde para olmadığını, 1 saat sonra havale yapacağını söyledi. Ne kadar temiz yüzlü bir delikanlı olsa da paranın ne insanları bozduğunu gördüğümden ve kaza anında verilen sözlerin olay soğuduğunda unutulduğuna çok şahit olduğumdan kendimi de güvene almak istedim, mecburen. Telefonumda yüklü Mobil Kaza Tutanağı uygulamasını açıp sanki bildirim yapacak gibi bilgileri girdim. Olay kaydı, konum bilgisi, belgelerin fotoğrafları, kazanın tarifi, skeci, olay yeri ve hasar fotolarını telefona yükleyip tutanak ifadelerini sesle yazdırdık, en sonda dokunmatik ekrandan imzalarımızı aldık ve tutanağı kaydettik. Sadece hasar talebini yapmadım ama bütün bilgiler bendeydi. Sanırım bilgiler bir şekilde karşı tarafa da gitti, ama emin değilim açıkçası.

1 saat sonra para geldi, gidip tamiri yaptırdım. Çocuk doğrucuymuş ama zamana göre safmış da. Ben adilik yapacak olsam, hem parayı alıp hem hasar kaydını işleme koyarak bir de sigortasından masraf alabilirdim de, eğer haram-helal inancım olmasa. Ancak, aksi halde, hasar kaydı oluşmasın derken hasarı cepten karşılamak zorunda kalmak da söz konusu olabilirdi.

Mobil Kaza Tutanağı uygulaması
Olayın maiyeti belli olduğu için siz sigortadan yaptırıp aynı zamanda da parayı aldığınız için çocuk size sebepsiz zenginleşme davası açsa büyük ihtimalle kazanırdı bide avukat mahkeme masrafı öderdiniz büyük ihtimalle. Neyse ki bunlar olmamış anlaşarak çözmüşsünüz olayı.

Karşı tarafın cebimden kabul etmesi elbette en iyisi.

Öncelikle o tampon tamir olur ki benim birçok noktadan sislerin dahi bağlantı ayakları kopmuş şekliyle ön tampon tamir olmuştu.

Stop için ayak geri kaynatılır gene ama orjinal gibi olmayabilir.

Siz karşı tarafı ikna ederseniz bir kaportacıya gidip bagaj düzeltme ve tamponu tamir ettirip temiz çıkma stop bulabilirsiniz.

Bu kadar işleri neden söyledim, çünkü yetkiliye çekerseniz en az 5-6 hasar kaydı çıkar.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ben de hasar kaydı oluşmasını istemiyorum ama karşı tarafın tutumu önemli tabi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri