Uzun yolda Sabit hız kaç olmalı?

Aracınız
Gözünüzü seveyim 80'le 90'la yol mu biter.

Otoyollarda hız sınırı 140 olsun diye şevkle bekliyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Honda CRV
Biraz açmak gerekiyor.
Nasıl?
> Genel düstur. Araçlar bir düşük hızda ve dur kalklarda çok yakar. Birde 90 km. hız sonrası yakıt artmaya başlar. Biri araç ağırlığından kaynaklı diğeri rüzgar kuvvetinden.
> Bir başka genel düstur. Yüksek vites düşük devir ile gitmek. Ekonomik sürüş sağlar.
> Sürdüğümüz aracı iyi tanımak. Benzin, dizel, lpg.
> Farklı şanzıman türlerinin olması.
> Rampa çıkışlarında Max torku korumak. Aracı baymamak.
> Yük durumu, klima, lastikler, yol durumu (kar, yağmur, sis, dağ, tepe vs.), araç bakımları vs.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.
Şöyle dıyım mesela benım Mazda 3 otomatık sanzıman oldğu ıcın 90 km sabt hızla cok yakıyor arac en duşük tüketımı 115 ıle gerceklestırıyor uzun yolda Şanzıman oranları etkılıyor baya

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
En ekonomik sürüş 2200 deviri geçmeden yapacagınız sürüştür. Bu hususa dikkat ederek çok fazla tasarruf yaptığımı söyleyebilirim.yüksek vites düşük devir her zaman tasarruf sağlar. 2000-2200 devirde 95-110 bandında gidiyorum. Ani hızlanma yapmıyorum kalkışlarda sert kalkmıyorum devir 2000'e gelmeden vites atıyor boylelikle. O hızla yol mu biter diyen arkadaşlar olacaktır elbette. Hem radara girme ihtimalim hem de kaza yapma riskim azalıyor. Az yakıtla çok km.yapıyorum.

Aracınız
Ben yasal hız sınırı neyse son noktasına kadar kullanırım :)

Çok uzun zamandır denediğim birşey var. Bir çoğunuz farketmiştir, 2 - 3 haftada bir 2000km uzun yol yapıyorum. Bu sürede çok yüksek hızlarlada gittim, yasal hız sınırlarında da gittim. Kullandığım güzergah bölünmüş yollar ve otobandan oluşmakta. En ideal kullanımım 130km/s'ye sabitleyip bütün yolu olabildiğince bu hızla gelmek oldu. Hem yolculukta geçen süre, hem önünüze aniden çıkan araçlar sonucu yavaşlamanız ve molada geçen süre ve ortalama hıza etkisi. Hem toplam yakıt tüketimi hemde ortalama hız üzerinden yaklaşık değerleri yazayım.

Hız sabitleyici 120km/s ile ortalama hız 101km/s yakıt tüketimi 50lt zaman 9,5 saat

Hız sabitleyici 130km/h ile ortalama hız 113km/s yakıt tüketimi 56lt zaman 8,5 saat

Hız sabitleyici 150km/s ile ortalama hız 120km/s yakıt tüketimi 70lt zaman 8 saat

Araç 1.5 dci 110hp dizel Nissan Qashqai düz vites

Otomatik fd6'mlada zaman olarak benzer değerler elde ediyordum. Yakıt lpg olduğu için litre bazında tabiki daha yüksek. Ama toplam TL bazında değerler çok yakın.

pasha

0
Aracınız
Kastamonu ılgaz dan yakıt aldım İzmit'e geldim otobanda 90 km sabit hızda gittim bazen 100 gördüm yol şartlarından dolayı yol bilgisayarı 5 lt gösterdi
Not : arka sağ porya gidikti ve sol tekerde fren merkezi takılı kalmış balatayı bitirmiş ? bazen ölüyordu . 2008 fd6 sedan LPG ile

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Ben devir Cruise'u kullanıyorum :p

İşin şakası o ama ekonomik gitmek istediğim zaman şöyle yaparım. Aracı 2000-2200 devir arasında tutarak, anlık yakıt tüketimini de gözlemleyerek ve aynı zamanda kadrandaki ark ışığının yeşil olmasına da özen göstererek kullanıyorum. Düz yolda bu şekilde araç 110-120 arasında bir hızda giderken biraz iniş varsa 130lara 140lara çıkabiliyor. Biraz yokuş varsa da 90lara iniyor. Ama gaza basma şiddetim aynı olduğu için devri hemen hemen sabit tutuyorum ve yakıt tüketimim artmıyor. Yolu da genelde 5.5-6.0 arası ortalama tüketimle tamamlıyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben yasal hız sınırı neyse son noktasına kadar kullanırım :)

Çok uzun zamandır denediğim birşey var. Bir çoğunuz farketmiştir, 2 - 3 haftada bir 2000km uzun yol yapıyorum. Bu sürede çok yüksek hızlarlada gittim, yasal hız sınırlarında da gittim. Kullandığım güzergah bölünmüş yollar ve otobandan oluşmakta. En ideal kullanımım 130km/s'ye sabitleyip bütün yolu olabildiğince bu hızla gelmek oldu. Hem yolculukta geçen süre, hem önünüze aniden çıkan araçlar sonucu yavaşlamanız ve molada geçen süre ve ortalama hıza etkisi. Hem toplam yakıt tüketimi hemde ortalama hız üzerinden yaklaşık değerleri yazayım.

Hız sabitleyici 120km/s ile ortalama hız 101km/s yakıt tüketimi 50lt zaman 9,5 saat

Hız sabitleyici 130km/h ile ortalama hız 113km/s yakıt tüketimi 56lt zaman 8,5 saat

Hız sabitleyici 150km/s ile ortalama hız 120km/s yakıt tüketimi 70lt zaman 8 saat

Araç 1.5 dci 110hp dizel Nissan Qashqai düz vites

Otomatik fd6'mlada zaman olarak benzer değerler elde ediyordum. Yakıt lpg olduğu için litre bazında tabiki daha yüksek. Ama toplam TL bazında değerler çok yakın.

En ideali tüketim için max. 120 km civarı makul duruyor, daha fazlası anlamlı bir süre kazandırmıyor ama yakıtı hissedilir şekilde arttırıyor (y)

Aracınız
Civic FC5 2017
hız olarak vermek yanlış olur şöyle açıklıyayım en hızlı ve az yakmak istıyor isenız aracınızın maksimum torku kacıncı devırde verdıgı km de son vites de kullanın boylece hem az yakar hemde hızlı gidersiniz bu bahsettıgım olay tüm motorlu taşıtlarda gecerlidir

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Açıkçası ben uzun yolda yakıt tüketimine çok bakmam. Arabanın verdiği nimetleri sonuna kadar kullanma taraftarıyım. Otobanda yol müsaitse 180 le de giderim. Ortalama 140 km ile basıyorum. Taktik maktik yok. Bam bam bam ? bir depo benzini 430 kilometre kullandım en son.

Geri