Vsa Error Hatası?

Öncelikle Selamın aleyküm. Civic 2011 hb aracım var. Sabah çalıştırdığımda system check error vsa diye uyarı verdi. Şuan ekranda VSA uyarısı gözüküyor. Bu hata hakkında bilgisi olan var mı?

SM-A505FN cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Bir sene oldu lastik değişeli. Uyarı vermeden önce araci çalıştırdığımda hiç çalışmadı, sonra tekrar çalıştırmayı denedim. Çalıştırma düğmesine biraz basılı tutunca calisti. Birkaç saat sonrada vsa error diye uyarı verdi. Sanayide bilgisayardan uyarıyı sildiler. 3 gündür araç kapının önünde yatıyor. İs çıkışı çalıştırıyordum ama hata almıyordum. Bugün çalıştırdım aynı uyarıyı aldım. 50 km filan yol yaptım, uyarı duruyor ancak başka bir sorun göremedim..

Abs kablolarınızı kontrol ettirmenizde fayda var.VSA ABS sistemi üzerinden çalışıyor.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, bujilerden olabilir mi, uyarıyı sildikten sonra tekrarlarsan bujileri değişelim filan dediler, bundan olma ihtimali var mı?

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, bujilerden olabilir mi, uyarıyı sildikten sonra tekrarlarsan bujileri değişelim filan dediler, bundan olma ihtimali var mı?

Vsa nın bujiyle ne gibi bir alakası olabileceğini anlayamadım.Vsa aracın lastiklerini kontrol eden bir sistem.Savrulmayı yada patinajı engellemeye yönelik.Bunu da abs sistemini kullanarak yapıyor.Arıza VSA kaynaklıysa eğer abs kabloları,beyni gibi yerlerdedir diye düşünüyorum.Bujiden nasıl bir etkisi olur bilemedim

Vsa nın bujiyle ne gibi bir alakası olabileceğini anlayamadım.Vsa aracın lastiklerini kontrol eden bir sistem.Savrulmayı yada patinajı engellemeye yönelik.Bunu da abs sistemini kullanarak yapıyor.Arıza VSA kaynaklıysa eğer abs kabloları,beyni gibi yerlerdedir diye düşünüyorum.Bujiden nasıl bir etkisi olur bilemedim

Arabadan anlamadığım için yorum yapamıyorum. Malüm sanayi olayı biraz sıkıntılı. O yüzden haftaya cumartesi tanıdık birisine götürcem.. Belki bilen yaşayan birisi vardır benimde ön bilgi olsun diye buraya yazdım. Bakalım tanıdık ne diyecek

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
OBD soketinden uyarı lambasını yakan hata kodunun uygun bir cihaz ile bağlanılarak silmeden önce DTC kaydından okunması lazım, o kodun bir karşılığı olacak P0101 PXXX vs gibi bir kod, o şekilde kolay çözülebilir, servise uğruyorsanız servislerde Multiscan diye tabir edilen sanayideki OBD cihazlarından çok daha uyumlusu vardır, arıza tespit prosedürü problem olmaz ise oradan problem öğrenilip dışarda yaptırılabilir belki.

çünki VSA da çok fazla detay var mesela örnek vermek için sallıyorum: VSA ya etki edebilen abs encoder dişlileri, şanzıman prizdirek miline bağlı olan hız sensörü, EPS li direksiyon sistemlerindeki direksiyon kolonu altındaki direksiyon açı sensörü, akü zayıflaması, akü bağlantı gevşekliği, sigorta kesmesi, şarj dinamosu, buji bobin gibi parçaların enterferans yaratması gibi.

Geri