VTEC NEDİR NASIL ÇALISIR

Etacli

0
Vtec tüm civic lerde mevcut mu yada 2012 fb7premium da var mı motor üzerinde yazı olması gerekir diyo bazıları ben göremedim vtec diye bi yazı ama arka camda yapıştırma bir.şekilde i-vtec yazıyor

SM-G925F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Evet mevcut. Gün geçtikçe geliştiriyorlar.
Sizin aracın motor özelliği
Su soğutmalı, 4 zamanlı, SOHC i-VTEC, 16 subaplı, enine yerleştirilmiş 4 silindir
Diye geçiyor. İ-vtec 4 zamanlı sisteme sahip. Konu başında açıklanmış bakmanız yeterli.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

revo91

0
Aracınız
Güzel bir konu, teşekkür ederiz öncelikle.
Yalnız benim kafama takılan nokta şu; Sohc vteclerde vtec açma devri var mıdır? sabit midir? yoksa düşük devirlerde gaza yüklendiğimizde herhangi bir devirde vtec devreye girer mi?
Bazı forumlarda biraz araştırma yaptım ama net bir cevaba ulaşamadım. Bazıları 4200rpm/dd da vtec açar demiş bazısı 3000rpm/dd da açar demiş.
Bu konu hakkında yorumlarınız nelerdir?

Etacli

0
Aynen bunu bende merak ediyorum. Hatta ben hiç fark edemedim vtec açılıyor mu açılmıyor mu bazen gaz kesilip birden geliyormuş gibi bi hisse kapılıyorum sanırım vtec dedikleri şey bu diyorum ama bende bu olay farklı devirlerde oluyor. Benim tecrübeme göre motorda dolma gibi bir şey oluyor ondan sonra açılıyor yani bana göre belli bir devirle alakası yok diyelim ki 3000 devirde araç bir müddet 3000 devirde sabit giderken böyle bir his oluyor yada 4000 de ..

İlbeyli58

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Doch vtecler 5500 dd
Vtec E 3200 dd
İ-vtec ilk 1-2-3 ekonomik dip gaz basınca 4. Zamana geçer tam performans elde dersiniz. Her hangi bir devir aralığı yok diye biliyorum. Elektronik gaz pedalı.

revo91

0
Aracınız
[MENTION=2650]h.k_ahmet[/MENTION] Bizim araçlar Vtec E diye mi geçiyor yani
i-vtec ten kasıtları FD6 kasalardaki değil mi?
Onlarda devir kaçta olursa olsun gaz tepkisine göre elektronik olarak vtec açıyor diye okumuştum dediğiniz gibi

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
[MENTION=2650]h.k_ahmet[/MENTION] Bizim araçlar Vtec E diye mi geçiyor yani
i-vtec ten kasıtları FD6 kasalardaki değil mi?
Onlarda devir kaçta olursa olsun gaz tepkisine göre elektronik olarak vtec açıyor diye okumuştum dediğiniz gibi
2001-2006 arası civic 7. Nesil es veya ls yani halk tabiriyle vtec 2 olarak geçer. Motor kodlu d16v1.
Fd6 ve Fd7 i-vtec
Vtec 2 için "Vtec çalışma mekanizması" konusu var. Tafsilatlı anlatıyor oradan ayrıntılı bilgi edinebilirisin.

Geri