Vtec yag önerisi

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam 10w40'dan direk sıfır numaraya düşmek motor afallamasın .
Birde araç eski model olduğu için. İlk olarak beş serisine bakmak. Tecrübeden sonra sıfır numaraya geçmek daha mantıklı olmaz mı?

Faaliyet ayn-ı lezzettir.
Motor iç temizleyici kullanmazsa 0w20 ye geçmesi anlamsız. Motorun iç yüzeylerinde balçık gibi kalmıştır 10w40 muhtemelen heryerde. Erzurum soğuk olduğu için de viskozitesi bizim İstanbulda veya iç anadoluda kullandığımız 5w30 kıvamından daha kalın olacaktır ilk çalıştırmada. Motor ve yağ pompası rahatlar diye düşünüyorum. 5w30 ve 0w30 genelde Kışın -10'un altında seyreden bu memlekette 0w20 kadar fark yaratamaz hocam. Ankara olsaydı yine iyi.

Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar hepinize ilgşniz için teşekkürler motül 8100 5.30 tam sentetik kullanmaya karar verdim ancak motor içi temizleyici dediginiz nedir nasıl bsy

PRO 7 Plus cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
İsmail Hocam bende aracımda 5w30 Motul kullandım son bakımda sanırım önceden hep 10w40 kullanılmış motor temizleme yapmam lazım mıdır birde bu tip ürünlerden hep korkmuşumdur daha önce kullandınız bir zararı var mı motor a ?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
İsmail Hocam bende aracımda 5w30 Motul kullandım son bakımda sanırım önceden hep 10w40 kullanılmış motor temizleme yapmam lazım mıdır birde bu tip ürünlerden hep korkmuşumdur daha önce kullandınız bir zararı var mı motor a ?
Hocam genelde önermem ben de ancak uzun süreli 10w40 gibi veya kötü kalite yağ kullanımlarında, geç yağ değişimi yapıldığında ve çok yüksek kilometreler kullanıldığı zaman araçlar, bu katkı kullanılmalı. 100binde bir kullanılmalı diye düşünüyorum en azından. Bu tip deterjanların yeni araçlarda gerkeliliği yok ben de kullanmadım.

Bunu katıp 10dk aracı boşta çalıştırıp yağla birlikte boşaltıyorsun gidiyor. Yağ değişimlerini sık ve hep aynı tür yağdan yapanlara gerek yok. Ancak iyi bir yağın kalitesini göstermesi için bunu 10w40 tan sonra kullanmak şart.

Aracınız
Hocam genelde önermem ben de ancak uzun süreli 10w40 gibi veya kötü kalite yağ kullanımlarında, geç yağ değişimi yapıldığında ve çok yüksek kilometreler kullanıldığı zaman araçlar, bu katkı kullanılmalı. 100binde bir kullanılmalı diye düşünüyorum en azından. Bu tip deterjanların yeni araçlarda gerkeliliği yok ben de kullanmadım.

Bunu katıp 10dk aracı boşta çalıştırıp yağla birlikte boşaltıyorsun gidiyor. Yağ değişimlerini sık ve hep aynı tür yağdan yapanlara gerek yok. Ancak iyi bir yağın kalitesini göstermesi için bunu 10w40 tan sonra kullanmak şart.
Hocam son bakımda
MOTUL 8100 ECO-NERGY 5W-30
kullandım. Bakıma 2-3 bin km kaldı 10w40 kullanırken hiç yakma yada eksiltme yapmıyordu 5w30 a geçtiğim de eksiltme durumunu test edemedim çünkü yağ kaçağı var araçta şu an önce vtec selenoid den kaçırdı onu kestik şimdide krank keçesinde atıyor bir kaç damla bir sonraki bakımda sizce 5w30 mu yoksa 10w40 mı devam edeyim yada öneriniz nedir.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam son bakımda
MOTUL 8100 ECO-NERGY 5W-30
kullandım. Bakıma 2-3 bin km kaldı 10w40 kullanırken hiç yakma yada eksiltme yapmıyordu 5w30 a geçtiğim de eksiltme durumunu test edemedim çünkü yağ kaçağı var araçta şu an önce vtec selenoid den kaçırdı onu kestik şimdide krank keçesinde atıyor bir kaç damla bir sonraki bakımda sizce 5w30 mu yoksa 10w40 mı devam edeyim yada öneriniz nedir.
Dostum yağ kaçağı varsa 10w40 ile bu durum daha az olur ancak daha fazla yakıt sarfiyatı olarak size yansır ve araç soğuklarda daha zor ısınır. Kış da geleceği için Ankara'da 5w40'a yükselterek devam edin, 10w40'a çıkmayın. Motul 5w40 Xcess koyun bu bakımda.

Aracınız
Dostum yağ kaçağı varsa 10w40 ile bu durum daha az olur ancak daha fazla yakıt sarfiyatı olarak size yansır ve araç soğuklarda daha zor ısınır. Kış da geleceği için Ankara'da 5w40'a yükselterek devam edin, 10w40'a çıkmayın. Motul 5w40 Xcess koyun bu bakımda.
Hocam öneriniz Motul 5w40 Xcess midir eco-nergy göre farkı nedir...

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam öneriniz Motul 5w40 Xcess midir eco-nergy göre farkı nedir...
Viskozitesi daha yüksek yani biraz daha kalın, hths değeri de daha yüksek yani daha kalın bir yağ film tabakası oluşturur. Bir de API SN olduğu için daha yüksek kalitede bir yağ. Viskozite endeksi de daha yüksek. Onu ya da motul xmax'i alabilirsin. Yağ seviyeni de düzenli kontrol edin, minimum altına düşmesin.

Aracınız
Viskozitesi daha yüksek yani biraz daha kalın, hths değeri de daha yüksek yani daha kalın bir yağ film tabakası oluşturur. Bir de API SN olduğu için daha yüksek kalitede bir yağ. Viskozite endeksi de daha yüksek. Onu ya da motul xmax'i alabilirsin. Yağ seviyeni de düzenli kontrol edin, minimum altına düşmesin.
Şimdi baktım x max de 5w40 yok sanırım 0w40 çıkıyor genelde o yüzden xcess uygun oluyor sanırım bana

Geri