Civic FK7 Yağ lambası hakkında

rider

0
İşte sorun da orda zaten bakımın yeni yapılmasına rağmen uyarı ışığı yandı. İşaret için inceledim kitapçığı şu şekilde gördüm.
Ekli dosyayı görüntüle 6467
Ekli dosyayı görüntüle 6468

Altında dalga olması düşük yağ seviyesi, normal ise düşük yağ basıncı diyor anladığım kadarıyla.

Üstad ben bu açıklamayı kitapçıkta bulamamıştım , eklediğin iyi olmuş.
O zaman durum anlaşıldı sayılır , söylediğim gibi 190 civarı giderken ani sert fren yapmak zorunda kalmıştım , bu hareket karterde çalkalanmaya sebep oldu muhtemelen ve sensör bunu yağ seviyesinde eksiklik olarak algıladı . Sizde de benzer bir durum olmuştur muhakkak

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Bende olan ilk durumda aracı performanslı kullanıyordum dediğiniz gibi yapmış olabilirim ikinci yanışında da uzun süreli kullandım uzun yoldaydım 120-130 altına inmedim orada oldu bilemiyorum artık. @rider

Moderatörün son düzenlenenleri:
Biraz evhamlı görünüyorum belki ama yağ pompasında sıkıntı olmasın? Yağ az uyarısını veriyorsa motordaki sensörler söyler bunu karterde olmuş olmamış kime ne.

Yağ pompasında sıkıntı varsa motor yatak sarmaya kadar gider, bence kontrol ettirmekte fayda var.

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
geçen gün uzun yol yaptım 80-110km hızlarda 120km yol gittikten sonra mola verdim soğusun biraz diye 1-2dk rölantide çalıştırıp stop ettim sonra tekrar çalıştırıp dinlenme alanından çıkışta otoban hızına kısa sürede emniyetle ulaşmak için vitesi S ye takıp çıktım kısa sürede 140-160km hıza ulaşıp çok kısa süre bu hızda gittikten sonra fren yapmadan gaz kesip yavaşladım ve 100km hıza indim sonra benim civic lcd ekranda yağ seviyesi düşük mesajı simgesi gösterip uyarı verdi başka bir lamba yanmıyordu, otobanda duramadımda 3-4km gidip yol üzerinde bulduğum tır parkına çektim arabayı açtım kaputu baktım motor yağı ağzına kadar dolu:) tekrar marşa bastım problem görünmüyordu uyarı mesajı yok oldu. Ulaşacağım yere vardım motoru iyice 1-2 saat soğutup tekrar baktım motor yağına yine motor yağı ağzına kadar doluydu.

1.5 turbo civic lerin böyle kötü bir huyu var sanırım, alt tarafı 150-200km yol gidene kadar hem yağ uyarısı verdi hem de lastik basınç uyarısı verdi. Baktım ki lastiklerde de bir sorun yok. :)

Neyse zannetmiyorum ciddi bir problem olacağını.

Aracınız
Civic FC5 2018
motora konan yağ litresi düşük olabilir. Biraz ekleyin. tekrar deneyin eğer problem devam ediyorsa müşürden kaynaklıda olabilir.

Aracınız
Civic FC5 2018
Selam arkadaşlar. Bende 2018 fc5 kasa var. Yukarıdaki yazıları okudum. Benzer sorun bende de mevcut. Araçla belli bir km (ortalama 50-60) yol yaptıktan sonra sarı renkte yağ lambası uyarısı veriyor. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırdığımda sönüyor. 5-10 dk tekrar kullandıktan sonra tekrar yanmaya devam ediyor. Yani kontağı kapattığımda sönüyor. Belli bir süreden sonra tekrar yanmaya devam ediyor. Sabahları hanım işe giderken ve gelirken (toplam 35 km) yanmadığını belirtiyor. Arabanın motoru sıcakken ben kullandığımda beli bir süreden sonra yanmaya başlıyor. Ankara da yetkili servise gittim. Yağ seviyesinin normal olduğunu ve bir sorun olmadığını belirttiler. Yağ kaçağı var mı diye baktılar. Sorun bulamadılar. Bilgisayara bağlayıp hata kodlarına baktılar yine sorunla karşılaşmadılar. Hafta sonu Yalova ya gideceğim. Bu sarı renkte yağ lambası uyarısı canımı sıkıyor. İnşallah bir sorun çıkmaz. Bu konuda net bir çözümü bilen varsa yardımcı olabilir mi arkadaşlar. Rabbim kazasız belasız sürüşler nasip etsin hepimize.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Arkadaşlar, servisin hangi yağı koyduğunu nereden bileceğiz. Honda dış tedarik yağ yazıyor faturada ben 10 bin bakımına yeni götürdüm fk7 aracımı özellikle bahsettim honda type 2 diye zaten biz de 1 tane yağ var hondanın dışarıda ürettirip yolladığı onu koyuyoruz dediler.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Arkadaşlar, servisin hangi yağı koyduğunu nereden bileceğiz. Honda dış tedarik yağ yazıyor faturada ben 10 bin bakımına yeni götürdüm fk7 aracımı özellikle bahsettim honda type 2 diye zaten biz de 1 tane yağ var hondanın dışarıda ürettirip yolladığı onu koyuyoruz dediler.

Faturada Honda dışı tedarik yazıyorsa o yağ Honda Genuine Motor Oil Type 2.0 değildir. Type 2.0 koyduklarında faturada Type 2.0 yazıyor. Başka bir yağ konulduğunda Honda Dışı Tedarik yazıyor. Mesela cam suyunda falan da Honda Dışı Tedarik yazar. Hangi yağın konulduğunun takipçisi olun. Yağ değişimi esnasında servise girmek istiyorum deyin. Muhtemelen izin vermeyeceklerdir. Bu durumda da aracınıza özel Type 2.0 yağ bidonunun açılış ve aracınıza koyuluşunu gösteren video isteyin. Ben son bakımda öyle yaptım :)

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Bizde başka yağ yok diyorlar tek yağ kullanıyoruz diyorlar.

Dediklerine pek güvenmeyin derim.

Ben servise indim. Devasa bir tankın içinde (belki 10 tonluk bir tank, neredeyse bir oda büyüklüğünde) Castrol 0w-20 Motor yağı var. Onu bir pompa yardımıyla dolduruyorlar. Bir de bizim araçlar için özel sanıyorum 4 litrelik küçük bidonlar var, Honda Genuine Motor Oil Type 2.0. Benim de ilk bakımda Castrol koymuşlardı. Ben bunu faturaları incelerken bakımdan 5 bin km sonra fark ettim. Şikayet için servise gittiğimde servis danışmanı böyle bir şey mümkün olmadığını, zaten ellerinde sadece tek tip yağ olduğunu söyledi. Bu araçlara Honda Genuine Motor Oil Type 2.0 koyuyoruz dedi. Ustanın yanına indik aşağı ustaya hangi yağı koyuyorsunuz diye sorduğumda o devasa tanktan gelen pompayı gösterdi. Sonra kıvırmaya çalıştılar falan.. Artık takipçisi oluyorum. Siz de ısrarcı olun bence.

Geri