Yag pompasi

Aracınız
arkadaşlar başımdan geçen bir deneyimi anlatmak istiyorum,
eski aracım 97' euro civic 16i LS modeliydi.
gerek performans, gerek yakıt olarak aracımı seviyordum.
iç dizayn malzeme kalitesi olarak ies lerden iyiydi diyebilirim.
yakıt olarak 17 kuruş civarlarında dolanırdı. lpg almayı unutmuştum.

kış aylarında yağ lambam motor soğukken yanıp yanıp sönerdi. motor ısınınca geçerdi.
malumunuz birçok ustaya sordum, danıştım herkes farklı şeyler söyledi.
bende sensörün arızalı olduğuna ve kışın normal olduğuna kanaat getirdim.
çok geçmedi araç hareret yaptı, conta değiştridim.
bir hafta sonra araç kol çıkardı. krank piston ne varsa değiştridim. allah tan blokta birşey yoktu.

motor yapılırken hararetin nedenini buldum. LPG hortumları çatlamış yırtılmış... bakım yapan servisler sağolsun farketmemişler!

geçen hafta arkadaşımın HRV sinin de motor yediğini duydum.
araç benimki gibi yağ lambası yakmış bazen. ustası ona diferansiyelle alakalı olduğunu söylemiş !
biraz devam ettikten sonra araç yatak sarmış.

bu olaylardan sonra 2. el araç alacak özellikle 2000-2008 arası alacak arkadaşlara tavsiyem,,
aracı alınca karteri söktürün, yağ pompanızı değiştirin,radyatör ve termostatı yenileyin, fan müşürünü değiştirin. LPG tesisatını yeniletin size maksimum 1000 lira civarına mal olur ama tecrübe yaşamazsınız.
malum o yaştaki araçlar 200k-300k limitinde oluyorlar.
herkese keyifli sürüşler,,,

Aracınız
Euro civic lpg de hararet yapmiyormuydu notmaldede ışıklarda fekan durduğunu da

Tapatalk....

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Yanlışta biliyor olabilirim, euro civiclerde hareret sorunu var diye bir ara duymuştum.
Konfor konusunda euro civicler ies lerden çok daha iyi, görüntü konusunda da iesler daya güzel :)

96 euro civic iki yıl kadar kullanmıştım, konforu yılına göre çok iyiydi.

Aracınız
Yanlışta biliyor olabilirim, euro civiclerde hareret sorunu var diye bir ara duymuştum.
Konfor konusunda euro civicler ies lerden çok daha iyi, görüntü konusunda da iesler daya güzel :)

96 euro civic iki yıl kadar kullanmıştım, konforu yılına göre çok iyiydi.

herkes euro civicleri ingiliz koşullarına göre yapılmış diye biliyor.
termostat, hareret müşürü, termostat diğer civiclerle aynı,
ama yazılımsal olarak bir fark var mı bilmiyorum.

gelelim hareret konusuna,
harereti yemenin sebebi bana göre, termostat devir daim, radyatör bakımlarının yapılmamış olması.
halbuki 2. el bir araç alındığında bence soğutma sistemi ve conta(orjinaliyle) değiştirilmelidir.
bizde dahil araba alınca ona sıfır araç gözüyle bakıyoruz. ama yılların verdiği yorgunluğu motorun ve diğer aksamların içinin ne durumda olduğunu göz ardı ediyoruz.
ben aracı ankara şehiriçinde sıkıştırmalı kullanmama rağmen hararetle karşılaşmadım taaa ki lpg regülatör hortumları ömrünü tamamlayana kadar.
velhasıl 2. el araç alıyorsak km si 200k ya gelmişse mutlaka alır almaz bir bakıma sokmalıyız makisimum 1000 lira civarlarına mal olur ama rahat rahat bineriz.

Aracınız
ies ve vtec 2 lerde 140-150 bin kmde termostad bozuluyor şansıznız varsa açık kalır ama kapalı kalıpda farketmezseniz yine şansınız varsa contayla kurtarırsınız, o yüzden 140-150 bin gibi termostadınızı değiştirin orjınalı 150 lıra servislerde

Aracınız
bende aracı aldım 3. gün kucakladım yag pompasından. arac gec calısıyodu ustalar servis bı halttan anlamadı kımse en son lpg bıttı gıbı stop ettı calıstırdım 100 metre gıttı stop mars bıle basmadı.lamba felan yanmadı zaten. motor kılıt kımse yapamadı. gıdıp ankaradan 2001 ies motoru taktık. 200 liralık pompa 4000 lira masraf açtı 2011 de. cıkacagı varmış dedık kabullendık.

Aracınız
bende aracı aldım 3. gün kucakladım yag pompasından. arac gec calısıyodu ustalar servis bı halttan anlamadı kımse en son lpg bıttı gıbı stop ettı calıstırdım 100 metre gıttı stop mars bıle basmadı.lamba felan yanmadı zaten. motor kılıt kımse yapamadı. gıdıp ankaradan 2001 ies motoru taktık. 200 liralık pompa 4000 lira masraf açtı 2011 de. cıkacagı varmış dedık kabullendık.

allah kaza bela göstermesin de ama hondanın böyle şeyler yapması can sıkıyor.

Geri