Yağmurlu havalarda Cruise Control Kullanımı

MadnoH

0
Merhaba Arkadaşlar,

Malum kış mevsimindeyiz. Yağmur ve bazı bölgelerde kar, belli bir süre olsa bile artık hayatımızın parçası. Dolayısı ile bu şartlarda seyrederken trafikte çok daha dikkatli olmamız gerekiyor.

İşte tam bu noktada Cruise Control kullanımı ile ilgili hayati bir bilgi vermek istiyorum. Bir çoğumuz Cruise Control kullanmanın yağmurlu havalarda daha güvenli olabileceğini düşünüyor olabiliriz. Çünkü, algımız aracımız bu konumda daha ihtiyatlı davranıyor olması vs.. Ancak bu kesinlikle doğru değil.

Yağmurlu havada aracının cruise kontrol konumunda kullanılması, aracın kızaklama yapmasına ve lastiklerin asfaltla temasının kesilmesine ve ardından aracın yüksek oranda hızlanmasına ve tıpkı bir uçak gibi kalkışa geçmesine neden olabilir.

Bazı araçlarda standart olarak (Toyota Sienna Limited XLE gibi) silecekler çalışır durumdayken Cruise Control Modu' nu devreye almanıza izin vermeyen bir sistem bulunmakta. Ancak bizde yok.

YOL ZEMİNİ ISLAK YA DA BUZLU İSE KESİNLİKLE CRUISE KONTROL KONUMUNDA SÜRMEYİNİZ..

Herkese kazasız, keyifli sürüşler dilerim.

Fb7 cruise.jpg Fb7 cruise kontrol.jpg

Fd6 cruise.jpg Fd6 cruise kontrol.jpg

yağmurlu havada hangi akılsız kullanır şahsen merak ediyorum :) Özellikle doğuştan lpg li olduğu söylenen çok uyumlu ve otomatik vitesli hondası olanlar ve vites geçişlerini bilenler zaten normaldede kullanmazlar çünkü geçişler yada geçemeyişler, aracın sarsılması ve yokuşta motorun resmen anırarak sürekli ağlaması tam bir performans ve keyif kaybıdır gereksiz gibi hatta :) toyota içinde bir şey söylemek istiyorum. silecek kullanırken cruise control kullanımına güvenlik nedeniyle izin vermemekten daha evvel daha basit güvenlik önlemleri alsın mesela hava yastıklarının ebatlarından çalmasın. toyota markasını görünce cinnet geçiyorum kusurabakmayın

Son düzenleme:
Aracınız
Kullanım kılavuzunda yağmurlu havalarda kaygan zeminde ve yoğun trafikte hız sabitleyici kullanılmaması konusunda uyarı bulunuyor.

Aracınız
Ben kullanırken genelde Samsun Alaçam arası yol gidiyorum yaklaşık 80 km yağmurlu havalardada kullanıyorum ve bu güne kadar bir sıkıntısını görmedim. Yalnız söylediğiniz şeyler yanlıştır demiyorum bilinçli olarak kullanıldığında ve yol durumunu bildikten sonra kullanılabilir.

mert11

0
Genelde problem yağmurun tekerlekler ile yol arasında kaldığından cruse control de arabanın tam yola oturmadigi için arabanın fazladan gaz verdiği ve kontrol den çıktığı için yağmur lu havalarda tavsiye edilmiyor. Bu bir tebrubedir olmaması olmayacağı manasına gelmez önce güvenlik.

FD6 ELEGANCE AT 2010

kara82

0
Aracınız
yağmurlu havada hangi akılsız kullanır şahsen merak ediyorum :) Özellikle doğuştan lpg li olduğu söylenen çok uyumlu ve otomatik vitesli hondası olanlar ve vites geçişlerini bilenler zaten normaldede kullanmazlar çünkü geçişler yada geçemeyişler, aracın sarsılması ve yokuşta motorun resmen anırarak sürekli ağlaması tam bir performans ve keyif kaybıdır gereksiz gibi hatta :) toyota içinde bir şey söylemek istiyorum. silecek kullanırken cruise control kullanımına güvenlik nedeniyle izin vermemekten daha evvel daha basit güvenlik önlemleri alsın mesela hava yastıklarının ebatlarından çalmasın. toyota markasını görünce cinnet geçiyorum kusurabakmayın
Evet lpgli otomatik kullanıyorum ve yokus yukari cruise control resmen sacmaliyor. Gereksiz sekilde 5000 devirlere kadar hizi korumak icin cikiyor ve arabadakiler ne oluyor soforun kafasi mi guzel diye manali manali bakiyorlae

Geri