Yakıt problemi (Çok mu yakıyor)

Aracınız
Civic FD6 2008
Herkese merhabalar. 2008 Model Civic FD6 1.6 Dream Benzinli otomatik aracım 100 KM. De 16.1 LT yaktı. Araç 150 binde. Aracı yeni aldığım için normal mi bilmiyorum. Şehir içi kısa mesafe kullanıyorum. Yoğun trafik oluyor bu hafta ölçtüm.Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Eğer fazla ise nereye gösterebilirim, problem ne olabilir. Şimdiden teşekkürler.

Aracınız
Civic FC5 2019
Ev okul yaklaşık 1 km ve genelde eşim kullanıyor, 19 litre civarında yakıyor:) çok yakıyor gerçekten kısa mesafelerde, geçenlerde bilerek otobana girip ortalama düşsün diye 100 km yol yaptım :)

Ad Soyad
Adem Sönmez
Aracınız
Civic FD6 2008
Ev okul yaklaşık 1 km ve genelde eşim kullanıyor, 19 litre civarında yakıyor:) çok yakıyor gerçekten kısa mesafelerde, geçenlerde bilerek otobana girip ortalama düşsün diye 100 km yol yaptım :)
? Aynı şeyi birtek ben yapmamisim demekki. Otobanda 100km de kaç yaktı hocam

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Hocam 172 km de 213 TL fiş.
Ortalama hız nereden bakılıyor bilmiyorum
Genelde kısa mesafe ve dur kalk (172 km nin 50 km si açık yol, 110 kmsi dur kalk ağırlıklı.
Ltf nedir bilmiyorum,
Subap ayarını dün yaptım ama usta benzinde kullan demedi gazı fullememi bitene kadar kullanıp tekrar fullememi istedi . 50km benzinde kullanmam fayda sağlar mı bilgim yoktu ?
Araç otomatik yeni aldım , bende tam özelliklerini bilmiyorum ama herkes 8-12 lt diyor benim 17 çıkıyor can sıkıcı ,harcadığı benzinde hariç.
Birde 5-6 litre olanlar var , benim yol bilgisayarı 16-18 lt arası değişiyor ve yol bilgisayarinin olctugu değer kadar alınca fulleniyor. Yani doğru ölçüyor.
LPG arayini yeni yaptırdım. Filtreleri mi değiştirdim. Subap yaptırdım. Bilgilerini değiştirdim. İnşallah düzelir ama yol bilgisayari 16 gösteriyor yine
Subap ayarından sonra yakıt haritasının düzelmesi için benzinde kullanılır. Sonra ona göre lpg ayarı daha sağlıklı olur. Ltf değeri uzun yol yakıt hava karışım oranını gösterir. Sizin araçta ortalama hız ve Ltf'yi ekrandan göremezsiniz. Obd ile bağlayıp bakılabilir. Çok dur kalk yapmakta yakıt miktarını arttırıyor.
Uzun yol sabit hızda yakıt denemsi yapılabilir.

buji değiştiren, subap ayarı yaptıran arkadaşlar... var mı bir gelişme acaba? Tavsiyeler, tercübeler nedir devam edelim, malum yakıt fiyatları uçtu :)

Ad Soyad
Adem Sönmez
Aracınız
Civic FD6 2008
buji değiştiren, subap ayarı yaptıran arkadaşlar... var mı bir gelişme acaba? Tavsiyeler, tercübeler nedir devam edelim, malum yakıt fiyatları uçtu :)
Fark olmadı, kısa mesafe dur kalk 18 litre yakıyor, uzun yolda 6-7 litre yakıyor. Yoğun trafik dur kalk var ise maalesef 16 nin altına zor düşüyor

Aracınız
Araç bakımlıda olsa, subap ayarı tam da olsa kışın %10-15 maalesef her araç fazla yakar.
Kış lastiğinden tutunda kalorilerin çalışmasına kadar birçok şey yakıtı artırıyor. Kısa mesafe, düşük vites zaten aracın en fazla yaktığı ortamdır. Havalar iyi oldukça, yaz lastiği ne geçince araç rahatlayacaktır.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri