Yeni Dizel Fc5 nasıldır?

mkkadi

0
DPFin bir ömrü var. Kullanılan yakıt kalitesi ve kullanım şekli ömrü etkiliyor. Ama tamamen tıkandığı durumda bile tamamen değiştirme olmaksızın temizlemesi yapılabiliyor. Ama sıvı veya kimyasal ile değil. Onlar doğru temizleme yöntemi değil. Doğrusu yakma ile gerçekleşiyor. Normalde bu filtre içindeki pisliği araç ısındıktan sonra yakarak temizliyor. Ama arabanın yaptığı temizlik sınırlı ve bir noktadan sonra yetersiz. DPF sokuluyor. Özel ısıtma makinalari ile temizlenip yeniden takılıyor. Böyle bir yerde temizlik yaptırılabilir. Tabi doğru kullanımda bu süre ciddi uzayacaktir.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2018
DPFin bir ömrü var. Kullanılan yakıt kalitesi ve kullanım şekli ömrü etkiliyor. Ama tamamen tıkandığı durumda bile tamamen değiştirme olmaksızın temizlemesi yapılabiliyor. Ama sıvı veya kimyasal ile değil. Onlar doğru temizleme yöntemi değil. Doğrusu yakma ile gerçekleşiyor. Normalde bu filtre içindeki pisliği araç ısındıktan sonra yakarak temizliyor. Ama arabanın yaptığı temizlik sınırlı ve bir noktadan sonra yetersiz. DPF sokuluyor. Özel ısıtma makinalari ile temizlenip yeniden takılıyor. Böyle bir yerde temizlik yaptırılabilir. Tabi doğru kullanımda bu süre ciddi uzayacaktir.

Hocam dizel motorlar ile ilgili yada sanayi gibi bir yerde mi çalışıyorsunuz, gerçekten hem diğer forumda hem burda insanları artısı ve eksisi ile doğru bilgilendirdiğinizi görmekteyim.

Lenovo K33a42 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0
Zaten bende performans için dizel istiyorum ekonomi için olsa emin olun lpg alırım.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam asiri ekonomi aramiyorsaniz neden rs yada fk7 hatchback dusunmuyorsunuz ben mesela lpg ile asiri tuketimim ve afr ayari yapilamadigi nedeniyle keske rs alsaydim diyorum, dizeli de kullandim manuel exe asiri bir esprisi yok youtube da eco ile kapisip dizel geride kaliyor videosuna bakabilirsin. Yillik 15000 asmiyorsaniz aradaki binlerce liralik fark icin degmez bence tabi engelli araci almiyorsaniz. Bence bi test surusunde ciddi alici oldugunuzu gosterip rs i iyice test edin sonra dizel araciyla kiyaslarsiniz.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

mkkadi

0
@AHM@KESKİN Yok bankaciyim :) Bir şeyi almadan çok araştırma yapıp alma eğiliminde olan birisiyim. Bilmediklerimi de buradan bilgili arkadaşlardan öğreniyorum.

Kendi aracım 1.2 tsi ibiza. İlla dizelci birisi değilim. Babam dizel istediği için piyasadaki araçlar arasında honda dizel otomatik tercih ettik. Bence bu 3 araç arasında en ekonomik olan LPG'li versiyon. Tamam çok az yakmıyor ama sonuçta en ucuzu. Başlangıçta en ucuzu o. Büyük bir artı. Bu arada LPG konusunda @ywzckr çok bilgili. O ise durumdan memnun değil.

LPG en ekonomik dedik. Ama yine bence torkunun düşük olması, yüksek devir gerektirmesi ama anladığım kadarıyla LPGnin yüksek devire uygun olmaması ve CVT. Benim icin iyi bir sanziman değil. Ayrıca kapalı otopark sorunu da ayrı bir husus.

Turbo motor. En performanslı olanı. Üstelik dizelden daha ucuz fiyatı var. CVT de özel senkronize edilmiş. Tek eksisi yakıt. Aynı şartlar altında dizelden 2 3 lt fazla yaktığını düşünüyorum. Kendi aracım da turbo benzinli. Üstelik 1 tonluk araç. Buna rağmen çok rahat İstanbul İş trafiği 8 9 lt görüyor. Fabrika verisi çok daha fazla olan RSin 1.4 ton ağırlığı ile kendi testimde de düşük tüketime itemedim. Ama yine de performans isteyen için güzel tercih. Yakıt benim için önemli değil diyen veya senede az km yapan birisi bence bu aracı tercih etmeli.

Dizelin en büyük artısı ZF ve Tork bence. ZF sanziman CVT gibi sık bakım da istemiyor. Bu da bir avantaj. Üstelik 9 ileri uzun yolda çok ekonomik. Dizel servisi pahalı diyenler için aynı parçalar değişiyor. Dediğim gibi CVT olmaması servis için avantaj. Ayrıca LPG olmaması da ekstra bakım masrafindan kurtulmak diye düşünüyorum. DPF ise soru işareti.

Moderatörün son düzenlenenleri:

mkkadi

0
Son olarak DPF ile ilgili video ekliyorum. Yaptığım araştırmalar sırasında bu işin uzmanı bir tanıdık tarafından tavsiye edildi. DPF tikansa bile sökülüp temizliyorlar. Kimyasal falan yok. Su yok. Zaten filtreyi tıkayan parçacıklar yanarak yok edilmeli. Buradaki usta da uygun makine ile bunu yapıyor. Önemli bilgiler var. Kanalında da videolari var. Öncesi sonrası görebilirsiniz. Bence çok faydalı. Bu şekilde bir usta bulunması durumunda bu iş kurtarılır diye düşünüyorum. Tabi yine de kullanım tarzı, şartları ve yakıt çok önemli!

Moderatörün son düzenlenenleri:
Geri