Civic FC5 Yeni Honda Civic Ortalama LPG Yakıt Tüketimi...

Hafta sonu ankara sivas arası
2017 civic elegance otomatik lpgli aracımla.

Genellikle 100 -130 km hızla

30 litre lpg ile 418 km yol yaptım

30/418=0.072 litre km.de lpg yakmış.

LG-LS980 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Fenci

0
O hesaplma nasıl oluyor kardeşim ?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Lpg deponu fulle. Depo bitmeye yakın mümkünse aynı istasyondan tekrar fulle. Aldığı litreye ve ödedediğin ücrete göre hesabını yap. Mesela kuruş hesabı için ödediğin ücreti yaptığın kmye böl. Litre hesabı için 100×aldığın gazın litresi/km. Bu hesapla 100kmde harcadığın gazı bulursun. Km/aldığın gaz litresi hesabıylada 1 lt gaz ile kaç km yol yaptığını bulursun.
En son aldığım gaz çok kalitesiz çıktı. Araç gazı resmen içti. Birde çok sıkışık trafik ve soğuk havada tüketim inanılmaz arttı. Bu yüzden depoma hemen totalden gaz ekledim. Şuanda 95 km yol yaptım henüz tek diş lpg indi. Econ kapalı deniyorum. Econ kapalı iken daha fazla yol yaptığını farkettim ve araç daha perfprmanslı hale geldi. Sürüşüde çok keyifli oldu. Sanırım artık econ kapalı kullanacağım.

Lpg deponu fulle. Depo bitmeye yakın mümkünse aynı istasyondan tekrar fulle. Aldığı litreye ve ödedediğin ücrete göre hesabını yap. Mesela kuruş hesabı için ödediğin ücreti yaptığın kmye böl. Litre hesabı için 100×aldığın gazın litresi/km. Bu hesapla 100kmde harcadığın gazı bulursun. Km/aldığın gaz litresi hesabıylada 1 lt gaz ile kaç km yol yaptığını bulursun.
En son aldığım gaz çok kalitesiz çıktı. Araç gazı resmen içti. Birde çok sıkışık trafik ve soğuk havada tüketim inanılmaz arttı. Bu yüzden depoma hemen totalden gaz ekledim. Şuanda 95 km yol yaptım henüz tek diş lpg indi. Econ kapalı deniyorum. Econ kapalı iken daha fazla yol yaptığını farkettim ve araç daha perfprmanslı hale geldi. Sürüşüde çok keyifli oldu. Sanırım artık econ kapalı kullanacağım.

Önereceğiniz istasyon total midir peki ? 1 dişe 95 km muazzam bi rakam değil mi ? Aracım 3 günlük henüz 3 diş düştü 115 km yol yapmışım , ilk depo olmasından kaynaklı mıdır ? Sürüşüm oldukça sakin ve econ kapalı tabiki

Fenci

0
Önereceğiniz istasyon total midir peki ? 1 dişe 95 km muazzam bi rakam değil mi ? Aracım 3 günlük henüz 3 diş düştü 115 km yol yapmışım , ilk depo olmasından kaynaklı mıdır ? Sürüşüm oldukça sakin ve econ kapalı tabiki

Total shell opet po gibi markalar dışında ucuz diye bilinmedik istasyonları tercih etmemek gerek bence.
2. Diş henüz düşmedi ama düşmek üzeredir. Yani 2 diş lpg yaklaşık 100 km. Ama bu kallanım akıcı yolda trafiğe girmeden. Haftasonu inanılmaz trafikte kullandım aracı neredeyse 40 kuruş yaktı. Allahtan yaşadığım bölgede trafik pek yok. Econ gercekten lpgde bir işe yaramıyormuş. Bunuda görmüş oldum.

S

Silinen üye 11736

Guest
Aynı yerden araba aldık bir arkadaşımla, arada üç ay var bana econ tuşunu kullanmayın dediler, arkadaşıma bu tuş kesinlikle basılı olsun hiç kapatmayın demişler. Araçlar fc5 elegance eco otomatik.

ASUS_Z00AD cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aynı yerden araba aldık bir arkadaşımla, arada üç ay var bana econ tuşunu kullanmayın dediler, arkadaşıma bu tuş kesinlikle basılı olsun hiç kapatmayın demişler. Araçlar fc5 elegance eco otomatik.

ASUS_Z00AD cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Econ tuşunu şehir içinde kullanma dediler bana da bir faydasını göremezsin dediler .. uzun yolda aç faydalı olur diye bilgi verdiler .

ABurak

0
Aracınız
Econ tuşunu şehir içinde kullanma dediler bana da bir faydasını göremezsin dediler .. uzun yolda aç faydalı olur diye bilgi verdiler .

Arkadaşlar emin olun servislerde çalışan ustalar konuyla alakalı bizden daha az fikir sahibidir. Çünkü o arkadaşlar aracın üretim aşamasında görev almıyor ve teknik olarak herhangi bir bilgiye sahip değil. Ayrıca servislerde genelde iyi ustalar durmazlar, belli kıvama gelen usta gider kendi yerini açar. Kısacası o ustalar araçlar hakkında eğitim alıyor ve o eğitime göre bakım,onarım vs işlerini hallediyorlar. Bunun sonucunda da sorulan soruya bilmiyorum demek yerine kendi kendilerine yorum yaparak insanlara farklı ve çelişkili cevaplar veriyorlar. Bana göre bu iş tecrübe edilerek öğrenilecek bir iştir ve kullanım tarzıyla da çok alakalıdır. Benzinde etki eder, lpg de etki etmez diyenlere de anlam veremiyorum? Mantıken hiçbir tutar yanını göremedim bu söylemin.
Aynı durum satış temsilcileri için de geçerlidir. Adam araç satıp primini artırmanın derdinde ve sizi ikna edebilmek için her şeyi söylüyor. Örneğin: Bir bayi diyor ki fabrikasyon lpg'li araçla benzinli araçların motorları arasında 20 küsür parça farklı, diğeri diyor ki yok abi bir fark yok. İkinci bayinin elinde benzinli araç var ve lpg takarak satmak istiyor... Başka bir bayinin satış temsilcisi ise bu araç şehiriçinde km'de 25 kuruşun üstünde yakmaz yakarsa deponu doldururum diyor. Adama tam diyeceğim ki: "Arkadaş honda teknik verilerde şehiriçi yakıt tüketimi olarak 9,2 l/100km değerini vermiş. Genelde bilinir ki tüm araçlar gerçek hayatta bu verilerden fazla yakar diyelim ki bire bir teknik verileri tutturduk: 1litre benzine karşılık olarak yaklaşık 1,1-1,2 litre lpg tüketileceği gibi teknik bir gerçek varken bu araç 9,2*1,15=10,58 litre lpg/100km tüketir. Bulunduğumuz ilde lpg litre fiyatı 2,9 tl ve 10,58*2,9= 30,68 kuruş yapar. Senin dediğin 25 kuruşu yakması için (0,25*100=25 tl 25tl/2,9= 8,62 lt lpg/100km 8,62/1,15=7,5 litre/100km benzin) şehiriçinde 7,5 litre/100km benzin yakması gerekir. Sen nasıl olur da aracın teknik veriden fazla yakmayacağını ve hatta daha az yakacağını iddia ediyorsun? Madem araç şehiriçi 7,5 litre tüketecek ölçüde ekonomik Honda gerizekalı mı da sitesinde 9,2 diye değer verdi? ..." aklımda geçirdim ve sustum. Çünkü biliyordum ki o arkadaş yalan-doğru, bilgili-bilgisiz aracı satabilmek için her şeyi söyleyecek ve benim anlattıklarıma alakasız cevaplar vererek amaçsız ve sonuçsuz bir tartışmaya gidecek. Sonuç olarak kendimce bilinçli tüketici olarak o arkadaşın verdiği bilgileri dikkate almadan kendi mantığım ve sizlerin tecrübeleri ile aracımı aldım. Fakat bu konulardan habersiz birileri de araç alıyordu ve bu arkadaşın sözlerine inanarak aracı almış olabilirler.

Çok uzattım ve saptırdım konuyu farkındayım ama sonuç olarak kendimiz bilinçli olup sorgulamacı yaklaşmalıyız her şeye. Bir konuda bilgimiz olmayabilir ama öğrenmemek, araştırmamak için hiç bir sebep yok. En iyi öğrenme de tecrübe ile edinilendir bence. Dolayısıyla boşverin servislerin dediklerini kendiniz kendi şartlarınızda tecrübe edin ve karar verin eco mod işine. Forumun en büyük katkısı da bence tecrübelerin bir araya gelip ciddi manada faydalı bilgi sunması.

Aracınız
Merhaba Arkadaşlar,

Bende aracımı dün teslim aldım.LPG moduna geçince yol bilgisayarında ortalama yakıtı (lt/100km) (örnek:5,6/100) göstermiyor sanırım.Benzine alınca değerler geliyor.
Eski aracımda hatalı da olsa lpg de yol bilgisayarı ortalama yakıtı göstermeye devam ediyordu.

Geri