Civic FC5 Yeni Honda Civic Ortalama LPG Yakıt Tüketimi...

Aracınız
Civic FC5 2020
İlk depo ile 337 km yol yapmıştım. 2 depo da bitti. Sancaktepe-Bayrampaşa-Çorlu-Sancaktepe şeklinde kullandım. Ara ara bayram trafiği vardı. 350 km civarında depo bitti. Sakin kullanmadım. S modunu da açtığım oldu econ d modu da oldu. Bir miktar hız ve hızlanma için de deneme yaptım. Klima %90 açıktı. Sürekli sakin kullanımda d modu econ açık 400 ü geçeceğini düşünüyorum.

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

evet uzun yol görüyor yolun durumuna göre geçiyor bile @Ltf yorumu bu konuda dediği gibi yakıt gösterge dişleri 50-60 km de bir düşüyor 1030 km de 310 tl lik gaz alımı yaptım daha da düşermiydi evet biraz hız yaptım İstanbul-Çankırı arası 120 altı yok desem yeri hatta 170-190 aralığıda var araçlarımız UZUN YOLDA dizellerden daha ekonomik ben bunu anladım fakat şehir içi bi tık fazla dizelden o kadar da olsun
Hayırlı bayramlar kazasız belasız sürüşler olsun herkese

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0
Bi kıyaslama da benden olsun; benim araç 20 bine dayandı malum kasko sigorta yaptırdım evliliğe 2 ay kaldı araç bakıma şimdi girmesin bütçem yamuldu bu aralar diye bizim köye kullandığımız dedemden kalma arazilerde fındık işlerimiz var malum babamın eski emektar lpgli 75bg 2001 clioyu temizleyip bu sefer trabzona onla gideyim dedim.
90-110 arası hızla gittim yol çok yogundu bütün ışıklarda agresif kalktım 4000-4500 devirde değiştim ilk 3 vitesi 90 la 2750 devirde gidiyor 110 u 3100 devirde görüyor nalet çocukluğuma geri döndüm karadeniz şarkılarıyla gidiyorum hiç durmadım ortalama hızım 70-80 arasıdır. Lpg aldım 6.6 litre yakmış 100 km de 28 litre yakıtla 400-420 km arası yol yapıyor. Neyse Trabzonda tonyaya dogru daga tirmanmadan yakiti doldurdum, aracta 3 kisi geldik bagajda esyalarda vardi, sehir ici acayip kalabalikti arsine gectik geldik dolastim derken tekrar depoyu doldurdum 7.6 litre yakti 100 km de hadi basinc farki var filan desek tas catlasa 8 olur. Dönerken de bütün arabayı iç bagaj nişan eşyalarıyla yükledim. Dur kalklar çok fazlaydı yinede 7 litre üstüne çıkmadı tüketimde.
Ayni yolda fc5 ile bu kadar agresiflesmeden uzun yolda 1800-2000 devirde 8.2 litre ortalama elde edebildim en cok. Daga tirmandirirken de 12-13 litrenin altina inemedim.
Bonus;
Araç 17 yıldır bizdedir sıfır alındı 6-7 yıl önce lpg takıldı, çakıl toprak yolda kullanırız genelde araç boyasında taş izi yoktur bizim boyaya oranla öyle sağlam
Clio bozuk satihta bizim aractaki tak tuklari vermiyor arac 2001 hayret ettim
0-100 de aman aman acayip farketti diyemem
Vitesli arac acayip keyifli ozlemisim
Virajlarda fc5 in yanina bile yaklasamaz hic guven vermedi
Birde aks arızalanıyordu sanırım hafif sarsıntı vermeye başladı araç gaza yuklenirken indiğimde yorgun hissettiğimi farkettim
Frenler iyi durumda olmasina karsin isiklara 500 metre kala yavaslamaya basladim
Direksiyon turunun az olmasi ne demekmis insan eski arac surunce anliyor
fc5 e biraz sukrettirdi
Güzel tecrübeydi benim icin, fc5 bana göre az yakmıyor ama benden yavaş ya da daha sakin kullananlar vardır tabiki ama clioyu hızını alana kadar gazı kökleyerek kullanmama rağmen 6.6 lt gördüm benim arac icin bakimda bu durumlari obd verileriyle beraber dile getirecegim cunku yuksek devirde bile az yakiyor eski araclar bu biraz canimi sıktı acıkcası, biz fc5 de kasiyoruz az yaksin diye resmen. Yorumu sizlere birakiyorum saygilarimla.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2019
Yani clio ile fc5 i nasıl kıyaslarsınız bence biraz saçma olmuş.ne yakıt olarak ne performans olarak nede başka kullanım yönünden kıyaslanamaz

ywzckr

0
Yani clio ile fc5 i nasıl kıyaslarsınız bence biraz saçma olmuş.ne yakıt olarak ne performans olarak nede başka kullanım yönünden kıyaslanamaz

Hocam araci kiyaslama bonus olarak yaptigim birseydi, 500 litre bagaj hacmi var arac yuklu oldugu icin 100 kg fark var fc5 ile 1.4 75 bg araci 3000-4000 devir arasinda kullanimda fc5 den az yakiyorsa bence kiyaslanir size gore sacma olabilir, bana gore kiyaslanir goreceli kavramlar bunlar.

Aracınız
Civic FC5 2020
Bi kıyaslama da benden olsun; benim araç 20 bine dayandı malum kasko sigorta yaptırdım evliliğe 2 ay kaldı araç bakıma şimdi girmesin bütçem yamuldu bu aralar diye bizim köye kullandığımız dedemden kalma arazilerde fındık işlerimiz var malum babamın eski emektar lpgli 75bg 2001 clioyu temizleyip bu sefer trabzona onla gideyim dedim.
90-110 arası hızla gittim yol çok yogundu bütün ışıklarda agresif kalktım 4000-4500 devirde değiştim ilk 3 vitesi 90 la 2750 devirde gidiyor 110 u 3100 devirde görüyor nalet çocukluğuma geri döndüm karadeniz şarkılarıyla gidiyorum hiç durmadım ortalama hızım 70-80 arasıdır. Lpg aldım 6.6 litre yakmış 100 km de 28 litre yakıtla 400-420 km arası yol yapıyor. Neyse Trabzonda tonyaya dogru daga tirmanmadan yakiti doldurdum, aracta 3 kisi geldik bagajda esyalarda vardi, sehir ici acayip kalabalikti arsine gectik geldik dolastim derken tekrar depoyu doldurdum 7.6 litre yakti 100 km de hadi basinc farki var filan desek tas catlasa 8 olur. Dönerken de bütün arabayı iç bagaj nişan eşyalarıyla yükledim. Dur kalklar çok fazlaydı yinede 7 litre üstüne çıkmadı tüketimde.
Ayni yolda fc5 ile bu kadar agresiflesmeden uzun yolda 1800-2000 devirde 8.2 litre ortalama elde edebildim en cok. Daga tirmandirirken de 12-13 litrenin altina inemedim.
Bonus;
Araç 17 yıldır bizdedir sıfır alındı 6-7 yıl önce lpg takıldı, çakıl toprak yolda kullanırız genelde araç boyasında taş izi yoktur bizim boyaya oranla öyle sağlam
Clio bozuk satihta bizim aractaki tak tuklari vermiyor arac 2001 hayret ettim
0-100 de aman aman acayip farketti diyemem
Vitesli arac acayip keyifli ozlemisim
Virajlarda fc5 in yanina bile yaklasamaz hic guven vermedi
Birde aks arızalanıyordu sanırım hafif sarsıntı vermeye başladı araç gaza yuklenirken indiğimde yorgun hissettiğimi farkettim
Frenler iyi durumda olmasina karsin isiklara 500 metre kala yavaslamaya basladim
Direksiyon turunun az olmasi ne demekmis insan eski arac surunce anliyor
fc5 e biraz sukrettirdi
Güzel tecrübeydi benim icin, fc5 bana göre az yakmıyor ama benden yavaş ya da daha sakin kullananlar vardır tabiki ama clioyu hızını alana kadar gazı kökleyerek kullanmama rağmen 6.6 lt gördüm benim arac icin bakimda bu durumlari obd verileriyle beraber dile getirecegim cunku yuksek devirde bile az yakiyor eski araclar bu biraz canimi sıktı acıkcası, biz fc5 de kasiyoruz az yaksin diye resmen. Yorumu sizlere birakiyorum saygilarimla.

Usta az mı yaktı gerçekten bu nasıl iş yahuuu bi totimanlık var zaten bizim makinalarda
ama ben uzun yolda memnun kaldım sıkıştırdım yer yer 0,31 kuruşa gelmiş oda konfor farkı olsun
Fakat şu boya mesele bence yakıttan önemli be Başkan
Taş mıcır sesi cabası arabnın sacı ve boyası gerçekten çok ince bunda ticaret kanunlarımızda bir standart olmadığı için her marka istediği gibi at koşturuyor

ywzckr

0
Usta az mı yaktı gerçekten bu nasıl iş yahuuu bi totimanlık var zaten bizim makinalarda
ama ben uzun yolda memnun kaldım sıkıştırdım yer yer 0,31 kuruşa gelmiş oda konfor farkı olsun
Fakat şu boya mesele bence yakıttan önemli be Başkan
Taş mıcır sesi cabası arabnın sacı ve boyası gerçekten çok ince bunda ticaret kanunlarımızda bir standart olmadığı için her marka istediği gibi at koşturuyor

Hocam ben zaten kiyasi uzun yol icin degil, daga cikarken 3. Viteste 3-4k devirle 60 la ciktim sehir icinde dolastim 7.6 litre lpg yakti ben bu yakiti civic ile sehirlerarasi elde edemiyorum tek basima olsamda bana kalirsa cvt sanzuman yakiti etkiliyor fazlasiyla.
Boya konusu beni de deli eden kısım gecen sene nasilol zr53 seramik uygulamistim suan arac ustu kilcal cizikler var aracin boyasi cok ince malesef.

Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam ben zaten kiyasi uzun yol icin degil, daga cikarken 3. Viteste 3-4k devirle 60 la ciktim sehir icinde dolastim 7.6 litre lpg yakti ben bu yakiti civic ile sehirlerarasi elde edemiyorum tek basima olsamda bana kalirsa cvt sanzuman yakiti etkiliyor fazlasiyla.
Boya konusu beni de deli eden kısım gecen sene nasilol zr53 seramik uygulamistim suan arac ustu kilcal cizikler var aracin boyasi cok ince malesef.

Ben de seramik kaplama yaptırdım aynı şekilde çok kılcal Çizik var Ayışığı Honda da yapıldı
Uzun yol konusunda 7.7 Yaktım ben ama dediğim gibi 120 altı yok Ama bizim yol sizin karadeniz gibi çok engebeli değil araç yokuş yukarı çıkarken maalesef Çok bağırıyor oda şanzıman ve motorla alakalı olsa gerek ben deki Clio 2014 cruise control Sistemi daha güzel
Fc5 çabuk devir düşürüyor ve kontrol deki hıza çıkmak için bu sefer de gereksiz bağırarak yakıt harcıyor

ywzckr

0
Ben de seramik kaplama yaptırdım aynı şekilde çok kılcal Çizik var Ayışığı Honda da yapıldı
Uzun yol konusunda 7.7 Yaktım ben ama dediğim gibi 120 altı yok Ama bizim yol sizin karadeniz gibi çok engebeli değil araç yokuş yukarı çıkarken maalesef Çok bağırıyor oda şanzıman ve motorla alakalı olsa gerek ben deki Clio 2014 cruise control Sistemi daha güzel
Fc5 çabuk devir düşürüyor ve kontrol deki hıza çıkmak için bu sefer de gereksiz bağırarak yakıt harcıyor

Diger araclara gore ustun ozellikleri ya da kötü yonleri var dediğin gibi ama sanirim engebeli arazide oldugumuz icin bizim yakit daha fazla digerlerinden arabaya bok atmiyorum tabi ki ama sehir ici gercekten ekonomik degil bu cogumuzun kanisi sanirim birde sehir olarak ovadayim az yakmasini bekler insan ama malesef sehir icinde ben basaramadim. Diger civiclerle kiyaslayinca da benim icin durum ayni gibi herkesin kendisine gore tuketimleri var amac genelleyerek nasil az yaktirilir bunu elde etmek hepimizin gayesi bu zaten

Aracınız
Civic FC5 2018
Bayramda malum uzun yol yaptik ortalama 700 km kadar akdeniz kiyılarina gittim klima sürekli açık hic kapanmadi 2 kisi artı bir cocuk 105 TL ile 410 km yaptı fethiyeden gaz aldım depo boş olmasina ragmen 20 lt gaz aldı anlam veremedim 20 LT gaz ile 280 km gitti normalde 32 33 litre alirdi 20 litre aldı neden olur hava çok sıcaktı ve ismini bilmedigim bir gaz markasıydı mecburen ordan aldım KRŞ olarak 410 kmde gittigim gazda 26 KRŞ yakmış 20 LT aldığım gazdada 26 KRS yakmiş ortalama hızım 55 gosteriyordu

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Uzun bir yolculuktan döndüm dün 10 günlük tatilin sonunda. Kamp yapa yapa Bolu'dan, Marmara ve Ege kıyılarına paralel Antalya'ya kadar gittik. Epey bir dik ve bozuk yollarda yolculuk yaptık özellikle Kazdağlarının o tarafta ve Bolu'da lastik patlar diye çok korktum.
Tırmanışı genelde 10-20km/s arasında bir hızda yaparken inişi 20-30 km/s arasında yaptım diyebilirim ve totalde 6 farklı yerde kamp yaptık ancak bunun 4 yeri sıkıntılı yola sahipti. Şehirler arasında da cruise control kapalı 100-160km/s arasında otoyolda yolculuk yaptım. Bir tek Muğla - Antalya arasındaki 190km'lik yolu 4.5 saatte aldım bayramın 2. günü. Hem virajlı hem de trafikli yoldan dolayı. Gelirken de cuma günü yine İstanbul'a yaklaşırkan İzmit taraflarında ciddi bir trafikte kaldık 1-2 saat kadar.

Sonuç: 2750km kadar yolu 735tl'lik yakıtla bitirdim belki benzinle 750tl'den fazla da diyebiliriz (yakıt aldıktan sonra fişleri hep cüzdanın gözünde biriktirdim). Belki 5-10km benzinle kullandım bi kere gaz bittiğinde. Gazı da genelde Aytemiz 3.19tl, Shell - opet - Mogaz - Go 3.29, Shell 3.39 , shell - opet - 3.59tl gibi fiyattan satan yerlerden aldım. Bi kere mecburen 3.75'ten aldım.

Çok fazla ışıklarda, trafikte kaldığımı düşünüyorum bir de her yerde duruyoruz şunu bunu almak için şu yol kenarlarında satan insanlardan. Ona ve dağa inip çıkmamıza rağmen ortalama 60km/s hızı yakalamak iyi geldi. Sadece dönüş yolculuğu Afyon - Sakarya arasında durmadım.

Yakıta etkiyen faktörler: Hava filtresi 10bin kilometrelik mann, lastikler arkalar primacy 4 önler Nokian Wetproof, motor yağı mobil 1 0w30, econ hep kapalı, önde iki kişi (88+60kg) bagaj ve arka koltuklar full eşya . Klima genelde 25 derecede auto. Bazen kapalı. %75'inde açıktı yolun.

Ekli dosyalar

• IMG_1341.jpg
    IMG_1341.jpg
    86.8 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_1340.jpg
    IMG_1340.jpg
    71.6 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Geri