Civic FC5 Yeni Honda Civic Ortalama LPG Yakıt Tüketimi...

Aracınız
Civic FD6 2008
Eyvallah hocam değerlendirmeniz için. Kayıtlara geçsin diye ayrıntılı yazdım ben de belli bir iddiam yok. Çok memnun kaldım bu kadar beklemiyorduk eşimle epey ucuza gezdik. Şimdiye kadar pek bu araçla uzun yol yapmamıştık.
Ben dün İstanbul'dan yola depoyu fulleyip çıktım. 10 km şehiriçi ve bağlantı yollarından sonra otobana çıktım. Yolda trafik yoktu Ankara Gölbaşına geldiğimde 462 km de petrole girdim (34,8 litre aldı) oradan tekrar fulledim Adana ceyhan otoban çıkışına 4-5 km kala lpg bitti. Hatta bir kaç defa lpg alıp tekrar bitirdim sonra petrole girdim 34,3 litre lpg aldı (468. Km de lpg bitti). Pozantı dan indim ama Pozantı ya gelene kadar ortalama 130-150 arası kullandım. Toplamda yapılan yol 930 km ve 69,1 litre lpg.

Redmi S2 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ben dün İstanbul'dan yola depoyu fulleyip çıktım. 10 km şehiriçi ve bağlantı yollarından sonra otobana çıktım. Yolda trafik yoktu Ankara Gölbaşına geldiğimde 462 km de petrole girdim (34,8 litre aldı) oradan tekrar fulledim Adana ceyhan otoban çıkışına 4-5 km kala lpg bitti. Hatta bir kaç defa lpg alıp tekrar bitirdim sonra petrole girdim 34,3 litre lpg aldı (468. Km de lpg bitti). Pozantı dan indim ama Pozantı ya gelene kadar ortalama 130-150 arası kullandım. Toplamda yapılan yol 930 km ve 69,1 litre lpg.

Benim maksimum yaptığım yol depo boşken 28lt aldı ve ötmeden 395km oldu. Daha sonra depoyu tekrar fulledim yine 28lt civarında aldı 92tl tuttu 3.29tl'den. Epey iyi gitmişsiniz siz de.

Aracınız
Civic FD6 2008
Benim maksimum yaptığım yol depo boşken 28lt aldı ve ötmeden 395km oldu. Daha sonra depoyu tekrar fulledim yine 28lt civarında aldı 92tl tuttu 3.29tl'den. Epey iyi gitmişsiniz siz de.
Kışın sonunda havalar sogukken benim depo boşken 36-36,5 litre arası doluyordu. Şimdi son 4 depodur tam boş depo ile gidiyorum 35 litreyi geçmiyor. Demek ki havalar ısınca daha az alıyor

Aracınız
Civic FC5 2019
Kışın sonunda havalar sogukken benim depo boşken 36-36,5 litre arası doluyordu. Şimdi son 4 depodur tam boş depo ile gidiyorum 35 litreyi geçmiyor. Demek ki havalar ısınca daha az alıyor

Zaten genelde ya sabah erkenden alınır ya da akşam serinliğinde... Yoğunluğu etkiliyor. Kesafet diyorlardı sanırım.

Mi MIX 2 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
tüketim bakımından bu aracı aldığım için çok çok memnunum. 2019 ocak tan bu güne 7200 km oldu. ilk aldığımdan beri hiç sıfırlama yapmadım. Çoğunlukla istanbul içi olmak üzere her türlü yolda hızda kullandım. Ortalama tüketim 7.8 lt / 100 km. lpg 3.5 kabul edersek aldığımdan beri 100km ye 27 kuruş eder. (ki genellikle 3.5 altı fiyata almışımdır). Sadece bir şey dikkatimi çekiyor hiç bir zaman full depom 30 lt yi geçmedi.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-06-13 at 18.57.41.jpeg
    WhatsApp Image 2019-06-13 at 18.57.41.jpeg
    63.4 KB · Görüntüleme: 54

ywzckr

0
tüketim bakımından bu aracı aldığım için çok çok memnunum. 2019 ocak tan bu güne 7200 km oldu. ilk aldığımdan beri hiç sıfırlama yapmadım. Çoğunlukla istanbul içi olmak üzere her türlü yolda hızda kullandım. Ortalama tüketim 7.8 lt / 100 km. lpg 3.5 kabul edersek aldığımdan beri 100km ye 27 kuruş eder. (ki genellikle 3.5 altı fiyata almışımdır). Sadece bir şey dikkatimi çekiyor hiç bir zaman full depom 30 lt yi geçmedi.

Hocam istanbuk içi 7.8 lt lpg yakiyorsaniz, bizim araçlar dan farklı bir fc5 var sanırım kusura bakmayın ama ben uzun yolda karadenizde bu veriyi elde edemiyorum malesef 7.8 şehir ici fc5 eco icin imkansiz veri bence.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Forumda bir kaç konuda bazı üyelerin göz kararı yakıt hesabı yaptığını ve uçuk ötesi
rakamlara maalesef kendilerinin de inandığını gördüm.

Eğer aracınızın ne kadar yaktığını nokta atışı hesaplamak isterseniz aşağıdaki hesabı yapacaksınız.

1- Depo fullenir km sıfırlanır.
2- Yola çıkılır ve hangi sürüşte ne kadar yaktığını öğrenmek isterseniz o şekilde kullanılır.
(istediğiniz km'yi yapabilirsiniz biz 100 km diyelim) 100 km yol gidildikten sonra tekrar pompaya yanaşılır ve depo tekrar fullenir.
3- Aldığınız benzin fiyatı kadar 100 km de yakıyorsunuz demektir. Eğer Km'de ne kadar yaktığını merak ediyorsanız. Kaç liralık benzin aldıysanız onu gittiğiniz km'ye böleceksiniz.

Mesela: Depoyu fullediniz km'yi sıfırladınız 84 km gittiniz ve bir benzinliğe girdiniz.
depoyu tekrar fullediniz ve 27 Liralık benzin aldı. Bu demek oluyor ki aracınız 84 km de 27 Lira benzin harcıyor. 1 kmde ne yaktığını bilmek isterseniz TL / KM yapıyoruz. (dikkat edin km/tl değil)
Yani 27 TL/ 84 KM= 0,32 TL/KM yapar bu da demek oluyor ki araç 1 KM'de 32 kuruş yakıyor.

Bunun dışında göz kararı, ışık yandı yanmadı, alt çizgideydi aynı yere geldi gelmedi
şeklindeki hesaplamalar yanlıştır ve sizi yanıltır.

arkadaş nasıl hesap yapılacağını özetlemiş. oyüzden ekranda görünen tüketim değerine ben pek inanmıyorum.

Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam istanbuk içi 7.8 lt lpg yakiyorsaniz, bizim araçlar dan farklı bir fc5 var sanırım kusura bakmayın ama ben uzun yolda karadenizde bu veriyi elde edemiyorum malesef 7.8 şehir ici fc5 eco icin imkansiz veri bence.

Başkan kısman ma adamı (latife yapıyorum samimiyete istinaden) şaka bi yana ben uzun yolda 7.7 yaptım ama hızlı idim biraz işin gerçeği bazalınmaz ama bende bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum

Aracınız
Başkan kısman ma adamı (latife yapıyorum samimiyete istinaden) şaka bi yana ben uzun yolda 7.7 yaptım ama hızlı idim biraz işin gerçeği bazalınmaz ama bende bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum

Baktım ortalama 5.5 yakılan 8 litreden fazla bir de hızlı da gitmedim en fazla 90

Geri