Civic FB7 Yeni Muhteşem Civic Otomatik Bagaj Açma Projesi

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
arkadaşlar ben topkapıda saniyide esnafım esnaf bi komşumuz var yay imalatçısı bu akşam görüşüp bi proje üreticez yaylarla ilgili
eğer güzel bir sonuç elde edersek forumdaki tüm arkadaşlara imalat fiyatına yay ayarlıycam bu projeyi yapan arkadaşın resimlerine bakarak tabi :)

umarım güzel sonuç alırsınız merakla takipteyiz :eek:k:

Aracınız
arkadaşlar ilk denememizde pek basarılı olamadık sebebide yaya istenilen acının verilememesi hepmizin şikayetçi olduğu yayın deliklere zarar vermesi bizi cok zorluyor bagaj kapağını acmak için cok sert olmayan bi yay kullandık cunku yay sertleştikçe metale zarar veriyor takıldığımız konuda yaya acı veremiyoruz yer yok bagajda işlem yapmak gerekli ilk sayfadki resme bakın yay da eğiklik var o eğiklik olmasa yine acılmaz arkadaşımızda cok sert yay kullanmak zorunda kalmıs çünkü eğik olan yerden gücü alıyor yay yeni arkadaşlar araca işlem yapmadan yay eğim verebilecğimiz bi yer arıyoruz dün akşam karanlığa kaldık cumartesi daha detaylı bakıcaz

Aracınız
Hocam yayın takıldığı deliğe bişey yapamaz mısınız..yay ile kapaktakı metalin tek noktada teması yerine araya eğimli bir metal parca koyarsak Problem cızulur gibi geliyo..sanayide mutlaka bulunur boyle bir metal parca

Aracınız
oraya parça yapılır lakin bagaj kapağı surekli kapalı ve yay cok gergin suan asırı derecede gergin cunku acı yok biz bikac aparatla yaya acı vermeye calıscaz

Aracınız
Selamün Aleyküm, Hayırlı Cumalar.
Forumda yeniyim. Konuyu baştan sona okudum hepinizin eline emeğine sağlık. Bagaj kapağı içerisindeki o yarım santim yırtılma sanırım çözülebilir. Tekin Hocamın yöntemiyle birleştirerek bir başka aparatla çözülebilir. Aynı mantıkla Kanca direk kaporta üzerindeki deliğe değil, oraya yerleştirilecek bir levha vasıtasıyla çözülebilir sanki. Tel/kanca çok ince olduğu için kesiyor oraya bir parça bulmak yaptırmak lazım, Yapılırsa mutlaka faydası olacaktır. İçeri bir levha, levhanın ucu kancayı takmak istediğimiz delikten çıkacak ve bir kanca takma deliği olacak, kancayı buraya takacağız.
Bir de yayı bir hortum içerisine yerleştirerek hem yayı gizlemiş oluruz hem de sürtünme ile verdiği zararı en aza indiririz. Aynısı çelik telin bağlandığı bagaj kapağı içinde geçerli onuda bir serum lastiği gibi bir şeyin içerisine alabiliriz diyeceğim ama tel serum lastiğini keser sanırım, onun altına da bir küçük levha lazım sanırım.

Bu aralar çok yoğunum çok uğraşamam ama zaten önce yayları sipariş etmek lazım, onlar gelene kadar belki biraz müsait olurum.

Bir diğer endişem (ona da bir çözüm bulmak lazım) koltuk açma tertibatına zarar verir mi (gerçi kimse bahsetmemiş böyle bir zarardan, demek ki yok böyle birşey)
Buraya bir geçiş nasıl yapılabilir?
Tekrar elinize emeğinize sağlık, emeği geçenlerden Allah razı olsun.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=2460]stranger0609[/MENTION]
A.s hoş geldiniz, tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız daha iyi olabilir.

Aracınız
Ben de şöyle bir çözüm buldum ancak aracı alalı daha 2 hafta olduğundan yay olmadığından kaportanın yırtılan yerine çözüm olarak çift ya da 3 somun ve 2-3 pul kullanılarak yırtılmanın önüne geçilebilir. Civatanın yandaki küçük deliğe yerleştirilerek yay da 2 pul ve somun arasına sıkıştırılarak sabitleneceğini düşünüyorum. Araç üzerinde bunun fotosunu da çektim. Elimde uzun vida olduğu için fazla dışarda görünüyor. Daha kısa vida kullanarak fazlalığı önleyebilirsiniz. Ben de en kısa zamanda bir yay ayarlayıp yapmayı düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• 20151213_145324.jpg
    20151213_145324.jpg
    89 KB · Görüntüleme: 16
  • 20151213_145347.jpg
    20151213_145347.jpg
    89.1 KB · Görüntüleme: 16
  • 20151213_145454.jpg
    20151213_145454.jpg
    102.7 KB · Görüntüleme: 16

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=2457]murat220[/MENTION] Mantıklı işe yarayabilir :eek:k:

Aracınız
2 yayı 6 TL ye aldım hırdavatçıdan. Yayı hiç bölmeden 10 cm uzaktaki deliğe de yerleştirmeyi düşündüm. Ancak yeterince gerilmeyi sağlamayabilir. Yarın hava düzgün olursa önce deneme amaçlı tel yardımıyla monte edecem. Olursa daha sonra sabitleyecem.

Geri